Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

1 uživatel půjde

hledání


http://www.crossclub.cz

úterní fora v klubu Crossu

UFOSS listopad 2011

STRUČNÝ PŘEHLED

1.11. 19:00 diskuze „Dejte nám svý dávky!“ na téma nepokojů na Šluknovsku
KPK "kolektivně proti kapitálu" o sociální situaci na severu Čech protikapitalu.org

8. 11. 19:00 premiéra mexického dokumentu o zapatistech ¡Viva México!
za účasti režiséra Nicolase Defosse vivamexicofilm.com

15.11. 19:00 diskuze Smysl a přednosti tištěných periodik za vlády internetu
o významu informací šířených v reálném prostoru a-kontra.cz

22.11. 19:00 filmy 20:00 diskuze Hnutí samosprávných podniků v Argentině
Po promítnutí několika filmů o autonomní reakci na argentinskou krizi v roce 2001 bude následovat diskuze s autorkou, která nedávno Argentinu navštívila.


1.11. 19:00 diskuze „Dejte nám svý dávky!“: protesty na Šluknovsku (protikapitalu.org/) 

Protesty proti „nepřizpůsobivým“ jako výraz konkurence uvnitř pracující třídy ::: „Kdo tady práci sehnat chce, ten ji sežene,“ říkají mnozí jejich účastníci, jedním dechem ale dodávají, „moje žena/můj táta dělali, co mohli, ale byli přes rok bez práce.“ ::: Volají po zpřísnění vyplácení podpor a dávek, zároveň ale žijí v sociálním strachu a od zavedení reforem čekají „pro chudé jen to nejhorší“. :::

Specifika postavení těch, kdo pracují v legálním pracovním vztahu, a těch, kdo svou pracovní sílu prodávají v paralelní ekonomice. Na debatě v Crossu nebudeme v úterý 1. listopadu od 19.00 hodin hartusit rozhořčenými morálními odsouzeními rasismu. Spíš se pokusíme pochopit materiální realitu života na Šluknovsku, detekovat rozpory mezi onou realitou a „ideologií“ protestujících a podíváme se na to, jak nejen těchto rozporů využít, aby se sociální tenze nekanalizovaly do honu na ty, kteří jsou mimo oficiální trh s pracovní silou.

Varujeme: určitě nedojdeme k absolutním závěrům a k plánu „co teda dělat“. Možná ale uděláme pár prvních kroků.

8. 11. 19:00 premiéra mexického dokumentu ¡Viva México!,

Za osobní účasti režiséra Nicolase Defosse proběhne uvedení dokumentu ¡Viva México!, součástí projekce bude diskuze, více informací na vivamexicofilm.com.

Město Los Angeles, Spojené státy americké. V srdci města jsou mexičtí imigranti bez dokumentů naháněni policií a bojují aby si vydělali na živobytí bez ztráty jejich identity. Na druhé straně hranice v horách jihovýchodního Mexika přichází úsvit a vše je zahaleno v mlze. Je 1. ledna 2006 a tisíce domorodých zapatistů se připravují k rozloučení se svým mluvčím Subcomandante Marcosem. Jeho misí je šest měsíců cestovat po celé zemi a učit o rezistenci mexických mužů a žen, kteří bojují pro lepší Mexiko. Tato cesta vyzývá k začátku „budování obrazu lidí, kterými opravdu jsme.“. Tato výzva není bez rizik… odkrýváním důstojné a rebelující tváře Mexika, zasévá semínka rebelie a solidarity po celé zemi, tato cesta je provokací proti těm, kdo kontrolují mexickou ekonomiku a jeho obraz. Co začíná jako izolovaný šepot, stane se voláním statisíců hlasů: ¡Viva Mexico! Jak odpoví ti u moci? 


15.11. 19:00 diskuze Smysl a přednosti tištěných periodik za vlády internetu

Proč dnes vydávat tiskoviny? Chcete založit vlastní zin či ilegální časopis? Debatovat přijdou zástupci nepravidelníku A-kontra i pamětnicí samizdatů. a-kontra.cz

22.11. 19:00 filmy 20:00 diskuze Hnutí samosprávných podniků v Argentině

Po promítnutí několika filmů o autonomní reakci na argentinskou krizi v roce 2001 bude následovat diskuze s autorkou, která nedávno Argentinu navštívila.
Státní bankrot, rozmlácené banky a pět změn v prezidentském křesle ve dvou týdnech. Argentinská ekonomická, politická a sociální krize vrcholící v roce 2001 nevyústila v obviňování menšin a další plnění doporučení mezinárodních finančních institucí, ale spíš se zapsala jako klíčový okamžik ve vývoji zajímavých sociálních hnutí a nových typů organizace a kooperace. Samosprávné podniky dodnes tvoří živé sociální hnutí, které ukazuje, že je možné začít z bankrotu a fungovat bez šéfů. Jak se to podnikům daří? Jak se s nimi obnovený systém vypořádal a jak se ony vypořádaly s ním? A do jaké míry tyto podniky představují alternativu kapitalismu?

UFOSS
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
UFOSS --- 7:29:50 9.11.2011
aktualizace - všechny flayery