Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

2 uživatelé půjde

hledání


Dva filmy které stojí za to vidět i po 50ti letech.

Dva filmy, které stojí za to vidět i po více jak padesáti letech od jejich natočení nejen díky zajímavé narativní struktuře, ale i samotnému filmovému zpracování.Dvanáct Rozhněvaných mužů (12 Angry Men)
Drama / Krimi
USA, 1957, 96 min

Režie: Sidney Lumet
Hrají: Henry Fonda, John Fiedler, Lee J. Cobb, Ed Begley, E. G. Marshall, Jack Warden, Martin Balsam, Jack Klugman, Jiří Voskovec, Joseph Sweeney, Robert Webber

Dramatický příběh natočený původně jako televizní film, což ovlivnilo jeho výraz, který se zdánlivě vymyká filmové praxi, neboť se celý odehrává v průběhu devadesáti minut v uzavřené soudní síni. Dvanáct porotců má jednomyslně rozhodnout o vině či nevině mladého muže, který je obviněn z vraždy svého otce. Porotci jsou průměrní Američané s obyčejnými zájmy a zaměstnáním. V průběžném hlasování jedenáct hlasuje za vinu, jenom porotce číslo 8, architekt Davis, je proti. Vyslovuje vážné výhrady k průběhu soudního jednání a kritizuje i způsob šetření celého případu.

Scénář neklade důraz na to, zda je obžalovaný vinen nebo ne, je to spíš autorská úvaha o možnostech hájit své názory, o pochybnostech v soudní síni, o zodpovědnosti za vlastní výroky. V tomto smyslu film daleko přesahuje rámec vlastní zápletky a stává se zobecněným obrazem uspěchané civilizace. Realizační tým vytvořil nezvyklé dramatické napětí v omezených prostorových dimenzích, mistrovsky odhalil duševní pochody jednotlivých aktérů rokování poroty, kde sebemenší detail nabývá hodnoty symbolu. Lumetovy pečlivé kompozice a silný důraz na všechny repliky jsou téměř dokonalé. Vynikající scénář, vysoká realizační profesionalita a perfektně diferencované herecké výkony jednotlivých postav přispěly k vysoké a trvalé hodnotě tohoto nezvyklého díla. Za zmínku stojí, že porotce číslo 11 hrál Jiří Voskovec. Film byl v roce 1957 nominován na Oscara.Sunset Boulevard (Sunset Blvd.)
Drama / Film-Noir
USA, 1950, 110 min

Režie: Billy Wilder
Hudba: Franz Waxman
Hrají: William Holden, Gloria Swanson, Erich von Stroheim, Nancy Olson, Jack Webb, Cecil B. DeMille, Buster Keaton, H.B. Warner, Yvette Vickers, Creighton Hale, E. Mason Hopper, Henry Wilcoxon

Jeden z nejlepších filmů legendárního režiséra Billyho Wildera líčí nezvladatelnou touhu bývalé hvězdy němého filmu Normy Desmondové po comebacku, která si za tímto účelem najme neúspěšného scénáristu Gillise. Jízlivě přesný portrét specifického filmařského zákulisí získal z 11 nominací tři Oscary.

(zdroj: www.csfd.cz)

EJCZKA
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MORGAINE --- 14:30:37 5.12.2011
zkouška s kapelou:(
MURHAAYA --- 14:08:20 5.12.2011
to bych se asi i mohl stavit :)
KAACULA --- 13:30:37 5.12.2011
Děkuju za pozvání, ale bohužel už musím být někde jinde...