Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

3 uživatelé půjde

hledání


http://denarchitektury.cz

2. října 2011 i u Vás!
objevte své město
procházky po českých a moravských městech
s architekty a teoretikyArchitekti v ulicích představí svá rodná města

Obyvatelé řady českých a moravských měst budou mít v neděli 2. října příležitost nově objevit své město. Řada předních českých architektů a teoretiků architektury vyrazí v tento den do ulic nejen svých rodných měst, kde provedou místní obyvatele po zajímavých stavbách současné architektury a upozorní na krajinné a urbanistické souvislosti či zvláštnosti. Organizátoři akce - občanské sdružení KRUH - oslaví tímto festivalem Mezinárodní den architektury a své desetileté výročí.

Oslavy Dne architektury proběhnou ve více než dvaceti českých a moravských městech. Vedle Prahy, Brna a Ostravy, Plzně, Pardubic, Liberce, Českých Budějovic a Zlína se tato akce uskuteční i v menších neméně zajímavých městech a obcích. Organizátoři oslav Dne Architektury připravili pro širokou veřejnost sérii osobitých lokálních prohlídek s architekty střední a mladší generace. Procházky povedou např. Jaroslav Wertig (Ateliér 69), Pavel Nasadil ( FAM ARCHITEKTI), Roman Brychta a Petr Lešek (Projektil), Jan Žalský a Petr Pinkas, Ondřej Císler a řada dalších tvůrců, kteří praktikují převážně v hlavních či větších městech. Nyní se však vrací do svých rodných měst, kde provedou místní obyvatele po zajímavých stavbách převážně současné architektury a upozorní na krajinné a urbanistické souvislosti či zvláštnosti.

„Zajímají nás výjimečné stavby a genius loci daného místa. Snažíme se ukázat výjimečné stavby industriálního či hospodářského charakteru, stejně jako poukázat na nezdařilé realizace a necitlivé městské zásahy. Zároveň však chceme upozornit místní obyvatele i reprezentanty obcí na fakt, že se mezi nimi narodili lidé, věnující se aktivně a profesně architektuře. V neposlední řadě chceme iniciovat setkání laické veřejnosti s architekty a posílení všeobecného povědomí o vlivu architektury na naše prostředí.“

Celá akce vyvrcholí pouličním festivalem v Praze, oslavou 10ti let projektu Kruh. Procházky jsou zdarma, určeny široké veřejnosti se zájmem o současnou architekturu.

Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě širším vrstvám veřejnosti - tj. i mimo úzký okruh odborníků a studentů architektury. Do nynějška uspořádal Kruh více jak sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře, výstavu Povolání:architekt(ka). Kruh pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře.

Kruh, občanské sdružení

www.kruh.info
www.denarchitektury.cz

PRDELMRDEL
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.