Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
ObsahJak nahrát ikonu?

Ikona musí být obrázek v regulérním formátu GIF o rozměru přesně 40x50 pixelů a s velikostí maximálně 5000 B.
!!! POZOR !!! Pouhé přepsání koncovky souboru na .gif NENÍ regulérní způsob převodu formátu, tudíž vám takový obrázek fungovat nebude! Musíte ho otevřít v nějakém editoru obrázků a tam ho uložit jako obrázek ve formátu GIF.
Máte-li takový obrázek připravený, půjdete do nabídky "osobní", podnabídky "nastavení", a tam je hned první řádek s názvem IKONKA.
Kliknete na PROCHÁZET..., vyhledáte cestu k vašemu obrázku s ikonkou a stisknete tlačítko -ulož nastavení- které je až úplně dole na stránce.
Pokud se vám nová ikonka nahrála správně, ale vidíte pořád tu starou, zkuste vyprázdnit cache svého prohlížeče, resp. stisknout klávesu F5 (popř. Ctrl+F5) pro znovunatažení celé stránky.
zpět na Obsah


Jak nastavit a aktivovat uživatelský mód?

Uživatelský mód je "takový ten červený text, co mají někteří uživatelé napsaný za informací o momentální lokaci".
Nastavuje se v nabídce "osobní", podnabídce "nastavení", na desátém řádku shora je položka UŽIVATELSKÝ MÓD a políčko, kam si můžete vepsat co chcete. Maximální délka je 15 znaků (včetně mezer) a text se automaticky převede na velká písmena. NEZAPOMEŇTE NOVÉ NASTAVENÍ JEŠTĚ POTVRDIT TLAČÍTKEM -ulož nastavení- (úplně dole na stránce) !
Takto nastavený a uložený Uživatelský mód se vám ihned objeví jako položka v rozbalovací nabídce módů vpravo nahoře (defaultně je nastaveno AKTIVNÍ), a aktivace se následně provádí jednoduše jeho vybráním z této nabídky.
zpět na Obsah


Jak na formátování textu, vkládání obrázků... atd.?

Tučný text   <b>text</b>
Kurzíva   <i>text</i>
Podtržený text   <u>text</u>
Přeškrtnutý text   <s>text</s>
Vytvoření odkazu   <a href="url">popis</a>
Vytvoření odkazu, který se otevře v novém okně   <a class="odkaz" href="url" target="_blank">popis</a>
Vložení obrázku   <img src="url">
Barva písma (anglicky)   <font color="color">text</font>
Velikost písma (1-7)   <font size="1">text</font>
Styl písma (font)   <font face="font">text</font>
Centrování textu   <center>text</center>
Zarovnání textu vpravo   <div align=right>text</div>
Horní index   <sup>text</sup>
Dolní index   <sub>text</sub>
Vloží před text odrážku (bod)   <li>text</li>
Vloží kolem textu tenký rámeček   <fieldset>text</fieldset>
Vložení čáry   <hr>
no-html vybraného textu   <xmp>neco</xmp>
Předformátovaný text   <pre>neco</pre>

NÁVOD NA VLOŽENÍ OBRÁZKU:
Obrázek musí být uložen někde na internetu, na stránce, ze které je povoleno linkovat. Adresa obrázku musí začínat "http", nesmí obsahovat otazník a na konci musí být za tečkou přípona identifikující typ souboru, typicky ".jpg", ".gif", ".bmp" apod. (příklad správné adresy - http://www.nejakyweb.cz/obrazek.jpg).
Přímo z vašeho pevného disku linkovat nejde (tedy pokud nemáte premium verzi, která vkládání obrázků a souborů do diskuzí nebo pošty přímo z vašeho počítače umožňuje), takže máte-li obrázek jen ve svém počítači, bude potřeba ho nejprve uložit na nějaký váš webhosting. Pokud zatím žádný nemáte, můžete si zkusit vybrat některý z našeho seznamu vyzkoušených a používaných free webhostingů.
Máte-li obrázek, který má adresu ve správném tvaru, můžete jej vložit do libovolné diskuze/klubu pomocí tagu pro vložení obrázku (viz seznam nad tímto návodem), ve kterém nahradíte písmena URL onou adresou vašeho obrázku, takže celý tag potom bude vypadat nějak takto: <img src="http://www.nejakyweb.cz/obrazek.jpg">

Vkládání YouTube, Vimeo, Soundcloud atd...:
Vložte odkaz na video na samostatný řádek a převede se při odeslání samo. Pokud je v příspěvku hodně odkazů, převod se neprovádí. Také převod nefunguje v náhledu.

zpět na Obsah


Jak vytvořit odkaz přímo na konkrétní příspěvek?

