Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Gramatyka a stilystyka – krasna a spisovna cestina nejen na netu
ASHRAK
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
ERGOSUM --- 0:03:14 10.12.2019
FILIPB: Tak jsou ilustrační [fotografie], které slouží jen k rozlišení rubriky a aby nebyl na začátku jen text. Příkladem budiž https://www.root.cz/clanky/softwarova-sklizen-4-12-2019/
Další jsou obrázky / fotografie, které popisují kategorie "Knihovna" a knížky na polici nebo v regále.
Tam asi k záměně nedojde.

A nakonec "většinou" fotografie, kde je termín ilustrační, nebo nějaký ekvivalent "nutností". Věc podobná, ale ne tatáž a mohlo by dojít k záměně. Například stejný pes jakého mám/měl jsem já, ale tento konkrétní na obrázku můj není. Nebo "Hledá se modrý Ford Transit s únosci." Na fotografii modrý Ford Transit, aby bylo vidět jak takové auto vypadá, ovšem auto únosců má jiné poklice a proužek na dveřích. Bez této informace budou "všichni" hledat jiné auto.
SCHWAB --- 23:43:09 9.12.2019
mně přijde divný, že slovo "ilustrativní" najdu ve slovníku cizích slov (co jsem projel online) ale "ilustrační" až takový úspěch nemá (to se spíš dostanu k lustracím a lustrům).

A marně přemýšlím, kdy se přestala používat ilustrativní fota a přešlo se na ilustrační obrázky. :-)
FILIPB --- 12:28:59 9.12.2019
ERGOSUM: ok, přesvědčivý argument - ale jenom pro obrázky vzniklé na počítači ;)
Ale vážně, ve finále jde asi především o to, jak jsou pravidla pro "ilustráky" v tom kterém konkrétním médiu nastavená. Já teda nepracoval v žádném, kde by se ilu obrázky používaly, ovšem proti gustu žádný dišputát ...
ERGOSUM --- 11:54:38 9.12.2019
FILIPB: Obraz tam asi být nemůže. To si každý představí něco většího než celá kniha. (ekvivalent fotečky a snímečku by byl obrázeček)
"v elektronickém i tištěném médiu jde vždy o fotku."
Nikoliv. Dost mých obrázků vzniklo v počítači. Ale to bychom se dostali k termínům jako "ilustační pčítačová grafika", nebo "fografie ..." místo "olej na dřevě"
"I proto, že ten originál nikdo jako ilustrační nemaloval ... "
Mnohdy ano. Kromě toho toho když použiješ fotografii jako ilustrační a platila by stejná logika, jsi kde?

Možná je lepší způsob. Nebo budoucnost nějaký přinese. Pokud půjde o fotografii, nevidím problém, aby tam bylo "ilustrační foto". Ale kde na technice nezáleží je asi "obrázek" na místě. Stejně jako se používá obrázková knížka(ilustrační ilustrace by fakt bylo hrozné, ale na co si potomci zvyknou...).
FILIPB --- 11:15:00 9.12.2019
ERGOSUM: To, co mi na ilustračním obrázku pocitově vadí, je ta zdrobnělina. Vím, že nedosahuje odpudivého levelu, ale tlačí se mi tam pak fotečka, snímeček a tak ;)).
Ale hlavně, v elektronickém i tištěném médiu jde vždy o fotku. takže ilustrační foto či snímek je bližší pravdě. I proto, že ten originál nikdo jako ilustrační nemaloval ...
SCHWAB --- 16:56:58 8.12.2019
ERGOSUM: ilustrační X ilustrativní?
ERGOSUM --- 14:21:51 8.12.2019
SCHWAB: FILIPB: Já bych řekl, že ano. Například pokud píšu o květinách na okně a přidám kresbu podobných květin na jiném okně. Není to ilustrace(ve smyslu ozdobení). Není to fotografie. A není to ani obrázek těch květin o kterých píšu. I když možná "ilustrační kresba" by bylo vhodnější. Ale zase "kresba" zároveň definuje techniku.

Prostě "ilustrační" dává informaci, že se nejedná o záznam popisované věci. Foto, snímek, kresba, obrázek ... jsou tam možná nadbytečné (to každý vidí), ale už to tak děláme.
FILIPB --- 15:36:38 3.12.2019
SCHWAB: Já jsem teda pro jeho likvidaci. Ilustrační foto, snímek, záběry - to mi přijde OK, ale obrázek ne.
SCHWAB --- 14:20:27 3.12.2019
ilustrační obrázek - existuje? má právo existovat?
ERGOSUM --- 17:03:43 13.11.2019
MVEK: Já to za synonyma nepovažuji. Nicméně běžně k výročí gratuluji. Ovšem ve významu ocenění výkonu, že to dotyční tak dlouho vydrželi. (A obvykle k tomu i něco přeji.)
Tedy gratulovat ČR k výročí samostatnosti má pro mě význam "To je fantastické. Vy jste stále ještě samostatní."
Zdá se mi ovšem, že v opačném směru k jistému splývání dochází. Sice podle mně nesprávně, ale blahopřeje se třeba i k vynikajícím výsledkům.