Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

43 uživatelů půjde

hledání


WOMEN @ WORK: koncert PSALM ONE + vernisáž TOY_BOX

http://www.crossclub.cz/program-detail/1404/

nedělní dýchánek v Crossu

PSALM ONE,
vlastním jménem Cristalle Bowen, pochází z Chicaga, kde se narodila a vyrostla. K hudbě byla směřována již od útlého dětství. Léta docházela do církevního sboru, hrála na kytaru, piáno, varhany, ale i bicí. Už jako malá zbožňovala černou muziku a rap. Jejími dětskými idoly byli Stevie Wonder, Prince, Fiona Apple a MC Lyte. Na střední škole pak totálně propadla kapelám jako A Tribe Called Quest nebo Fu-Schnickens. Snad proto velmi záhy vyměnila kostelní sbor za rapové battly v sousedství. Ovlivněná soupeřivým duchem hiphopu se sama začala aktivně účastnit, mnohdy jako jediná žena, proti drtivé přesile mužů. Nikdy se však nenechala zastrašit a svými sofistikovanými texty "zabíjela" svoje soupeře všemu navzdory. Mimochodem, jak sama ráda říká, své texty píše od chvíle, co udržela tužku v ruce.

Jediná její vášeň, která se může poměřovat s hiphopem, je její obor - chemie. Ten vystudovala na univerzitě v Illinois, kam v roce 1998 nastoupila. Ani jako vysokoškolák však nedokázala svojí největší lásku, hiphop, odsunout na vedlejší kolej. Dál pokračovala v battlování, dělání muziky, psaní textů. V důsledku toho vydává v roce 2001, ještě jako studentka, své debutové minialbum "WHIPPERSNAPPER". To neuniklo pozornosti Pugslee Atomze, šéfe south-side projektu Nacrobats, který se do jejího projevu, který se dá popsat jako mix Lauryn Hill a Devin the Dude, zamiloval. Okamžitě nasadil její tracky do svého radiového pořadu a později vydal její píseň "Simply Beautiful" na úspěšné kompilaci chicagského hiphopu z roku 2001.

Krátce na to vydává PSALM ONE své první dlouhohrající album "BIO: CHEMISTRY" (2002). Ve stejném roce dodělává školu a vrací se zpět do svého rodného města Chicaga, aby se začala živit svou druhou láskou - chemií. Mezitím nahrává své další EP "PERSONAL SURPLUS" (Birthwire records, 2002) a zažívá první velký pódiový úspěch, když v únoru 2003 předskakuje 50 Centovi. Z PSALM ONE se stává vážená hiphopová umělkyně. O rok později v roce 2004 vydává své druhé LP - "BIO: CHEMISTRY II: ESTERS AND ESSAYS" a vydává se na své první velké turné pojmenované "Warped Tour".

V roce 2006 se přidává ke kolektivu RHYMESAYERS ENTERTAINMENT, vydává desku „DEATH OF THE FREQUENT FLYER“ a celé tři roky (do roku 2009) spolu cestují po světě a vystupují. Rok 2010 je pro ní zlomový. Vydává „desku na pokračování“, které dává jméno „WOMAN @ WORK“ (zatím vyšly tři části) a zároveň připravuje nové album s RHYMESAYERS, které by mělo vyjít v roce 2011. Na prosinec 2010 má pochystané evropské turné, v rámci kterého dorazí 5. 12. i do Prahy. Její koncert se uskuteční v holešovickém CROSS clubu. Místní support obstarají DJs DREAD K. a TELKA z Roots‘N’Future soundsystému. Akce je zcela zdarma!


TOY_BOX
patří k nejosobitějším komiksovým autorkám své generace. Komiks využívá jako médium, kterým dokáže rychle reagovat na momentální společenskou situaci nebo jím popisovat své pocity. Jako jediná u nás se soustavně věnuje komiksovým reportážím, v nichž ukazuje ty, před nimiž společnost zavírá oči - mimo jiné prostitutky, feťáky a námezní dělníky. Druhá linie její tvorby se ubírá cestou křehkých a velmi osobních příběhů (Sugar Cube). V roce 2010 dokončila a zveřejnila malonákladový komiks Robot Dreams, jímž ukončila své studium Literární akademie Josefa Škvoreckého. V současné době se připravuje na státnice na scénografii DAMU. Kromě komiksu se věnuje sítotisku, VJingu (Pure A) a grafickému designu. V červnu 2010 se zúčastnila Bienále mladých v Domě u kamenného zvonu, jedné z nejprestižnějších přehlídek pro mladé výtvarníky u nás. Na bienále, stejně tak jako v komiksu na fasádě klubu Cross, spojila dvě věci - výtvarné prostředky typické pro graffiti - malbu sprejem a kresbu fixy - s komiksovým vyprávěním.

Na jaře 2010 požádal Cross Club komiksovou kreslířku a streetartistku TOY_BOX o to, aby na fasádu namalovala reklamu na klub a kavárnu. Autorka, která má kořeny v undergroundové a anarchistické scéně, se s tímto zadáním vyrovnala po svém. Na fasádě klubu vytvořila velkoplošný komiks o klukovi z Holešovic, který se v noci zvětšuje do velikosti domů, inspirovaný mimo jiné americkým komiksem Little Nemo in Slumberland. Během léta vznikala unikátní série graffiti maleb, která sice není vůbec reklamou na klub, zato dává rušné křižovatce ulic Plynární a Argentinská nový, poetický rozměr. Co se týče plochy pokryté barvou, jedná se o největší komiks v republice.

Vernisáž komiksu bude probíhat po vlastní ose (komiks začíná vedle vchodu do kavárny a pokračuje za roh směrem do Troji). Před prohlídkou "nejhoršího místa na malování na světě" doporučujeme stavit se v kavárně a vyzvednout si šálek svařeného vína pro zahřátí, na který vás rádi pozveme.

Od čtyř do osmi bude v kavárně probíhat sítotiskový workshop, na němž si budete moct pořídit potisk na vlastní oděv nebo tričko od TOY_BOX.


HARMONOGRAM VEČERA:

Kavárna & štrýt -
16:00 zahájení vernisáže nového komixu od Toy_Box
16:00-20:00 sítotiskový workshop (+ dj) v Kavárně Crossu

Hlavní stage -
20:00-2X:XX hiphop warm-up (djs Dread Kool & Telka)
2X:XX-2X:XX koncert Psalm One


KH_B
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
JEZINKA --- 14:03:13 30.11.2010
hustě. snad mi to vyjde a dojdu
TOY_BOX --- 14:51:00 25.11.2010
KH_B --- 13:37:38 25.11.2010
PSALM ONE - WOMAN AT WORK (video)
http://www.youtube.com/watch?v=Y9Ls9KSmhTw
KH_B --- 13:37:02 25.11.2010