Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

1 uživatel půjde

hledání


http://www.plzen.eu/cz/aktuality/_90_plzenske_oslavy_vzniku_republiky_20081006_01.html

Lampionový průvod, koncerty, ohňostroje, doprovodné akce, výstavy.PROGRAM OSLAV

27. října 2008

Měšťanská beseda, 19.00 h Slavnostní večer pod taktovkou Divadla J. K. Tyla nejznámější árie z díla Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka v podání sólistů Divadla J. K. Tyla slavnostní předání významných ocenění města Plzně večerem provází Pavel Pavlovský předprodej vstupenek od 16. 10. v Měšťanské besedě, Kopeckého sady 13, tel. 378 037 914

28. října 2008

náměstí T.G. Masaryka 14.30 h- prezentace hasičské techniky v Petákově ulici 15.30 h - slavnostní přísaha profesionálních hasičů Plzeňského kraje 17.00 h - slavnostní shromáždění u Památníku národního osvobození za účasti představitelů Plzeňského kraje a města Plzně 17.45 h – Průvod světel - lampiónový průvod ke katedrále sv. Bartoloměje Trasa průvodu povede z nám. T. G. Masaryka po Klatovské třídě, dále Smetanovými sady a ul. B. Smetany až na nám. Republiky. Průvod povede dechový orchestr Oty Hellera, mažoretky „Maršálky“ a zástupci Sokolské župy plzeňské. V Jagellonské ul. bude umístěn prodejní stánek se speciálně vyrobenými lampiony v národních barvách.

náměstí Republiky 18.45 h - vystoupení  divadla Semafor, účinkují Jiří Suchý a Jitka Molavcová 19.30 h HRA SVĚTEL – slavnostní ohňostroj, který „obleče“ katedrálu do české trikolóry

Katedrála sv. Bartoloměje s vyhlídkovou věží Mši svatou za naši vlast bude sloužit plzeňský biskup Mons. František Radkovský, začátek je v 10. 30 h. Gotická katedrála sv. Bartoloměje je nejcennější památkou plzeňského historického jádra. Její 102,6 m vysoká věž (nejvyšší v ČR) je dominantou středu města a je z ní nádherný výhled do širokého okolí. Na hlavním oltáři katedrály najdete proslulou Plzeňskou madonu, vrcholné dílo ve stylu tzv. „krásných madon“ českého gotického umění. Celodenní zvýhodněné vstupné na věž 28,- Kč, děti do 140 cm vstup zdarma.

Měšťanská beseda Od 10.00 do 15.30 h jsou připraveny prohlídky s průvodcem, vstup je zdarma. Návštěvníci uvidí velký i malý sál, restauraci, společenský sál, Klostermannův a Křižíkův salonek či nově zrekonstruovaný dvůr s bowlingovou dráhou. Délka prohlídky je 30 – 40 min. Časové vstupenky se budou vydávat v recepci Měšťanské besedy od 20. do 28. 10. Výstavba Měšťanské besedy v Plzni byla dokončena v roce 1901 plzeňským stavitelem Františkem Kotkem. V architektonickém řešení budovy převládá novorenesanční sloh, umělecká výzdoba je převážně secesní. Měšťanská beseda s několika společenskými sály a salonky, kinem Beseda, Divadélkem JoNáš a proslulou secesní kavárnou je jedním z významných společensko-kulturních center v Plzni.

Plzeňská radnice Od 10.00 do 16.00 h budou zorganizovány prohlídky s průvodcem, při kterých zájemci navštíví místa, odkud se spravuje město, vstup je zdarma. Časové vstupenky se budou vydávat ve všední dny v Informační kanceláři MMP od 20. do 28. 10. Renesanční radnice postavená podle plánů italského stavitele Giovanniho de Statii v letech 1554 – 1559 patří k nejcennějším renesančním stavbám v Čechách. V zadní části mázhauzu radnice se nachází plastický model historického jádra města.