Pokud potřebujete odkaz přímo na některý jeden konkrétní příspěvek v diskuzi, získate ho, když v tomto příspěvku kliknete pravým tlačítkem na ty tři pomlčky, co jsou mezi přezdívkou autora a checkboxem, a z kontextové nabídky svého prohlížeče zvolíte "Copy shortcut/Kopírovat zástupce". Odkaz už potom můžete vložit kamkoliv běžným způsobem (Ctrl+V).
zpět na Obsah


Jak reagovat na příspěvek v diskuzi?

U příspěvku, na který odpovídáte, vyvoláte kliknutím na ikonku uživatele levým tlačítkem "nabídku rychlé volby" a zvolíte možnost "odpovědět" - a nahoře v textovém poli, kam se píše příspěvek, se vám vytvoří odkaz na tento příspěvek daného uživatele, na který odpovídáte.
zpět na Obsah


Jak používat filtr v diskuzích?

Vyhledávat příspěvky v diskuzích můžete dvojím způsobem:
a) PODLE AUTORA PŘÍSPĚVKU
    - do textového pole, kam obvykle píšete text svých příspěvků, napíšete přezdívku autora, jehož příspěvky chcete vyhledat, ve tvaru @ID (pokud jich chcete vyhledat více najednou, lze napsat @ID,ID,ID) a stisknete tlačítko -filtr- které je pod textovým polem. Tím se vám zobrazí pouze příspěvky daného uživatele (uživatelů) v diskuzi.
b) PODLE KLÍČOVÉHO SLOVA
    - do textového pole, kam obvykle píšete text svých příspěvků, napíšete slovo nebo část slova, které hledáte, a stisknete tlačítko -filtr- které je pod textovým polem. Výsledkem hledání jsou všechny příspěvky v diskuzi, ve kterých se hledaný řetězec vyskytuje.
Poznámka: tento způsob filtrování je použitelný také v poště.
TIP: Pokud chcete v diskuzi vyfiltrovat pouze vložené obrázky, napište do textového pole řetězec "img" a stiskněte tlačítko -filtr-. Všechna URL zase získáte zadáním řetězce "http".
zpět na Obsah


Jak vyhledat diskuzi?

V nabídce "témata" v podnabídce "hledání" lze vyhledávat diskuze, je nutné zadat alespoň tři znaky. Výsledkem hledání je seznam diskuzí odpovídajících vašemu zadání, a do konkrétní diskuze se podíváte prostým kliknutím na její název.
TIP: V tomto vyhledávání lze také vyhledávat všechny příspěvky od vybraného uživatele. :-)
zpět na Obsah


Jak si přidat diskuzi mezi sledované?

Pokud vás zaujala diskuze, ve které se právě nacházíte, a chcete si ji přidat mezi "sledované" ("bookmarks"), stačí na liště podmenu (to je ta druhá shora) kliknout na druhou položku zleva - "sledovat" ("book"), čímž se tato položka změní na "nesledovat" ("unbook"). Tím se diskuze zařadí na váš seznam sledovaných diskuzí. Pokud vás později omrzí, můžete ji z tohoto seznamu stejným způsobem opět odstranit.
!!! POZOR !!! Pokud se vám nedaří přidat si mezi sledované další diskuzi, možná jste přesáhli maximální limit 100 sledovaných diskuzí (neplatí pro prémiovou verzi). Aktuální počet vámi sledovaných diskuzí snadno zjistíte ve vašem infu.
zpět na Obsah


Jak si uspořádat sledované diskuze do skupin?

