Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

27 uživatelů půjde

hledání


Premiéra dokumentu o zapatistech ¡Viva México!

vivamexicofilm.com

za účasti režiséra Nicolase Defosse

8. 11. 19:00 premiéra mexického dokumentu ¡Viva México!

Za osobní účasti režiséra Nicolase Defosse proběhne uvedení dokumentu ¡Viva México!, po projekci proběhne diskuze

Město Los Angeles, Spojené státy americké. V srdci města jsou mexičtí imigranti bez dokumentů naháněni policií a bojují aby si vydělali na živobytí bez ztráty jejich identity. Na druhé straně hranice v horách jihovýchodního Mexika přichází úsvit a vše je zahaleno v mlze. Je 1. ledna 2006 a tisíce domorodých zapatistů se připravují k rozloučení se svým mluvčím Subcomandante Marcosem. Jeho misí je šest měsíců cestovat po celé zemi a učit o rezistenci mexických mužů a žen, kteří bojují pro lepší Mexiko. Tato cesta vyzývá k začátku „budování obrazu lidí, kterými opravdu jsme.“. Tato výzva není bez rizik… odkrýváním důstojné a rebelující tváře Mexika, zasévá semínka rebelie a solidarity po celé zemi, tato cesta je provokací proti těm, kdo kontrolují mexickou ekonomiku a jeho obraz. Co začíná jako izolovaný šepot, stane se voláním statisíců hlasů: ¡Viva Mexico! Jak odpoví ti u moci? 

UFOSS
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
UFOSS --- 8:11:21 9.11.2011
Děkujeme za hojnou účast a vydatnou diskuzi.

Zároveň tlumočíme dobrou zprávu:
Film bude otitulkován českou verzí a bude se znovu v ČR promítat.

V následující úterky priběhnou v rámci UFOSS tyto akce

[ Přednosti tištěných periodik za vlády internetu / konferenceconference / 15.11.2011 / CR - Praha - klub Cross, P7 ]

[ Hnutí samosprávných podniků v Argentině / konferenceconference / 22.11.2011 / CR - Praha - klub Cross, P7 ]
UFOSS --- 9:24:55 8.11.2011
Režisér Nicolase Defosse dorazil v pondělí večer do Prahy a těší se na dnešní premiérovou projekci a diskuzi. Takže dnes v 19:00 v kavárně klubu Cross.
UFOSS --- 9:15:57 8.11.2011
malá ochutnávka ze zapatisktické kuchyně na dnešní večer:

... Z mnoha hledisek se však nejdůležitější přínos Zapatistů – o nějž se také vedou největší spory – nachází v oblasti teorie. Bylo nápadné, že první ze šesti prosincových debat, které vedl Marcos, byla věnována významu teoretické práce v sociálních vědách. Co říkají Zapatisté o tom, jak analyzovat svět?

Především zdůrazňují, že zásadní nesprávností dnešního světa je skutečnost, že je kapitalistický, což se musí zásadně změnit a což bude vyžadovat skutečný boj. Zapatisté samozřejmě nejsou první, kdo to tvrdí. Co ale přinášejí navíc? Jsou součástí názorového proudu vzniklého po roce 1968, podle něhož je tradiční analýza „staré levice“ příliš omezená, protože klade důraz pouze na problémy a boje městského průmyslového proletariátu. Marcos věnoval celou jednu diskusi bojům žen za jejich práva. Další věnoval klíčovému významu toho, aby kontrolu nad půdou měli po celém světě ti, kdo na venkově pracují.

A co bilo do očí, několik diskusí uvedl pod záhlavím „ani jádro, ani periférie“ – čímž odmítl myšlenku priority jednoho nebo druhého, ať z hlediska moci nebo intelektuální analýzy. Zapatisté prohlašují, že boj za práva všech utlačovaných skupin je stejně důležitý a že musí být veden na všech frontách současně.

Říkají také, že sama hnutí musí být vnitřně demokratická. Heslem je „mandar obedeciendo“, což lze přeložit jako „vést a být přitom poslušen hlasu a přání těch, kdo jsou vedeni“. To se snadno řekne a těžko dělá, ale je to volání proti historickému „vertikalismu“ levicových hnutí. Vede to k „horizontalismu“ ve vztazích mezi různými hnutími. Někteří z přívrženců prohlašují, že jsou definitivně proti jakémukoli přebírání státní moci. Jsou sice hluboce skeptičtí k získání státní moci jako „menšímu zlu“, ale přesto jsou ochotni dělat výjimky, jako v případě Kuby.

Bylo povstání Zapatistů úspěšné? Jedinou odpovědí je apokryfní anekdota o Čou En-lajovi, který údajně na otázku „co si myslíte o Francouzské revoluci“ řekl: „Na hodnocení je ještě moc brzy.“

Čeho dosáhli Zapatisté?
Immanuel Wallerstein, komentář č. 224, 1.1.2008
http://www2.binghamton.edu/fbc/archive/224cz.htm
USTRICA --- 23:31:39 7.11.2011
hmmm s anglickými titulky se asi moc chytat nebudu. sory ale to asi nema pro mě smysl tam chodit...
ELAQ23NET --- 23:03:38 7.11.2011
To vypada na zajímavý filmek, rád bych přišel, uvidíme ;)
UFOSS --- 12:33:05 7.11.2011
Omlouváme se, že jsme to nenapsali rovnou, ale film bude jen s anglickymi titulky.
UFOSS --- 12:30:34 6.11.2011
"¡Viva México!" documental de Nicolas Défossé: un reportaje de Cine-secuencias en la TV
http://www.youtube.com/watch?v​=8Ns76MWWwWc&feature=related
UFOSS --- 12:25:09 6.11.2011
UFOSS --- 7:39:28 6.11.2011
BASTOCH: v tuto chvili netusime, ale internet vis jak ...
BASTOCH --- 0:24:25 6.11.2011
tak tohle mě velmi mrzí, ale v praze zůstat nemůžu.. bude nějaká možnost se pak dostat k filmu?