Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

6 uživatelů půjde

hledání


Terminus-divadelní představení / Libeňská synagoga

http://www.agenturadellarte.net/language/czech/projekty/synagogacerven.jpg

Drama o jedné noci v Dublinu a třech lidech, kteří se ocitli ve fantastickém světě sériových vrahů, andělů pomsty a láskou posedlých démonů.

O´Rowe Mark: TERMINUS


režie: Martina Schlegelová
překlad: Ester Žantovská
dramaturgie: Marie Špalová
výprava: Jana Špalová
výtvarná spolupráce: Barbora Herchlová
produkce: Madla Zelenková
hudba: MYKO
hrají: Marcela Holubcová, Pavlína Štorková, Richard Fiala
projekce: AELDRYN, Bára Herchlová

anotace:
Drama o jedné noci v Dublinu a třech lidech, kteří se ocitli ve fantastickém světě sériových vrahů, andělů pomsty a láskou posedlých démonů.

Nejnovější text jednoho z nejzajímavějších současných irských dramatiků, Marka O´Rowea, tvoří 3 monology ze současného Dublinu. Dvě ženy a tajemný mladík v nich vyprávějí drsné příběhy, zpočátku realistické, později mystické, prostoupené démony a anděly, jakoby se postavy na své cestě nočními zákoutími města v deliriu propadaly do očistce či rovnou pekla. Postupně také vychází najevo, že mají víc společného, než se na první pohled mohlo zdát. Terminus je velmi temná hra, zneklidňující a krutá, ale také plná černého irského humoru.
Hra měla premiéru v roce 2007 v irském Národním divadle, Abbey Theatre.
Z recenzí:
"Důležitou roli mají v inscenaci projekce VJ Aeldryna a Barbory Herchlové složené z deformovaných filmových sekvencí a naivistických, řeklo by se, loutek promítaných do filmu skrze přístroj připomínající někdejší školní meotar. Působí to svěže a občas hravost projekcí ironicky komentuje děje v popředí.(...) Na premiéře uhranul Richard Fiala..."
Roman Sikora, Český rozhlas
"Ze všeho nejvíc hra připomíná strukturu hudební – je čímsi jako kantátou či fugou. Jazyk příběhu (v překladu, či spíše přebásnění Ester Žantovské) má blízko k blankversu, a na druhé straně k rapu a hip hopu. Můžete si vybrat. Drsnost renesančních autorů k není od drsnosti dneška zas tak moc vzdálená, jak by se zprvu mohlo zdát. Veršované vyprávění protagonistů, nešetřící skatologickými výrazy, má tak v sobě zvláštní kontrapunkt sprostoty a patosu, banality a vznešenosti(...)Divadlu Letí se daří objevovat skutečně překvapivé dramatické kousky, trvalá spolupráce s výhradně mladými tvůrci (ve všech oborech) je pak řadí mezi to nejprogresivnější, co je možno na českých scénách vidět."
Jana Soprová, Scena.cz
"Provokativní (převážně anglicky psané) hry a odvážný režijní přístup. Takové jsou inscenace Divadla Letí (...) Největším zážitkem je sériový vrah Richarda Fialy..."
Josef Rubeš, Metro
"O´Rowe napsal hru v normálním, dnešním jazyce, a přitom ve verších - a to je zběsilá kombinace, se kterou si mladá překladatelka kruva drát (jak se říká v inscenaci), poradila s velkou pokorou a zároveň průkaznou básnickou fantazií."
Veronika Bednářová, Reflex

o autorovi:
Mark O´Rowe (narozen v roce 1970) je jedním z nejzajímavějších autorů současného Irska. Patří ke generaci, která přenáší těžiště dramatické tvorby z venkova k městským příběhům. Zabývá se problémy současného Irska, které se pomalu z dávno zaujímané pozice "negrů Evropy" dostává do pozice "keltského tygra". V O´Roweho dílech se ale většinou setkáme s odvrácenou stranou irského ekonomického ráje, jeho postavy jsou asociální vyděděnci, vztahy bývají zásadně nefunkční, vyhlídky neradostné. Kromě divadelních her je Mark O´Rowe autorem scénáře k úspěšnému filmu Intermission.

AELDRYN
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
AELDRYN --- 18:38:19 14.6.2011
113KW: noo o zadnem dalsim predstaveni nevim..uz mame za sebou docela dost kolecek...ted spis jen kdyz se naskytne nejaka zajimava prilezitost a misto
113KW --- 16:37:47 14.6.2011
Velmi zajimave predstaveni! Bohuzel jsem ve ctvrtek v Olomouci. Planuje se repriza?