V nabídce "sledované" najdete všechny diskuze, které máte zazáložkované, seřazené podle abecedy. Pokud si je potřebujete roztřídit do více vlastních kategorií, můžete tak učinit pomocí podnabídky "nastavení".
zpět na Obsah


Jak si nechat založit diskuzi / klub od správce?

V první řadě použiju vyhledávání a pomocí několika klíčových slov ZKUSÍM ZJISTIT, JESTLI UŽ STEJNÁ NEBO PODOBNÁ DISKUZE NÁHODOU NEEXISTUJE.
    Teprve potom:
1) v horní liště Nyxu kliknu na "Témata"
2) v seznamu všech kategorií (řádek Změnit kategorii) si pečlivě vyberu tematický okruh (v závislosti na tom, o čem moje diskuze bude) a kliknu na něj v rozbalovacím menu s nabídkou kategorií
3) nyní se všechny kluby zakládají přes kolonku "založit diskuzi" ve výpisu klubů dané kategorie. Kromě názvu se vyplní i podkategorie a nějaký stručný popis o čem klub bude. Správcům to ušetří nějakou tu práci, protože klub pak založí, zařadí do podkategorie a předají novému majiteli jedním kliknutím. Zároveň se ten popis použije jako záhlaví klubu, aby bylo u nově založených klubů jasné, k čemu jsou.
UPOZORNĚNÍ: Každou svou žádost o založení diskuze zadávejte VŽDY POUZE DO JEDNÉ KATEGORIE. Pokud jste žádost již odeslali, ale z nějakého důvodu změníte názor a chcete diskuzi založit v jiné kategorii, můžete ji zadat do nově zvolené kategorie POUZE za předpokladu, že svou předchozí žádost v původní administrační diskuzi zároveň ihned písemně zrušíte.
zpět na Obsah


Jak udělat diskuzi soukromou / uzavřenou?

1) Chcete-li si založit zcela novou uzavřenou diskuzi, můžete tak učinit sami bez žádání, a to kliknutím na "Témata" a výběrem možnosti PRIVATNI KLUBY z nabídky kategorií. Tímto vám naskočí rámeček pro založení diskuze, do kterého jen napíšete název vaší budoucí diskuze a stisknete tlačítko -založit-.
!!! POZOR !!! Takto založeným diskuzím není možné přidělit všeobecná práva, tj. každému jednotlivci, kterému chcete umožnit vstup, musíte toto výslovně nadefinovat v podnabídce "práva".
2) Chcete-li, aby se vaše již existující veřejná diskuze stala soukromou (tj. pouze pro vámi určenou uzavřenou skupinu osob), musíte v této diskuzi v podnabídce "práva" nejprve odzaškrtnout všechny checkboxy v řádce "všeobecná práva", a potvrdit akci kliknutím na -uložit práva-. Poté napíšete seznam uživatelů, kterým chcete povolit vstup, do textového pole pod tím, a kliknete na -přidat práva-, čímž se vám vypsaní uživatelé přidají do seznamu. Následně pak u těchto vybraných uživatelů zaškrtnete checkboxy ve sloupcích "čtení" (aby mohli do diskuze vstoupit) a "zápis" (pokud chcete, aby do diskuze mohli také přispívat), a opět potvrdíte tlačítkem -uložit práva-.
zpět na Obsah


Jak vyhledat uživatele / prohlédnout si "info" (osobní stránku) jiného uživatele?

V nabídce "lidé" v podnabídce "hledání" lze vyhledavat uživatele, je nutné zadat alespoň tři znaky. Výsledkem hledání je seznam ID odpovídajících vašemu zadání, a na "info" konkrétního uživatele se podíváte prostým kliknutím na jeho nickname.
TIP: Dalši možnost jak si prohlédnout "info" určitého uživatele je kliknutím na jeho ikonku (v poště nebo kdekoliv v diskuzi) levým tlačítkem a volbou "info" z "nabídky rychlé volby".
zpět na Obsah


Jak si někoho přidat do sledovaných uživatelů?

