Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

27 uživatelů půjde

hledání


http://photo.nikolaj.cz

Vernisáž fotografií Nikolaje Rýfra v kavárně klubu Cross.

Nohama pevně v oblacích - výstava fotografií Nikolaje Rýfra

Kavárna Cross klubu bude od 11. března měsíc hostit výstavu mapující průřez fotografickou tvorbou Nikolaje Rýfra. Víc jak deset let zkoumá hranice možností analogových fotoaparátů s plastovou čočkou, známých též pod lehce zavádějící zkratkou LOMO.

Jádro výstavy tvoří snímky focené opakovaně přes sebe s převrácenou perspektivou. Ve svých násobných expozicích zpochybňuje Nikolaj vertikální uspořádání našeho každodenního světa, smazává rozdíl mezi nebem a zemí, tvarem a obsahem. Spontánně vznikající zářivě barevné obrazy s typickou vinětou dávají divákovi možnost nahlédnout za roh reality. Jeho na první pohled neostré, zdánlivě nedokonalé záběry, vyzývají k pokusu oprostit se od světa poměřovaného přísnou maticí pixelů a plout mezi rozházenými zrnky emulze.

Volba prostoru kavárny nebyla náhodná. Zatímco dole duní ruch nočního klubu, nad šálkem kávy lze snadno na chvíli zapomenout, že žijeme obklopeni stroji, kterým nerozumíme a jejichž nitro nám zůstává skryto. Pružinová závěrka "fotoaparátů pro děti" cynicky žaluje na moderní digitální senzory, ale sdílí s nimi bezstarostnou hravost focení bez rozmýšlení. Scéna ale neprochází montáží v hledáčku, není jak zkontrolovat záběr na monitorku aparátu. Nezbývá než znovu a znovu prosit démony vývojek a ustalovačů o laskavé svolení vyrvat na zemský povrch další kousek osvíceného filmu.

Vernisáž uvede krátké hudební vystoupení projektu Nickonur. Žánrově nevyhraněná hudba linoucí se z analogového syntezátoru domácí výroby, velmi oblíbená v mateřinkách pro 8bitové roboty.

Výstavu "Nohama pevně v oblacích" můžete navštívit od 11. března do 16. dubna 2011 v kavárně klubu Cross, Plynární ul. 23, Praha 7 - Holešovice. http://www.crossclub.cz/. Výstava bude souběžně probíhat na stránce http://photo.nikolaj.cz/ (under construction)

REEFER
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
TURBO --- 7:16:26 16.4.2011
Nikolaj zpochybňuje a pružinová závěrka cynicky žaluje :D
Některý fotky hezký.
REEFER --- 14:33:25 11.4.2011
posledni tyden :)
REEFER --- 13:08:58 12.3.2011
diky vsem co prisli :) na web jsem dal vsechny fotografie, ktere jsou na vystave
3SC --- 19:08:34 7.3.2011
Nádhera.
REEFER --- 9:52:45 7.3.2011
Jsem horizontalni axiom! :)

Microsite k vystave online: http://photo.nikolaj.cz/
PULP121 --- 19:39:37 6.3.2011
Tak Nikolaj zpochybňuje vertikální uspořádání našeho každodenního světa? Na to se budu teda muset přijít podivat.