Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Gramatyka a stilystyka – krasna a spisovna cestina nejen na netu
ASHRAK
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 15:37:29 13.2.2016
???: Nerozumím, jak to souvisí s rozlišením části obce - i když je část obce Místek, obec není to před pomlčkou (Frýdek), alébrž zase Frýdek-Místek.
??? --- 13:36:48 3.9.2015
???:

Pokud je v těchto spojeních alespoň jedna ze složek víceslovná, doporučujeme oddělovat pomlčku mezerami z obou stran (např. ..., souvislý dálniční úsek Lipník nad Bečvou – Bohumín-sever...

Z dříve zmíněné příručky...
??? --- 0:53:25 3.9.2015
AQUILA: Já si tu jen odložím Frýdek-Místek, a támhle vedle Brandýs nad Labem-Starou Boleslav.
??? --- 20:25:04 2.9.2015
AQUILA:
No OK, ale pak pole "část obce" má být jiné od "město". Případně respektovat pravopis (jiný předpis neznám) a ukládat to dle pravopisu a buˇ%d to bude vždy všem jasné a nebo vždy všem nejasné, ať se bude jednat o dopisy nebo nějakou databázi.

No stejně to tu nevyřešíme... Prostě to tak je. Díky za váš čas... :)
AQUILA --- 17:39:12 2.9.2015
???: Ono jde spíš o to, že uživatel hledá organizaci podle IČO, aby si adresní a jiné údaje naimportoval jako obchodního partnera do své databáze, a je třeba, aby se údajesprávně identifikovaly, co je co a načetly do správného databázového sloupce (např Přívoz do Části obce).

???: Ale je pravda, že nejvíc problémů způsobují právě úředníci změnou formátů a prováděcích předpisů. Třeba si nějaký čičmunda stěžoval, že z "Brumov-Bylnice" nepozná, jestli je to obec jménem "Brumov-Bylnice", nebo obec "Brumov", část obce "Bylnice".
??? --- 11:03:58 2.9.2015
???: Tohle zrovna by měl řešit RÚIAN - entita má numerické ID, a jak se přesně jmenuje v číselníku, už je 1.fuk a 2.dohledatelne.
??? --- 8:50:23 2.9.2015
AQUILA:
Tak fakt to je nakonec takto dementní důvod jaký zmiňuješ. prostě si úředník vymyslel nový formát...
??? --- 7:48:56 2.9.2015
AQUILA:
Tak jestli má někdo v databázi uloženo "Ostrava-Přívoz" nebo "Ostrava, Přívoz" a není kvůli tomu schopen jedno nebo druhé dohledat tak to je demence - to je tak trochu můj obor, takže tomu rozumím. Od toho bych se oprostil.

To "registrace subjektu" bylo asi zbytečně zavádějící. Proste mi známý tvrdil, že s čárkou je to nyní správně.
AQUILA --- 15:57:23 1.9.2015
???: Registrace subjektu? Bez kontextuetuším, oč jde, ale jestli je to nějaký zápis do on-line registru (například Registr ekonomických subjektů (RES), Žicnostenský rejstřík, Obchodní rejstřík...), pak to není záležitost pravopisná, ale ryze technická. Softwary vyhledávající v těchto registrech věčně zápasí s tím, aby správně našly zrovna ten záznam, který uživatel hledá, a správně do uživatelovy databáze naimportovaly ulici, obec, zemi, číslo popisné/orientační do správných sloupců. Každou chvíli dostáváme od uživatelů hlášení, že hledání nefunguje, jak by mělo. Někdy správce registru bez upozornění změnil strukturu záznamu, někdy je problém v kódování "paznaků" (a pomlčka je takovým paznakem, typografové prominout, ale Běžný Franta Uživatel nezná rozdíl mezi pomlčkou, spojovníkem, znaménkem minus..., navíc, píše se to s mezerami okolo pomlčky, nebo bez nich?). Takže možná je to snaha o sjednocení struktury adres, aby byly pro výpočetní techniku snadněji rozšifrovatelné.
??? --- 12:00:46 1.9.2015
Dneska mě známý překvapil, když mi tvrdil, že je změna a "Ostrava-Přívoz" se již správně píše jako "Ostrava, Přívoz". Nějak k tomu nemohu najít nějaký podklad. Můžete mě nasměrovat?

Díval jsem se na http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=165&dotaz=pomlčka a tam to pořád prezentují, že to má být s pomlčkou.

Jedná se o registraci subjektu - kdyby to náhodou hrálo roli...