Chcete-li si někoho přidat do skupiny Sledovaní, půjdete do nabídky "lidé", podnabídky "nastavení" kde vyplníte:
PŘEZDÍVKA UŽIVATELE - přezdívku uživatele, u kterého chcete přidat/smazat/změnit komentář
KOMENTÁŘ - při přidávání do sledovaných můžete vložit krátký komentář (max 255 znaků)
a stiskem -přidat/změnit- přidáte nového sledovaného uživatele/uložíte změnu v komentáři, stiskem -smazat- úplně vymažete zadaného uživatele ze sledovaných.
TIP: také můžete použít rychlou volbu kliknutím na ikonku uživatele (v poště nebo kdekoliv v diskuzi) levým tlačítkem a volbou "přidat mezi sledované" - tím se ocitnete automaticky v příslušné části nabídky a kolonka PŘEZDÍVKA UŽIVATELE už bude předvyplněná.
TIP: podrobnější popis ostatních funkcí a filtrů v nabídce "lidé", v podnabídce "nastavení", je k dispozici v základní systémové nápovědě.
zpět na Obsah


Jak používat interní soukromou poštu?

Samotný obsah pošty zobrazuje přijaté i odeslané zprávy, od/komu zpráva je, checkbox pro mazání, zda už adresát zprávu četl nebo ne, čas a datum odeslání, a pokud je uživatel aktivní, tak za datumem v závorce jeho aktuální lokace v systému; dále pak vlastní obsah zprávy.
TIP 1: pokud jste si v "lidé/nastavení" u některých uživatelů nastavili možnost NABÍDKA V POŠTĚ, můžete si pak vybírat jednotlivé přezdívky rovnou se seznamu pod ikonkou adresáta, abyste to nemuseli datlovat ručně) :)
TIP 2: Adresáta lze také zrychleně zadat kliknutím na jeho ikonku (v poště nebo kdekoliv v diskuzi) levým tlačítkem a volbou "pošta" - tím se ocitnete automaticky ve vaší poště, adresát je předvyplněn a vy můžete rovnou psát.
ZÁLOHY: Vždy, když počet zpráv ve vaší poště překročí 2000, odmaže se vám z ní 500 nejstarších zpráv, a ty jsou automaticky ukládány do souborů, které poté najdete - seřazené podle data uložení - v nabídce "osobní", podnabídce "zálohy", kde si je také můžete stáhnout.
STATISTIKY: Pokud si chcete celou svou poštu nebo její část uložit mimo pravidelné zálohy, můžete tak učinit v podnabídce "statistiky".
Korespondenci s určitým uživatelem (či více konkrétními uživateli) uložíte tak, že zaškrtnete políčko u jeho (jejich) přezdívky a stisknete tlačítko -uložit- které je pod tabulkou. Veškerý aktuální obsah vaší pošty zvolíte zaškrtnutím políčka u položky CELKEM a poté uložíte stejným způsobem.
SOUBORY: Tato funkce vám umožňuje poslat jakýkoliv soubor z vašeho počítače jinému uživateli jako přílohu ke zprávě. K přiložení souboru slouží řádek "příloha", který se nachází pod textovým polem, do kterého píšete zprávu. Kliknutím na -Procházet- se vám otevře systémové okno, ve kterém vyhledáte soubor, který chcete připojit. Poté už stačí zprávu odeslat normálním způsobem, a soubor se k ní přidá automaticky.
!!! POZOR !!! Vyčkejte trpělivě, dokud se vaše zpráva neodešle celá, protože pokud během odesílání kliknete na jakýkoliv aktivní prvek systému dříve, než se vám stránka znovu automaticky načte, soubor dojde adresátovi velmi pravděpodobně poškozený.
Seznam souborů, které jste poslali poštou ostatním uživatelům a které si oni ještě nestáhli, naleznete v nabídce "osobní", podnabídce "soubory". Je možné je zde i smazat jejich vybráním a stisknutím -smazat soubory- . Poté už je ale příjemce samozřejmě stáhnout nemůže. Velikost jednoho souboru nesmí přesahovat 1MB.
zpět na Obsah


Jak fungují zálohy pošty, klubů, a obecně práce se soubory na nyxu?

