Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

12 uživatelů půjde

hledání


JEŽÍŠ TÁHNE NA BERLÍN / dernisáž CARGO CULTURE

V rámci dernisáže výstavy Milana Mikuláštíka a Michala Panocha CARGO CULTURE zahraje v sále Chodovské tvrze Ježiš táhne na Berlín a Petr Skala

13. 1. 2012 v 19:00

19:00 - komentovaná prohlídka výstavy v podání autorů výstavy
20:00 - JTNB a Petr Skala

Vstup volný!
---------------------

Cargo cult je antropologický fenomén, popisující střet magické kultury "primitivních" národů s vyspělou, technologicky orientovanou kulturou. Známý příklad cargokultu pochází z období druhé světové války v tichomoří. Když se na konci války americká armáda stáhla z vojensky strategických ostrovů (do té doby obývaných pouze místními domorodci), zůstala po ní opuštěná letiště. Ta pak po mnoho let domorodci udržovali v původním stavu, v noci letiště osvětlovali pomocí pochodní a vyčkávali na opětovný přílet hřmícího ptáka, případně vyráběli sami dřevěná letadla, která kopírovala vnější formu letadel skutečných, chyběl v nich ovšem motor, pro domorodce naprosto neznámá a nepředstavitelná technologie.

Cargo cult je tedy mechanickým opakováním rituálů, aniž by došlo k pochopení jejich základu. Autoři Mikuláštík a Panoch fenomén cargokultu využívají jako metaforu současné společnosti, respektive jejích dystopických tendencí. Metaforu společnosti, která se přes mnohá varování řítí do ekologické a sociální katastrofy.

Výstava představuje pět samostatných instalací, jejichž leitmotivem je princip MĚŘENÍ (osobní váhy, svinovací metry) a fenomén PRÁZDNÉHO NOSIČE (paleta, šatní ramínko, popelnice) reprezentující tzv. racionální přístup ke světu a konzum. Umělci ve svých instalacích používají banální objekty denní potřeby, které, ale uvádějí do kontextu posvátného, rituálního a poukazují na to, které dva fenomény nahrazují v naší kultuře transcendentno.

CARGO CULTURE
Milan Mikuláštík a Michal Panoch

11. 12. 2011 - 15. 01. 2012
Vernisáž: 10.12. od 18:00
Dernisáž: 13. 1. 2012 od 19:00

http://vimeo.com/34378132


Více info:

http://bandzone.cz/jtnb

http://www.chodovskatvrz.cz/vystava/609/cargo-culture-milan-mikulastik-michal-panoch

GUMAGUAR
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
TLOUDEV --- 18:01:39 4.1.2012
...tak to jsem zel mimo republitku