Zoo Plzeň 8.00 – 18.00 h – prohlídky zahrady V atraktivním přírodním areálu plzeňské zoo žije dnes více než tisíc druhů zvířat. Za návštěvu určitě stojí nová expozici Česká řeka s rybami a vydrami u statku Lüftnerka a sokolnická ukázka v 11.00 a 15.30 h. Děti se mohou těšit na krmení šimpanzů ve 14.30 a krmení tučňáků v 15.00. Celodenní zvýhodněné vstupné 28,- Kč, děti do 140 cm vstup zdarma.

Dinopark Plzeň 8.00 – 18.00 h – prohlídky parku Podniknout atraktivní výlet do druhohor mohou návštěvníci v plzeňském Dinoparku. Na rozloze 3 hektarů uvidí scény ze života zvířat, která naši zemi obývala před více než 65 miliony lety. Součástí Dinoparku je unikátní 3D kino. Celodenní zvýhodněné vstupné 28,- Kč, děti do 140 cm vstup zdarma.

Plzeňský Prazdroj Od 10.00 do 17.00 h jsou připraveny prohlídky pivovaru s průvodcem. Součástí prohlídkové trasy je nová smyslová expozice, historická i moderní varna a ochutnávka světového piva Pilsner Urquell čepovaného přímo z dřevěného ležáckého sudu. Ochutnávka je pouze pro osoby starší 18 let. Nutná rezervace na tel čísle: 377 062 888, nebo e-mailové adrese: visits@pilsner.sabmiller.com. Celodenní zvýhodněné vstupné 28,- Kč, děti do 140 cm vstup zdarma.

Pivovarské muzeum 10.00 – 18.00 h – prohlídky muzea Během prohlídky pivovarského muzea se zájemci seznámí s historií piva a pivovarnictví od starověké Mezopotámie dodnes. Jediné muzeum svého druhu v České republice nabízí mimo jiné i prohlídku pozdně gotické sladovny, hvozdu a původní valečky. Součástí expozice jsou také ležácké sklepy ústící do plzeňského podzemí a část zachovalých městských hradeb. Pivovarské muzeum se nachází v autentickém středověkém právovárečném domě, který byl prohlášen kulturní památkou. Celodenní zvýhodněné vstupné 28,- Kč, děti do 140 cm vstup zdarma.

Muzeum strašidel 10.00 – 18.00 h – prohlídky muzea Stálá expozici plná strašidel v životní velikosti a replik nadpřirozených a pohádkových bytostí se vztahem k Plzni a zdejšímu kraji se nachází v suterénních prostorách hotelu Central. Málokdo ví, že na místě dnešního moderního hotelu na náměstí Republiky dříve stával starobylý zájezdní hostinec U černého orla, jehož podzemní prostory se částečně uchovaly dodnes. A právě v nich dnes můžeme vidět např. Jíkala, Černou paní či Radouše, ale také velblouda, který se dostal i do plzeňského znaku. U příležitosti oslav vzniku republiky sem zavítají i opravdová živá strašidla! Celodenní zvýhodněné vstupné 28,- Kč, děti do 140 cm vstup zdarma.

Plzeňské historické podzemí 9.00 – 17.00 h – prohlídky podzemí Prohlédnout si srdce města Plzně z jiné perspektivy a projít si jeden z nejrozsáhlejších podzemních systémů ve střední Evropě je možné v Plzeňském historickém podzemí. Prohlídková trasa začíná v Perlově ulici, měří necelých 800 metrů a trvá přibližně 45 minut. Plzeňské podzemí vznikalo postupně od 14. do 17. století. Sklepy a chodby sloužily nejen jako zásobárna potravin, ale v čase ohrožení poskytovaly i úkryt a únikové cesty z obleženého města. Součástí prohlídkového okruhu jsou archeologické nálezy, funkční replika vodního kola z roku 1875 a expozice knihtisku. Celodenní zvýhodněné vstupné 28,- Kč, děti do 140 cm vstup zdarma.

