Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

224 uživatelů půjde

hledání


Petice za umožnění léčby konopím v ČR

http://www.lecebnekonopi.cz/petice/podepsat

PETICE ZA LEGISLATIVNÍ ZMĚNY ZPŘÍSTUPŇUJÍCÍ PACIENTŮM V ČESKÉ REPUBLICE LÉČBU KONOPÍM A UMOŽŇUJÍCÍ JEHO VÝZKUM.

Dlouhý seznam nemocí, ve kterých je konopí nebo přípravky z něj účinnou nebo dokonce nejúčinnější známou léčbou, sahá od roztroušené sklerózy a Parkinsonovu nemoc přes zánětlivá onemocnění střev, revmatoidní artritidu, nechutenství a zvracení při chemoterapiích a ozařování, neuropatickou bolest, některé typy deprese, až po migrény, zelený zákal a celou řadu kožních onemocnění. „Výhodou konopí v porovnání s většinou dnes dostupné léčby je zejména jeho relativní bezpečnost a s tím související snadná úprava léčebné dávky podle stavu a dispozic pacienta. Toxicita konopí a látek z něj je pozoruhodně nízká, a tak jeho užívání představuje relativně nízkou zátěž pro organismus,“ uvádí člen petičního výboru, doktor Tomáš Zábranský z Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Při vhodných způsobech aplikace, které se vyhýbají procesu hoření, jsou minimalizována rizika nádorů z kouření, a pokud je konopí aplikováno ve spolupráci s lékařem, snižují se také rizika v oblasti duševního zdraví.

„Ke zpřístupnění léčebného konopí v České republice je třeba upravit zákon č. 167/1998, o návykových látkách, který v ČR zakazuje jakékoli pěstování konopí s obsahem THC vyšším než 0,3 %. Dále je třeba určit instituci, která bude pěstování konopí pro účely výzkumu a léčby kontrolovat a tak zamezí jeho úniku na černý trh. Technický krok pak bude představovat registrace konopí jako léčebné látky.“ Tak zní závěry odborného semináře, jenž se uskutečnil na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR již 8. dubna 2010 pod záštitou poslance Ivana Langra a děkana 1. lékařské fakulty UK v Praze Tomáše Zimy za účasti zástupců institucí, jež zahrnovaly Národní protidrogovou centrálu Policie ČR, Státní ústav pro kontrolu léčiv i Inspektorát pro kontrolu omamných látek Ministerstva zdravotnictví ČR. Ti se s přítomnými politiky a odborníky, s pacienty i se zástupci veřejnosti shodli, že není nutné ani žádoucí klást využití ve výzkumu a následně v léčbě v České republice překážky a že ty stávající je třeba odstranit. Nakládání s konopím pro léčebné a výzkumné účely je totiž v souladu s mezinárodními úmluvami Organizace spojených národů, které definují podmínky prohibice některých psychotropních drog včetně konopí.

Od konání parlamentního semináře, jehož výstupy jsou zveřejněny na www.adiktologie.cz/seminar, uběhl již více než rok, příslušné státní orgány však dosud nenašly společnou vůli pro iniciativu, která by léčebné využití konopí a jeho výzkum v České republice umožnila. Tento stav je alarmující zejména s ohledem na skutečnost, že Ministerstvu zdravotnictví novelizaci Zákona o návykových látkách ukládá Legislativní plán vlády ČR na rok 2011. Podle dostupných informací ale Ministerstvo zdravotnictví navzdory četným podnětům ze strany výzkumníků i zákonodárců a především samotných nemocných nechce legislativu pro léčebné a výzkumné využití konopí odblokovat.

Současný stav lze přitom považovat za narušení ústavních práv občanů České republiky na ochranu zdraví podle Listiny základních práv a svobod a za porušení mezinárodních úmluv o zdravotních a sociálních právech, jež Česká republika uznává za závazné. Poškozeným pacientům je přitom odpírána léčba, jež je dostupná v celé řadě vyspělých zemí. „My parkinsonici beze změny zákona přijdeme na další dlouhé roky o možnost konečně využívat mimořádně účinnou léčbu beze strachu z toho, že děláme cosi nelegálního. Petice je naše zoufalé volání k Ministerstvu zdravotnictví, vládě a parlamentu, jimž chceme zdůraznit, že další odkládání a byrokratické průtahy jsou nelidské a ubližují nám i dalším nemocným,“ ilustruje své pohnutky k členství v petičním výboru petice Mária Opltová, pracující v pražském denním stacionáři Parkinson Klub, kde lze petici také podepsat.

Kontakt s médii zajišťuje Ing. Mgr. Vendula Běláčková (721 818 692, belackova@adiktologie.cz)

Podepiště elektronickou petici na www.lecebnekonopi.cz/petice/podepsat Facebook: https://facebook.com/lecebne.konopi Twitter: www.twitter.com/LecebneKonopi