Každý uživatel má na serveru přidělen určitý prostor (webspace). Standardní velikost je 5MB, uživatelé s prémiovou verzí mají 250MB. Veškerý obsah vašeho osobního prostoru je přístupný v nabídce "osobní", podnabídce "soubory".
SOUBORY: Do tohoto webspace se automaticky ukládají všechny soubory vámi přiložené ke zprávám v poště, v klubech (jen v prémiové verzi) a v bloku. Také je možné sem jakékoliv soubory nahrávat přímo z vašeho pevného disku, nebudou však nijak dostupné ostatním uživatelům, a velikost jednoho souboru nesmí přesáhnout 1MB.
ZÁLOHY: Kdykoliv se vytvoří nějaká záloha, dostane uživatel, do jehož webspace se záloha uložila, poštou zprávu, že k tomu došlo.
Při vytvoření automatické zálohy vaší pošty (viz kapitola Jak používat interní soukromou poštu) se vám tato záloha uloží do vašeho webspace.
V případě automatické zálohy diskuze/klubu se jeho záloha ukládá do webspace majitele klubu (pro ostatní uživatele je pak dostupná přímo z daného klubu v podnabídce "zálohy"). Obvyklá velikost jedné zálohy se pohybuje mezi 100 a 300 kB.
!!! POZOR !!! Pokud příslušný uživatel nemá dostatek volného místa, dojde sice k odmazání pošty / příspěvků z klubu, ale záloha se nevytvoří !!! Bude tedy zapotřebí, aby se majitelé klubů starali o své kluby i v tomto směru.
---> NOVINKA NA ZKOUŠKU: pokud majitel nemá místo, uloží se tato záloha k Tori, ovšem tam to mohou stahovat jen lidé s prémiovou verzí nyxu.
zpět na Obsah


Co to znamená, když se mi najednou v poště místo přečteno/nepřečteno objeví otazníky?

Otazník u pošty znamená, že systém v daný moment není schopen určit, zdali byla zpráva přečtena nebo ne.
zpět na Obsah


Vše o pozvánkách

Každý cca půlrok rozdávám většině uživatelů několik pozvánek.
Když někomu pošlete pozvánku, dostane email s kódem, který mu umožní registraci bez nutnosti schvalování. Odešlete ji v záložce lidé -> pozvánky na vybraný e-mail. Na ten e-mail se odešle zpráva včetně kódu, který je potřeba při registraci zadat. Pokud jsou problémy s odesláním, je možné předat dotyčnému ten kód i osobně, zobrazí se po odeslání pozvánky.
zpět na Obsah


Seznam některých webhostingů, ze kterých lze linkovat obrázky apod.

Tady nejdete seznam, odkazy, recenze, hodnocení uživatelů na free internetové služby týkající se hostingu obrázků a souborů obecně. Je jich tam opravdu požehnaně, vybere si snad každý:
http://www.free-webhosts.com/free-image-hosting.php?sort=2

Hostingy odzkoušené a doporučované uživateli nyxu:
http://sweb.cz
http://imageshack.us
http://www.thefilebin.com
http://www.freeimageupload.net
http://www.yoxio.com
http://www.greatimagehost.com
http://xs.to
http://www.01files.com
http://www.picvault.info

zpět na Obsah


Seznam nejčastějších zkratek, se kterými se na nyxu můžete setkat:

"IMHO" = "in my humble opinion" - podle mého skromného názoru
"IMO" = "in my opinion" - podle mého názoru
"MNSHO" = "in my not so humble opinion" - podle mého ne až tak skromného názoru
"LOL" = "lot of laugh" | "laughing out loud" - spousta smíchu | hlasitě se směju
"ROTFL" = "rolling on the floor laughing" - válím se smíchy po zemi
"RTFM" = "read the fuckin' manual" - přečti si ten zas***ej manuál
"STFU" = "shut the fuck up" - drž už ku*va hubu
"FYI" = "for your information" - pro tvou informaci
"IIRC" = "if i remember correctly" - pokud si správně pamatuji
"AFAIK" = "as far as i know" - pokud je mi známo
"ACK" = "acknowledge" - chápu
"BTW" = "by the way" - mimochodem
"ASAP" = "as soon as possible" - jakmile to bude možné; co nejdříve
"WIP" = "work in progress" - pracuje se na tom
"OT" = "off topic" - mimo téma
"RO" = "read-only" - právo pouze ke čtení (mírnější forma banu v diskuzi na nyxu)
"dmnc" = demence
zpět na Obsah


