Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

50 uživatelů půjde

hledání


OSLAVTE ZIMNÍ SLUNOVRAT A POPROSTE SLUNCE AŤ SE URYCHLENĚ VRÁTÍ :-)


Slunovraty jsou předmětem oslav po celém světě, nezávisle na kulturách v té které oblasti, mající kořeny v dávné minulosti. Důvodem oslav zimního slunovratu bylo vítání delšího dne (delší doby počas dne, po kterou svítí Slunce), ústup zimy a sněhu a příchod tepla, lepších podmínek pro růst zemědělských plodin potažmo více úrody a jídla. Různé kultury si tyto cykl...y vysvětlovaly jako přízeň bohů a odpovídajícím způsobem je oslavovaly.

Také Slované měli ve svém panteonu sluneční bohy – Svaroga, „boha nebeského světla, přemožitele tmy a chaosu“, Dažboga, „boha Slunce“ a Svarožice – „boha ohně“. A také v jejich „kalendáři oslav“ měly slunovraty významné místo.

Oslavy zimního slunovratu souvisely s uctíváním nejvyššího a nejstaršího slovanského boha – Svaroga. Ten měl syna Dažboga, boha Slunce. Dažbog se o zimním slunovratu jako dítě rodí, během jara dospívá, o letním slunovratu nabude vrcholné síly a začíná postupně stárnout, až o zimním slunovratu umírá. Co se ale děje mezi jeho úmrtím a narozením, v době, kdy je pozemský svět bez jeho ochrany? Tehdy na světě nastává chaos, mizí hranice mezi světem a podsvětím a mohou se k nám dostat nebezpečné bytosti, běsi a čerti. V noci chodí po světě upíři, vlkodlaci a víly. Kromě toho můžete potkat i duše svých zemřelých předků.

Jak tomuto chaosu zabránit? Slované k tomu měli spolehlivý prostředek - oheň.

Element ohně byl nejdůležitějším prvkem, který oslavy zimního slunovratu provázel. Měl nejen funkci symbolickou, ale zejména ochrannou. Zapaloval se při západu Slunce (do sebe vstřebal poslední zbytek Dažbogovy síly) a musel hořet celou noc. Nebyl to žádný malý ohýnek, rozdělávala se pořádná „vatra“, u které se sešla celá vesnice. (To bylo později trnem v oku církvi – takže se ohně zmenšovaly a „přenášely“ pod střechu – odtud zvyk zapalování svíček…)


EWUSHA
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
TRYSKOMYS --- 23:49:06 20.12.2010
ja bez svicky vubec nepracuju :)
RUSSIANBLUE --- 10:08:42 15.12.2010
...tak to ja pujdu do mista kde se zijou "lide" hodne dlouho :D +- 100 000 let, takze rozdelavani ohne bude fajn....
DASHAN --- 14:20:15 10.12.2010
Nejen slunovrat - každý okamžik našeho života je neopakovatelný drahokam. Nepromajňujme jej s těmi co ...
SHOTEK --- 14:14:10 9.12.2010
staci, kdyz slavnostne zapalim jointa? =)
EWUSHA --- 14:14:05 9.12.2010
Zapalte si večer svíčku ať vás neukousne vlkodlak :-D