Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

hledání


http://nod.roxy.cz/program?id=167

Experimentální prostor Roxy/NoD a jedefrau.org uvádí přehlídku divadelní skupiny Boca Loca Lab:

5 LET ODTIKÁNO

6. – 14. května 2011, NoD, Dlouhá

Divadelní skupina Boca Loca Lab je tvůrčí platforma pro realizaci inscenací, scénických skic, improvizovaných vystoupení a workshopů.

Boca Loca Lab je na české scéně průkopníkem hudebního divadla (théâtre musical). Zakladatelem a vedoucí osobností je režisér Jiří Adámek, který je rovněž autorem libret ke všem dosud uvedeným projektům.

Boca Loca Lab vznikla v roce 2007 na základě inscenace Tiká tiká politika. Dále následovalo Klikněte na video, ve kterém došlo ke zpracování internetových komentářů popravy Saddama Hussaina. Dosud posledními projekty jsou Evropané z roku 2008 a Teritorium, které mělo premiéru v roce 2010. Oba projekty vznikly v Experimentálním prostoru Roxy/NoD.„Zdánlivě laciné téma: politika, je v jejich minimalistickém podání geniální variací na dnešní veřejné (míněno provinčně české) dění; a konečně nabízí umělecké, divadelní zpracování politického tématu na úrovni…“
(Jiří Š. Cieslar, Lidové noviny)

Tvůrčí platforma Boca Loca Lab patří přinejmenším v Praze k tomu zajímavějšímu, co se na poli experimentálního divadla děje. Nejen systematičností s jakou buduje a zdokonaluje svůj formální jazyk, vystavěný především na řeči, na jejím rozbíjení a opětovném skládání do nových a mnohdy nečekaných významů, ale také tématy zaměřenými ke společnosti a politice.

(Deník Referendum, Roman Sikora, 28. 1. 2010)

Na projektech Boca Loca Lab se podílí dramaturgyně Martina Musilová, scénografové Kristýna Täubelová a Jakub Kopecký, dále například hudebníci Michal Rataj, Jan Burian či Jan Krejčík, choreografka Zuzana Sýkorová, herci Pavol Smolárik, Anna Synková, Vendula Štíchová, Daniel Šváb, Petr Vančura, Zita Morávková, Ivana Uhlířová a další.

Produkci zajišťuje jedefrau.org.

Boca Loca Lab

5 LET ODTIKÁNO

Unikátní šance během jednoho týdne shlédnout inscenace, které se pro svůj neobvyklý a čistě formální jazyk dočkaly mnoha divadelních cen v Česku i Evropě.

Přehlídka tvorby režiséra Jiřího Adámka a divadelní skupiny Boca Loca Lab je ohlednutím za pěti lety soustředěné tvorby nového typu politického hudebního divadla, kterou odstartovala ceněná inscenace Tiká tiká politika. Během přehlídky bude v české premiéře, kromě uvedení všech dosavadních děl a improvizačního vystoupení skupiny, představena nová inscenace Jiřího Adámka Changemakers vytvořená v berlínské Neuköllner Oper.Tiká tiká politika (2006)

Skvělou představu o tom, co je „nové divadlo“, poskytne opus Tiká, tiká politika. Tvůrci si předsevzali, že odhalí skryté mechanismy politiky,

a tento úkol stoprocentně splnili zcela originální a náročnou metodou.

(Hospodářské noviny, Nina Vangeli, 1. 6. 2006)Evropané (2008)

…z tříště informací tak typické pro současný způsob komunikace, vzniká jedinečný postmoderní koncept. Vypovídá o neproniknutelnosti a zmatku světa na jedné straně, a banalitě, která tento stav provází. Stavební materiál precizně strukturované inscenace je slovo, jež se rozpadá na „prvočinitele“ - na hlásky, slabiky, zvuky, z nichž režie doslova extrahuje hudebnost i rytmus.

(Lidové noviny, Jana Machalická, 3. 6. 2008)Teritorium (2010)

Je intimnější slovníček, nebo peřina? Jemná kůže pod kolenem, nebo rozkládající se myš po kredencí? Inscenace Teritorium je jedinečnou sondou do našeho soukromí.

(Rozrazil, Tomáš Kubart, 28.2.2011)Changemakers (2011)

Na základě originality svých dosavadních hudebně-divadelních děl mohl nyní připravit pro berlínskou scénu Neuköllner Oper novou inscenaci Changemakers o lidech, kteří se za pomoci internetového fóra rozhodli měnit svět k lepšímu svými často sice dobře míněnými, ale mnohdy až bezohlednými či ideologicky nekompromisními vizemi. Po politicky zaměřených inscenacích Tiká tiká politika a Evropané se jedná o další režisérovo kritické dílo.

(Hospodářské noviny, Lukáš Jiřička, 3. 3. 2011)

Jiří Adámek

Jiří Adámek (1977) vystudoval režii na Katedře alternativního a loutkového divadla na DAMU v Praze. Adámek vyvinul originální typ hudebního divadla, ve kterém mísí hudebně komponovanou strukturu, stylizované herectví a zvláštní přístup k jazyku (fragmentarizaci či rytmizaci slov, hru s poloabstraktními shluky slabik a hlásek). U svých hudebně-divadelních projektů působí Adámek nejen jako režisér, autor libreta a popřípadě i hudby. Od vytvoření první celovečerní inscenace „hudebně-divadelního“ typu získal Adámek různá ocenění: za inscenaci Tiká tiká politika (2006) ocenění Music Theatre Now! v Německu a Cenu za originální divadelní tvar na festivalu Kontakt v Toruni. Inscenace pro děti Z knihy džunglí (2007) získala Cenu Alfréda Radoka za scénografii, dále získala hlavní cenu na festivalu Banialuka v Bialsko-Białej. Projekt Evropané byl nominován na Cenu Sazky a Divadelních novin. Posledním projektem Jiřího Adámka je inscenace Changemakers, která měla premiéru v únoru 2011 v berlínské Neuköllner Oper. Je pedagogem DAMU a redaktorem divadelního magazínu Svět a divadlo.

PROGRAM:

6/5 Changemakers, večírek, dj, občerstvení

vstupné: 150.00/250.00 Kč7/5 Changemakers

vstupné: 150.00/250.00 Kč9/5 Impro BLL – koncert pro 5 vokalistů s mikrofony a jeden laptop

účinkuje Boca Loca Lab (Smolárik, Synková, Štíchová, Šváb,Vančura) a hudebník Mikoláš Růžička21:00 koncert ZrN /hudební sloučenina Königa a Smolárika/11/5 Evropané

vstupné: 150.00/250.00 Kč13/5 Tiká tiká politika

vstupné: 100.00/150.00 Kč14/5 Teritorium

vstupné: 150.00 / 250.00 Kč

FIELDMAN
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.