Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

hledání


http://www.veronica.cz/?id=3&i=860&detail=ano

Plukrijp je místo setkávání příznivců permakultury a místním centrem "transition" hnutí ve vesnici Schriek poblíž belgických Antverp. Zakladatel farmy

Plukrijp je místo setkávání příznivců permakultury a místním centrem "transition" hnutí ve vesnici Schriek poblíž belgických Antverp. Zakladatel farmy Frank Ruymen patřil v 70. letech minulého století k zakladatelům bio-certifikace v Belgii, ještě před 5 lety byl subdodavatelem pro supermarketové řetězce Delhaise a Colruyt a dnes je ostrým kritikem jak samotné biocertifikace, tak i systému supermarketů a současné podoby globálního kapitalismu vůbec.

Okolo několika budov se rozprostírají asi 2 ha zahrad a foliovníků, kde se pěstují desítky druhů ovoce a zeleniny. Krom rodiny Ruymenových se na místě celou sezónu vyskytuje okolo 10 dalších dobrovolníků, tzv. wwooferů (WWOOF – World Wide Opportunities on Organic Farms), kteří na farmě pobývají od jednoho víkendu až po několik měsíců. Veškerá produkce je k vnitřní spotřebě, na barterovou výměnu nebo na pravidelný freemarket (výměnný trh) a rovněž si ji dobrovolníci mohou odvést s sebou domů. Nic se komerčně neprodává. Pečivo a mnoho dalších věcí farma dostává na konci dne z toho, co se neprodalo a jinak by se vyhodilo. Místo rovněž slouží jako "biobanka" pro odběr potravin za velkoobchodní ceny.

Martin Malec (Brozkeff) v srpnu na této farmě tři týdny pracoval a podělí se s námi o své zkušenosti a fotografie. Ukáže potenciální prvky aplikovatelné i u nás a rovněž i rozdíly, kterých si mezi situací v ČR a Belgii všiml.

Setkání se koná v knihovně Domu ochránců přírody, Panská 9, Brno, 3. patro. Vstupné dobrovolné, není třeba se přihlašovat, těšíme se na vás!

BROZKEFF
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.