FUNLOCO
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
ROLNICKATA --- 16:23:01 25.12.2011
Taky jsem podepsala. Pro blaho lidu a celé Země. ;)
ZIZI --- 16:01:47 21.12.2011
Je sice smutné, že veškeré zisky z dováženého léčebného konopí půjdou nadnárodním farmaceutickým koncernům, ale tento argument by neměl být důvodem pro nepodepsání. Legalizací léčby se nic nezmění v oblasti ilegální manipulace s konopím. To o co tu jde, je UMOŽNĚNÍ VÝZKUMU! Ať se vám to líbí nebo ne, toto je jediná možnost, jak posunout věci dopředu a zachránit tisíce lidských životů. Za petici kopu, protože mezi její organizátory patří Doc. Miovský a MuDr. Zábranský, kteří představují světovou vědeckou elitu v tomto oboru a zároveň představují morální autority dnešní doby. Šance něco změnit na světové úrovni je tady (v ČR) a teď (dokud nadšeně funguje výzkumný tým Centra adiktologie). Prosím, informujte se dobře, než se rozhodnete nepodepsat.
BOXERKA23 --- 18:05:18 6.11.2011
už mam
FUNLOCO --- 15:20:56 6.11.2011
RIMAN0 --- 20:10:48 21.10.2011
chill out!
OTZ --- 20:29:48 20.10.2011
obuškem? to si mě s někym pleteš..:)

nemluv a konej aneb přesvědčuj činem než slovem
DEATHKA --- 12:35:39 16.10.2011
chápu, že ty nejradči přesvědčuješ třeba obuškem, my volíme kecy...tak nám to promin....
OTZ --- 22:59:34 14.10.2011
vy byste se meli z toho nyxu aspon na mesic odhlasit nedela vam to dobre, lidi kecama stejne nepresvedcite

paralympiáda
DEATHKA --- 15:31:23 9.10.2011
já myslím, že je důležité alespon ukázat, že jeho myšlenkové pochody jsou zcela chybné a jeho argumenty, že nepodepíše petici, protože tam musí uvést email, jsou úplně smešné..
GENERIXX --- 8:29:37 6.10.2011
OTZ: Kdyz si kazdej tak pekne nahraje na smec takovym zanicenym komentarem, proc ne? Asi jsem se to od tebe priucila...
OTZ --- 0:13:13 6.10.2011
nj ty abys nedelala z kazdyho pitomce vid
GENERIXX --- 12:48:07 5.10.2011
OTZ: To se ti to keca pet dni po konci diskuze vid? Hlavne aby jsi k tomu taky neco rekl :D
OTZ --- 23:46:44 4.10.2011
bezte doprdele vy dva rejpalove
GENERIXX --- 19:12:32 30.9.2011
TROX23: ne, nekrades, jen jsi hloupej, paranoidni a vztahovacnej... Plus tvoje vztekani se je fakt smesny kdyz prihlednu k tomu jak fungule dnesni svet a kolobeh osobnich dat vsech lidi :)) Narazela jsem na to, ze pokud ti nedochazi takovahle elementarni vec a jeste jsi schopen timto zpusobem utocit na lidi, tak nechapu kde jsi vzal dve auta a jak zivis sebe i psa, pac inteligenci sis na to asi nevydelal a opatrnosti uz vubec ne... Nevidim zadnej problem s poskytmutim tehle udaju kdekoli kdyz jsou verejne dostupny jen tim ze clovek vubec existuje integrovanej ve spolecnosti (chodil do skoly, k doktorovi, plati pojisteni, socialku, etc.)
TROX23 --- 18:56:32 30.9.2011
GENERIXX: ja ze kradu, si delas prdel, to uz fak nemuzu
GENERIXX --- 17:45:29 30.9.2011
DEATHKA: Lolicek, pan asi i krade, pac inteligenci si na tohle asi nevydelal :D
DEATHKA --- 11:52:28 30.9.2011
precti si to jeste jednou, treba pochopiš, co sem psal...když ne..nic se neděje,..sluníčko vyjde i zítra
DEATHKA --- 11:51:28 30.9.2011
ja tohle normalne nemám rád, ale fakt si to neodpustim:)))

od trox23
takze mila slecno od doby co sem vylez ze skoly sem nebyl ani jeden den na nakym pracaku celou tu dobu (temer 6 let) pracuju pro jednoho cloveka na stejny pozici a naky utoky ze sem nakej posranej neplatic si prosim te odpust dyz me neznas a nevis kdo sem mam 2 auta, mob na pausal se kterym sem nemel za 5 let co ho mam nakej problem s palcenim zivim psa a sam sebe vsechno v cem chodim vod ponozek po bundu si kupuju sam jen sem se podivil proc musi bejt v naky petici eimejl a telefon dobre adresa jo ae jakej ma vyznam imejl dyz si muzu vymyslet tisic mejlu je to jenom zpusob jakym k tobe donyst reklamu
DEATHKA --- 9:42:23 30.9.2011
TROX23: mejl tam je nejspise z důvod fake podpisu, kterým tímhle trochu eliminujes.. Povolání taky nechápu, ale nikdo to urcite nekontroluje:) a adresa + jmeno musí být na každé petici.

Jinak chápu kam míříš, každyho zajímá jakej je tvuj email a adresa a jiná možnost jak to zjistit už neexistuje..bankovni účet nemáš, nepracuješ, nebydlíš, socku ani zdravotku si urcite taky neplatíš:) a paranoia je tvuj best friend:) no offence;)
TROX23 --- 17:34:25 29.9.2011
DEATHKA: ja sem treba nepodepsal pac nevim proc musim do petice uvadet mejl, adresu a povolani co to ma spolecnyho s tim ze chci lekarskou marihuanu akorat na sebe zase vyblejem vsechny mozny udaje a spam se jen pohrne dekuji nechci