Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

90 uživatelů půjde

hledání


ZA NÁVRAT KULTURY DO PRAŽSKÝCH ULIC

Občanské sdružení PragueWatch a kolektiv projektu Osvobozený biograf vás srdečně zvou na pouliční happening!

Happening má formou veřejného promítání krátkých filmů přímo v ulicích staré Prahy upozornit na vysoký počet chátrajících domů v pražské památkové rezervaci, vytrácení nezávislé a alternativní kultury z centra Prahy a na nečinnost veřejných orgánů v této věci.


„Při červnové demonstraci proti záměru zbourat Kozákův dům na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice jsme si zároveň zapálením svíček na rozpadajícím se torzu sousední akciové tiskárny připomněli smutný osud několika desítek dalších domů v pražské památkové rezervaci. Ty jejich majitelé nechávají chátrat, často záměrně s úmyslem prosadit dříve či později jejich demolici“, říká Martin Veselý z iniciativy PragueWatch. Stačí připomenout čtyřpodlažní dům v Křížovnické ulici, Obecní dvůr, budovu na Petrském náměstí nebo bývalé parní lázně Na Slupi proslavené demonstrativním obsazením skupinou aktivistů a aktivistek v roce 2009. Mnohé z těchto budov se dokonce nacházejí v památkové rezervaci UNESCO.

Tuto situaci lze obecně zasadit do kontextu komercionalizace městských center. Komercionalizaci doprovází opouštění domů původními obyvateli ve prospěch kancelářských objektů či hotelů. Společně s tím dochází k vytrácení živé a pulzující kultury z ulic a hrozí tak ztráta výjimečného charakteru a specifického ducha města.

Veřejné orgány dlouhodobě nejsou schopny (či spíš ochotny) úmyslnému zanedbávání údržby nemovitostí jejich soukromými vlastníky bránit. Příznačná jsou vyjádření starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP09) z února 2011 o možnosti exekutorských zásahů proti majitelům chátrajících objektů, která zatím nepřekročila rámec populistických mediálních prohlášení.

Projekt Osvobozený biograf chce na žalostný stav pražských památek upozornit přímo ve veřejném prostoru a zároveň prakticky přispět k návratu kultury do ulic centra. Promítání začne za stmívání po 20:00. Účastnicím a účastníkům doporučujeme vzít si skládací židličky nebo deky.

Teplé občerstvení připraví sdružení Food Not Bombs.

Na místě můžete podepsat petici iniciativy BuskerVille.

Následuje otevřená diskuze!

PragueWatch a kolektiv projektu Osvobozený biograf


GPS 50°5'29.193"N, 14°25'24.023"E

http://www.facebook.com/event.php?eid=247623478609343
http://praguewatch.cz/page/index/9

LAMIA
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
S_TEJK --- 12:21:34 14.9.2011
Osvobozený biograf (9.9.2011, Praha, obytná zóna U obecního dvora)
http://www.youtube.com/watch?v=zN_1ZAy_g-U

BLOK: OSVOBOZENÝ BIOGRAF

9. září 2011 proběhla v Praze akce s názvem Osvobezený biograf, jejímž cílem bylo formou veřejného promítání krátkých filmů v ulicích starách Prahy upozornit na vysoký počet chátrajících domů v pražské památkové rezervaci, vytrácení nezávislé a alternativní kultury z centra Prahy a na nečinnost veřejných orgánů v této věci. Promítání se bohužel z důvodu zásahu nedožilo konce - ne tak osvobozeně, za to však kompletně bude program promítnut v kině na FF.

http://www.freezefest.cz/novinky/program-freeze-kino-2011
KCHARI --- 10:22:27 9.9.2011
VITEX: jo ale lidi se nak moc ostychali a malo zrali :)
VITEX --- 9:25:37 9.9.2011
Jojo zadařilo se a FnB se s polífkou vyloženě vytáhli :D
LAMIA --- 23:06:31 8.9.2011
Díky moc za účast!

Hold příště se nedáme a příště bude brzy...!!!
LAMIA --- 16:20:17 8.9.2011
V PŘÍPADĚ OPRAVDU DEŠTIVÉHO POČASÍ (za krápání to zvládnem) DORAŽTE DO KLUBU K4 v celetné ulici http://www.k4klub.org/

OTEVŘENÁ DISKUZE SE MOŽNÁ PO PROJEKCI PŘESUNE TÉŽ TAM KDYŽ BUDE OŠKLIVO

TĚŠÍME SE
ZEWL23 --- 17:01:29 7.9.2011
Těším se... a zároveň jsem velmi zvědavý ;-)