Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

1 uživatel půjde

hledání


http://www.male-vinohradske.com/

Jemně destilovaný horor... V prostředí psychoterapeutické skupiny někdo přemaloval hranici mezi příčetností a šílenstvím, a zamlžil krajinu oddělující

Inscenace "Děvčátko s mozkem" se z Minoru stěhuje do Malého Vinohradského divadla!!!!

Děvčátko s mozkem vzniklo jako usměrněná a zafixovaná kolektivní improvizace a nutno podotknout, že to rozhodně není na první pohled rozpoznatelné. První část se odehrává na psychoterapeutických sezeních zatímco druhá na víkendovém pobytu "klientů". Co se duševních nemocí týče, nejedná se o žádné masové vrahy či narkomany, ale spíše o nemoci běžnější a tak trochu mimo střed zájmu. Koho dnes překvapí paranoik, bojící se o své pohlavní žlázy, dívka trpící panickou úzkostí ze všeho potenciálně nebezpečného či žena, pro kterou je jedinou jistotou jejího života ostří ze švédské oceli v novém WS kráječi? Právě, že skoro nikoho. Tato skupinka "bláznů" je obrazem světa okolo nás. V dnešní materiální době má skoro každý z nás své fetiše, s kterými spojuje svou sebejistotu, svět je protkán konspiračními teoriemi a vidina nebezpečí a násilí je všudypřítomná. U návštěvníků terapie je to všechno jen trochu extrémnější, ale jinak úplně běžný strach.

Malé vinohradské divadlo má tu nedocenitelnou výhodu, že je to soubor plný zajímavých a charismatických herců. Petr Pochop jako zmíněný paranoik Pavel vytvořil skvělý portrét ustrašeného dělníka, který musí i básničky přednášet zakódované v číslech. Stela Lekešová jako zakřiknutá Stella vyniká v etudách s noži, kdy nejprve se snaží nožem ublížit motýlům a v jedné z dalších scén i sobě. Vladimír Jopek jako čistotu obsedantně vyžadující Waldemar pečlivě dodržuje všechny potřeby obsese své postavy a jeho láska, Irenka, hraná Ivanou Huspekovou, je výborně zahranou ztracenou duší pod nánosem WS nářadí a populární hudby. Velmi působivý je výkon Gustava Haška jako autistického Luboška, který se svým projevem blížil až někam k naturalismu.

Celou terapii řídí Doktorka, hraná Marií Hodinářovou, která má vlastně v popisu své role usměrňovat i tempo minimálně první půlky představení. Její role psychiatričky, která sama trpí nejedním problémem, byla v podstatě jedinou větší civilní rolí, ve které se nebylo možné opřít o určitou berličku duševní nemoci a jejích fyzických projevů. Přesto svou roli zvládla určitě na úrovni ostatních a její uklidňování sebe i pacientů na rozpadajícím se sezení bylo jedním z vrcholných momentů celé inscenace.

Pokud máte rádi humor, a k tomu tak trochu černý humor, přitom rádi přemýšlíte a rádi se díváte na mladé a talentované herce, je Děvčátko s mozkem inscenací, nad kterou byste měli uvažovat.

MADLENKA
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.