Seznam všech důležitých systémových diskuzí na Nyxu:

nyx :: novinky v systemu - je dobré tuto diskuzi sledovat, protože tady se obvykle předem dozvíte o chystaných změnách, a také zde mají místo různá další důležitá oznámení
nyx :: pripominky uzivatelu - zde se hlásí bugy, tj. pokud vám cokoliv nefunguje nebo funguje jinak než by mělo, případně pokud objevíte jakoukoliv chybu systémového charakteru, napište to sem
nyx :: klub pro novacky a novackyne na nyxu - na nástěnce této diskuze se právě nacházíte, a je určena pro veškeré vaše dotazy ohledně funkcí systému, pokud si s něčím nevíte rady, a nebo když vás prostě něco zajímá
nyx :: skiny - upravte si design nyxu - diskuze o skinech
nyx :: netiquette // pravidla // etc... - diskuze na téma internetová etiketa aneb jak se slušně chovat ve virtuálním světě
nyx :: navrhy na ankety na gate/mainu/uvodu - pokud máte zajímavé nápady na ankety, které se objevují na úvodní stránce, tak sem s nimi ;)
nyx :: udelejte reklamu svemu klubu na nyxu! - místo, kde můžete propagovat své (ale i cizí) diskuze, založené a probíhající zde na nyxu


Proč nejde smazat účet na nyxu?
1) Na některých místech zkrátka nijak snadno smazat nejde (statické zálohy klubů, odpovědi od ostatních uživatelů, nástěnky, pokud ho tam někdo ručně napsal atd...míst je relativně dost.)
2) Kdokoliv by si mohl smazaný účet později zaregistrovat znovu a v lepším případě dělat zmatek, v horším cíleně předstírat, že je dotyčným člověkem.
3) Napsat a udržovat takovou funkci navíc je práce, mohlo by to vést k zbytečným chybám a raději čas budu věnovat něčemu, z čeho mají užitek lidé, kteří stále ještě nyx používat chtějí.
zpět na Obsah
Administrátoři - oproti ostatním uživatelům:
1) registrují nové lidi
2) mohou vyhazovat ID, zakazovat/omezovat jim zápis apod...
3) vidí seznam loginů uživatelů, mohou hledat v přihlášeních podle IPčka
4) mohou mazat jakékoliv příspěvky
5) vidí i uživatele, kteří jsou v systému jako neviditelní
6) vidí i sledované / přátele uživatelů, kteří mají tyto údaje nastavené jako skryté
7) není možné jim explicitně zakázat vstup do nějaké diskuze (ale nemohou do diskuzí, kam smí pouze vybraní uživatele)

+ NYX má navíc:
- trochu větší práva v diskuzích kvůli správě - například převést diskuzi na někoho jiného
- libovolně přidávat lidi v právech apod, když je to potřeba


Seznam administrátorů:

[http://i.nyx.cz/A/AETHER.gif] AETHER

[http://i.nyx.cz/A/AFRAM.gif] AFRAM

[http://i.nyx.cz/A/ANARCHY.gif] ANARCHY

[http://i.nyx.cz/H/HARALD.gif] HARALD

[http://i.nyx.cz/N/NYX.gif] NYX

Používaný SW:
Děkujeme autorům následujícího software, který náš server využívá

OS
Debian - http://www.debian.org/
grsecurity - http://www.grsecurity.net/

Zakladni SW
Apache - http://httpd.apache.org/
PHP - http://www.php.net/
MySQL - http://www.mysql.com/
OpenSSL - http://www.openssl.org/
Postfix - http://www.postfix.org/
Nullmailer - http://freshmeat.net/projects/nullmailer/

ikony atd.
Silk Icons - http://www.famfamfam.com/lab/icons/silk/
Entypo piktogramy od Daniela Bruce — http://www.entypo.com

Provozovatel webu:
Marek Janda
Místo podnikání: Božetická 3396/8, Praha 12 - Modřany, 143 00
IČ: 71071539
Evidenční číslo ŽL: ŽO/01/06903/Jan

zpět na Obsah

Affiliate odkazy
K některým odkazům na cizí servery se přidávají affiliate parametry.