Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Gramatyka a stilystyka – krasna a spisovna cestina nejen na netu
ASHRAK
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MVEK --- 8:17:20 3.12.2017
???: http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=senzitivní
Variantu se s slovník nenalezl, tudíž jak říkáš.
ERGOSUM --- 15:21:13 17.11.2017
ZIDANE: Ono to není nic proti ničemu. Je přeci na každém, jak vnímá svou místní / etnickou / národní / sociální / oborovou / atd. příslušnost. Klidně můžeš být Čech (podle národnosti) žijící v Ostravě / Brně se Slovenskou státní příslušností. Odpovíš tedy podle kontextu. Třeba na hranici odpovíš česky, že jsi Slovák. A na Baniku budeš Ostravak.

Pokud jde o jednoslovný název, pro občanství, uvědom si, jak čerstvý ten problém je (od konce Československa). Pokud jde o mě, tak jednoslovný název pro obyvatele / občana ČR neexistuje (býval Čechoslovák a jestli budou v zahraničí říkat Čechian neovlivním). Čech označuje národnost a region (Čechy / Morava / Slezsko). Pokud má tedy zapsanou moravskou národnost a žije na Moravě, skutečně není Čech.
ZIDANE --- 13:54:09 17.11.2017
V77: Verim, ze bychom zacali pouzivat jine slovo, pokud by si to prali tak, jako si to preji Romove. I kdyz ne vsichni jak se zda....

Přesně tak. Ne všichni.
V prvním zaměstnání jsem měl dva kolegy cikány, s jedním se o čemsi bavíme, chtěl jsem říct "vy cikáni", zasek jsem se a povídám, že jsem málem řekl to a to a že ho nechci urazit... začal se smát že "byli jsme cikáni, jsme cikáni a budem cikáni, slovo ROMOVÉ si vymysleli ti kokoti nahoře, kteří nevědí, že normální cikáni jim na to serou" a bylo vyřešeno. Takže ono to asi bude něco jako v Americe slovo "nigga" - kdo v tom urážku chce vidět, ten ji tam vidí, ač to tak nemusí být myšleno.
Nehledě na to, že Rom vlastně není zcela přesné - Romové jsou, pokud vím, jen jeden kmen, v Německu se např. říká "Romové a Sinti"... takže říkat cikánovi Rom je zhruba něco jako kdyby Němci požadovali, aby se jim všem bez rozdílu říkalo Bavoři :-)
ZIDANE --- 13:49:07 17.11.2017
ERGOSUM: A tos mě přivedl k tomu, že mě baví, když Moraváci vřeštěj "já nejsem Čech, já jsem MORAVÁK!"... vzhledem k tomu, že Čech znamená jak obyvatele území zvaného Čechy, tak jednoslovný název pro obyvatele ČR, tak i Brňák nebo Ostravák je Čech. Může se mu to nelíbit, může s tím nesouhlasit, ale ať mi teda řekne jednoslovný název pro obyvatele ČR, pokud ne Čech.
Českan od Česko?
Nebo Českorepublikan?

Zatím vždycky koukali jak vyoraná myš ;-)
V77 --- 22:15:08 31.10.2017
MALKE: Nemci dostali to jmeno, jeste kdyz zadni s velkym N nebyli. Byli Sasove, Bavori atd. A ted to ceske slovo imho neresi. Verim, ze bychom zacali pouzivat jine slovo, pokud by si to prali tak, jako si to preji Romove. I kdyz ne vsichni jak se zda.... Ja bych si teda pral byt nazyvan Cechem, jelikoz sedlakem opravdu nejsem, mam asi tri kvetinace, co se tyce pudy. Ale v korektnich diskuzich se to gadzi jen hemzi. A my uz vlastne ani sedlaky nemame, je to samy farmar.
Mimo to tusim, ze slovo Cech a clovek mely pradavno velice blizky vyznam.
...a jeste by mne zajimalo, jak se tvarili ti ze Sudet za prvni republiky a Rakouska, kdyz se ji rikalo Nemci...
ERGOSUM --- 23:22:58 30.10.2017
MVEK: Takže ten titulek mohl korektně znít i "Ženy děsily a rabovaly již v 8. století." :-)
MVEK --- 17:38:40 30.10.2017
Ať žije nerozhodnost...
Písemné prameny od konce 9. století referují i o přítomnosti vikingských žen a dětí v Británii, ale převážně se zaměřují na velké množství vikinských mužů.
Zdroj: http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/205492-temna-historie-vikingu-opravdu-byli-tak-bezcitni/


Osobně jsem u tohoto adjektiva rebel a preferuji hyperkorektní tvar, protože takto hyperkorektně to i vyslovuji. Ale střídat to v jedné větě...:-)
ERGOSUM --- 12:12:38 30.10.2017
MALKE: "(a může to být jen dojem), že teď máš pocit, žes mi něco vyvrátil" Ano je to jen dojem. "že se ty informace v zásadě nevylučují." Ano jen dva výklady dvou rodilých mluvčích.

Mě to zaujalo, protože pojmem Čech označujeme obvykle občana ČR, nebo česky mluvícího. Za Čecha se sám někdy považuje potomek českých rodičů. Ale v zásadě jde o označení nějaké skupiny uprostřed lidí.
MALKE --- 11:21:33 30.10.2017
ERGOSUM: Těžko budu komentovat něco, co jsem neviděla, nicméně to info pochází od rodilého mluvčího :-) Každopádně mám dojem (a může to být jen dojem), že teď máš pocit, žes mi něco vyvrátil, dovolím si tedy pouze podotknout, že se ty informace v zásadě nevylučují.
ERGOSUM --- 10:28:41 30.10.2017
MALKE: Hmm. Ta Romka, která na tohle a další otázky kolem romského jazyka a kultury odpovídala v televizi, tohle nejspíš nevěděla. ;-))