Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

5 uživatelů půjde

hledání


http://twitter.com/iniciativannr

Solidární akce proti násilí na severu Čech

Nenávist není řešení

Začíná to shromážděními, na nichž se dlouho potlačovaný hněv přetavuje v nenávistná hesla. Pokračuje to rozpadem dávných sousedských vztahů, lidé se přestávají zdravit, létají první kameny, město se rozděluje na „my“ a „oni“… Čím to skončí?
Na situaci se přiživují neonacisté. Z jejich rasistických útoků a vražd i z jejich ideologie dobře víme, kam chtějí situaci směřovat. Jejich cílem je „rasová válka“, násilí a nenávist. Demonstrace plánované Dělnickou stranou SS na tuto sobotu do Nového Boru, Varnsdorfu a Rumburku mají představovat další kroky k této „rasové válce“.
Nechceme popírat problémy soužití. Rozšiřovat vinu jednotlivců na celá etnika je ale nespravedlivé a situaci to jen zhorší. Ve chvíli, kdy je menšina zastrašována stále zjevnějšími výhrůžkami a kdy proti ní někteří „slušní lidé“ pochodují bok po boku s neonacisty, nemůžeme stát stranou. Rádi bychom se na severu Čech vyjádřili pro společný život a proto, aby naše města byla pro všechny své obyvatele společným a bezpečným domovem. Vnímáme jako svou morální povinnost vystoupit proti šíření nenávisti, proti rasismu a neonacismu.
Jsme lidé různých politických názorů či barev pleti, náboženských vyznání či bez vyznání. Spojuje nás obava ze stávajícího dění v severních Čechách a odpor k rasismu. Zveme všechny, aby se přišli vyjádřit spolu s námi.
V sobotu nezazní jen hlas rasistů. Zazní i hlas odpůrců nenávisti. Přispějte, prosím, k tomu, aby tento hlas zazněl co nejsilněji.

FNF
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KONA --- 12:17:27 10.9.2011
sledujte aktuální dění na Twitteru
http://twitter.com/#!/iniciativannr
SPIPI --- 12:35:09 9.9.2011
Nenávist není řešení: V Novém Boru a Rumburku budeme bránit chudé a uklidňovat situaci

Tisková zpráva, 9. září 2011

Iniciativa Nenávist není řešení svolala shromáždění na sobotu 10. září do Nového Boru od 12:00 hodin a Rumburku od 17:30 hodin. Cílem shromáždění je podpořit Romy a obyvatele obou měst, kteří nesouhlasí s vyvolávání rasové nenávisti a svalováním viny na jednu etnickou skupinu.

Občanská iniciativa Nenávist není řešení vznikla spontánně začátkem tohoto týdne. Získala podporu od Amnesty international, Českého helsinského výboru, Ekumenické rady církví, iniciativy Freedom not fear a ProAlt, organizace Studenti proti rasismu či Strany zelených a mnoha angažovaných jednotlivců. Lidem, kteří stojí za iniciativou Nenávist není řešení není lhostejné, jakým způsobem se přistupuje k problematice chudoby a sociálního vyloučení, kde tyto vážné problémy právě kulminují na severu Čech, konkrétně pak v Novém Boru a jednotlivých městech Šluknovského výběžku. Rasová nenávist, která se vzedmula po etnických konfliktech, je jen špičkou ledovce skutečného problému. Nenávist ale není jeho řešením.

„Ohlásili jsme proto shromáždění do lokalit, které jsou v tuto chvíli přímo ohroženy násilím. V Novém Boru a Rumburku se budeme snažit zklidnit situaci, ukázat, že ne všichni souhlasí s represí a eskalací rasového napětí. Obáváme se pogromu a tomu je potřeba v tuto chvíli zabránit.“ říká Monika Bunžová, mluvčí iniciativy Nenávist není řešení, pracovnice Českého helsinského výboru. „Naše shromáždění bude naprosto nenásilné. Nenásilí, uklidnění atmosféry a pokus nastartovat rozumný dialog mezi oběma stranami jsou v tuto chvíli klíčové. Ti lidé tam totiž budou žít i poté, co my a DSSS odjedeme domů. Věříme, že se nám povede zmírnit riziko útoků a nejen Romy a Romky před případnými útoky ochránit, ale současně i poukázat na rozumnější alternativu řešení, která je výhledově daleko udržitelnější a povede k pokojnému soužití všech obyvatel měst.“

„Chudoba, nezaměstnanost, korupce, sociální vyloučení, finanční krize a frustrace lidí ze současného politického mainstreamu, který nedokáže řešit všední problémy. Takový koktejl nám v současnosti vyústil v nenávist vůči romskému etniku ve městech, kde se díky sestěhováním chudých, často právě Romů, často prostřednictvím spekulací na trhu s nemovitostmi a asociální politikou celé řady českých měst a obcí, vytvořila doslova neudržitelná ghetta. Jejich sousedé z řad majority nesou logické následky, tedy specifickou kriminalitu,“ říká Miroslav Brož, další mluvčí iniciativy Nenávist není řešení.!. „V tuto chvíli je především důležité navodit v těchto městech jinou atmosféru, zklidnit ji. Není možné začít situaci řešit koncepčně ve chvíli, kdy davy „slušných lidí“ křičí na náměstích „Cikáni do plynu!“ a tvářit se, že se nic neděje. Máme obavu z otevřeného rasového násilí a víme, že místní Romové mají strach. Chceme a vlastně je naší povinností jim pomoci, postavit se za ně a vyjádřit jim solidaritu. Všichni totiž nejsou vinni a to je potřeba si v prvé řadě uvědomit.“

Iniciativa Nenávist není řešení na svá shromáždění otevřeně zve všechny, kteří nesouhlasí s eskalací napětí a otevřeného rasismu a chtějí přispět k mediaci konfliktu a přinést do těchto míst jiný názor a náladu. Iniciativa Nenávist není řešení proto také z Prahy vypravuje na obě místa autobus, bližší informace naleznete na sociálních sítích:

https://www.facebook.com/event.php?eid=110817209022559, http://twitter.com/#!/iniciativannr