Patton Memorial Pilsen 9.00 – 17.00 h – prohlídky muzea Návštěvníci oslav mohou zavítat i do jediného muzea v Čechách, které je věnované americké armádě. Vystavené předměty a dokumenty či dobová výstroj a výzbroj pocházejí převážně ze soukromých sbírek. Expozice muzea mapují postup a pobyt armády Spojených států na území bývalého Československa v roce 1945, poválečnou hospodářskou pomoc UNRRA naší zemi a období totalitního režimu Československého státu v letech 1948-1989. Celodenní zvýhodněné vstupné 28,- Kč, děti do 140 cm vstup zdarma.

Západočeské muzeum v Plzni 10.00 – 18.00 h – prohlídky muzea Novorenesanční budova Západočeského muzea z počátku 20. stol. je jednou z dominant města. Součástí muzea je nejzachovalejší historická městská zbrojnice v Čechách s unikátní sbírkou gotických pušek a hákovnic. V muzeu jsou právě k vidění výstavy: „Labyrintem užitého umění“, „Hledání zmizelého – archeologie zaniklých vesnic na Plzeňsku“, „Alfons Mucha a jeho doba“ a stálá expozice „Porcelán ve znamení zkřížených mečů“. Celodenní zvýhodněné vstupné 28,- Kč, děti do 140 cm vstup zdarma.

Západočeská galerie v Plzni 10.00 – 18.00 h – prohlídky galerie Budova masné tržnice postavená v roce 1392 v gotickém slohu sloužila původnímu účelu až do poloviny 20. století. Po náročné rekonstrukci, která zachovala původní dispozici stavby, vznikla netradiční výstavní síň, která byla slavnostně otevřena v březnu roku 1972. Pro zájemce je připravena ve výstavní síni Masné krámy výstava malířských děl Andreje Bělocvětova. Ve výstavní síni 13 pak najdou výstavu „Na zkoušku v ráji ( umění 60. let)“. Celodenní zvýhodněné vstupné 28,- Kč, děti do 140 cm vstup zdarma.

Zimní stadion ČEZ Arena Pro zpestření svátečního dne je připraveno volné bruslení na druhé (horní) ledové ploše. Všichni jsou očekáváni s bruslemi, rukavicemi a teplou šálou od 9.30 do 11.00 h, vstup je zdarma. Zimní stadion s umělou ledovou plochou stojí na bývalém Dobytčím trhu od roku 1950. Dnes má dvě kryté haly a patří mezi nejlépe vybavená sportoviště tohoto typu v ČR.

Plavecký areál Plzeň - Slovany Protáhnout si tělo a zavzpomínat na časy letních vodních radovánek je možné od 10.00 do 18.00 h v krytém plaveckém areálu Plzeň – Slovany. V areálu bazénu si můžete vyzkoušet pětaosmdesátimetrový tobogán, divokou řeku, dětské brouzdaliště, vířivky, relaxační bazén a parní komory. Zvýhodněné vstupné 28 Kč*, děti do 140 cm vstup zdarma. *cena je za 1 hodinu pobytu v bazénu

Doprovodné akce: Vědomostní soutěž - o víkendu 18. – 19. 10. a 25. – 26. 10. se na vlnách Českého rozhlasu Plzeň a Hitradia FM Plus soutěží o „plzeňské pasy“. Každý den vyhrává 7 posluchačů a jeden pas znamená volné rodinné vstupné pro 5 osob na plzeňské oslavy vzniku republiky. Platnost pasu: 28. 10., celý den. Měšťanská beseda 28. října – Česko-slovenské dny, promítání českých a slovenských dokumentů (kino Beseda) 10.00 – 16.00 h. - vystoupení folklórních souborů (Malý sál) – účinkují: Mladinka, Lidová muzika z Chrástu a mistr píšťaly a fujary Drahoš Daloš ze Slovenska

Výstavy: 1. – 31. 10. Vojáci z českých zemí na Sočské frontě (1. světová válka) - výstava fotografií, Měšťanská beseda – foyer před kinosálem 3. 10. – 14. 11. výstava fotografií u příležitosti 90. výročí vzniku Československé republiky, městský sadový okruh 13. – 31. 10. Československo v průběhu devadesáti let – výstava fotografií, mázhauz plzeňské radnice

MONICARDIO
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.