Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Martial arts & wuxia filmy a seriály - (nejen) Hong Kong, Taiwan, Korea...
MAEDHROS
http://www.kungfucinema.com
http://www.shaolinchamber.com
http://asiantitulky.tk
Hong Kong Cinemagic
The HK Actors Index
Hong Kong Movie DataBase
Ancient Tomb Sect
Hong Kong Film Archive
Shaw Brothers Reloaded
The Girls Guide to Hong Kong Movies©...:-]

Wuxiasociety forum
KF Cinema-KF Fandom Forum

Shaolin Society - najdete tam i minirecenze filmů, ale za pozornost stojí především sekce věnované historii kung-fu, bojovým stylům a zbraním...
Bey's Blog - blog Beye Logana na stránkách Dragon Dynasty. Jak Dragon Dynasty, tak Bey Logan jsou jména, která by žádného martial arts/wuxia fandu neměla nechávat chladným...;-)
Heroes of the East - blog (zatím) čtyř nadšenců věnovaný asijskému filmu (CZ & SK)

...tematicky spřízněné kluby...:
[ Chambara / Chanbara - Samurai Cinema (Akira Kurosawa, Kihachi Okamoto, Masaki Kobayashi, Hideo Gosha.. a dalsi) ]
Asijske filmy - japonske, korejske, cinske... tipy a doporuceni
Planet Hong Kong

Diskuse je sice primárně o pohyblivých obrázcích, nicméně debaty např. o wuxia literatuře nebo komiksech jsou rovněž vítány...

----------------------------------------------------------------------------
Martial arts & wuxia (a jiné žánrově spřízněné záležitosti) v TV:
----------------------------------------------------------------------------

9.1. - 22:25 a 10. 1. - 02:25, TV MGM
Msta (Bao chou AKA Vengeance!)
Herec čínské opery Guan Yulou je hanebně zavražděn - a je na jeho mladším bratrovi, aby ho pomstil.
David Chiang prolévá i cedí krev a na svojí nekompromisní cestě za pomstou za sebou nechává hromady mrtvol a fůru v půlce zlomených, nedokouřených cigaret.
Hong Kong, 1970.
Režie: Chang Cheh; hrají: David Chiang, Ti Lung, Ku Feng, Wang Ping, Hoh Ban, Yeung Chi Hing, Wong Ching Ho, Chuen Yuen, Alice Au Yin Ching, Wong Chung, Cheng Lei, Chan Sing, aj.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
HATOR --- 15:26:33 2.9.2013
JOSE_MAT:
PIETA: Ano, samozřejmě jsem myslela tohle - a právě proto je ta scéna tak úžasná :D (Jsem nechtěla páně Fordův stav zas rozebírat takhle do detailů, určitě v tom bude i něco autorské licence, takže dejme tomu, že se pak tedy musel rychlým krokem odebrat ...)
Jinak chci hlavně říct, že méně je někdy více, protože další mávání se šavlí a s bičem bych si asi hned tak nevybavila, ale tahle scéna - právě pro svou krátkost a údernost a v podstatě realističnost - je prostě nezapomenutelná.
JOSE_MAT --- 10:47:57 2.9.2013
PIETA: jestli myslíš tim sotva udržel na nohou toho Forda, tak ten měl co dělat aby pak doběhnul na záchod ... v tom byl problém :)
PIETA --- 10:46:26 2.9.2013
MAEDHROS: A zase ta krev.
HATOR: Co jsem slyšel, tak to nebylo "necítil", ale "sotva se udržel na nohou".
HATOR --- 19:09:57 1.9.2013
Tahle debata mi trošku připomněla prvního Indianu Jonese. Nikdo nemůže tvrdit, že je realistický, ale ten souboj Forda, který měl být pěkně rozevlátý a na šavle, ale páč se pan velký herec necítil, tak to nakonec zkrouhli na jedno slovo a jeden výstřel ze šestiraňáku, se nakonec stal jednou z nejzapamatovávaníhodnějších a nejzapamatovávanějších scén z celý x-logie :)
U Generála Janga mi vlastně vadilo spíš to, že do mně vyhovujících reálněji pojatých soubojů občas vrazili moc drátů. Ale po 14 amazonkách to bylo pro mě velmi příjemný překvapení.
MAEDHROS --- 1:45:44 31.8.2013
Jinak, poetiku wuxia vidím někde trošku jinde. Taky mám ráda pěkně odtančený promakaný bitky (velmi, velmi ráda), ale rozhodně to není to nejzásadnější, ne pro mě. Je to jen projev něčeho, co IMHO vězí podstatně hloub - a i v prachu, krvi a potu to dovede nádherně vyniknout. Ba někdy to v prachu, krvi a potu a v jednom jediném zasvištění čepele vynikne lépe.
MAEDHROS --- 1:31:51 31.8.2013
Zrovna v Musovi mi ta nejrozevlátěji larger than life postava DOST pila krev.
PIETA --- 19:44:54 30.8.2013
TYRAEL: Rozhodně tě do toho netlačím, je samozřejmě úplně v pořádku, pokud na tomhle žánru máš rád něco jinýho, než já. (-:

(Plus tě do toho netlačím proto, že to vyšlo na DVD s nejhoršíma českejma titulkama všech dob, takže si člověk půlku dialogů musí vymyslet sám, aby to aspoň trochu dávalo smysl. (: )
TYRAEL --- 19:34:48 30.8.2013
PIETA: Já ti nevím. Tu korejskou věc jsem ještě neviděl, tak zkouknu a rozhodnu se.
PIETA --- 18:21:55 30.8.2013
TYRAEL: Jo i ne. (-:
Krev a násilí samy o sobě mají ve wuxia určitě svoje místo, a řada nelidsky dokonalých bojovníků pěkně špatně a krvavě skončí (dívám se na tebe, Chang Cheh). Ale i tak je určitě velkou součástí klasické wuxia nějaká míra romantična, a když není v zpodobnění boje, tak musí být aspoň ve vztazích a v postavách.

Ale i "realistické" wuxia filmy mají své kouzlo. Vybavuje se mi třeba korejský Musa (The Warrior), kde boje jsou podávané jako dost špinavá a ošklivá záležitost, ale postavy jsou přesto larger-than-life a často mají klasickou hrdinskou auru.
TYRAEL --- 17:28:11 30.8.2013
JOSE_MAT: Hele mě docela jo. Každopádně "realističtější" souboje můžou někde být fajn. Ale v mém Wuxia chci wire-fu a určitou úroveň při zabíjení, byť mooků. Představte si Tygr a Drak, nebo třeba z méně známějších Condor Shooting Heroes (2004) kdyby všude cákala krev a hrdinové dělaly jen úsporné a efektivní pohyby!
Celé Wuxia je (alespoň pro mě) převedení Martial Arts do filmové podoby. Každý kdo někdy dělal jakýkoliv systém sebeobrany(třeba Krav Maga) a nějaké klasické bojové umění(třeba Shotokan Karate) vám jasně řekne, že to co použije na ulici je sebeobrana. Rychlá úsporná, odporně brutální, leč efektivní. Bojová umění mají svou krásu, ale přiznejme si že ty vysoké kopy a skoky s otočkou jsou pěkné, leč zdaleka ne tak účinné jako koleno do rozkroku. Svým způsobem jsou pro mě Wuxia stejně realistické jako filmy o super-hrdinech. A stejně jako na Supermana se na ně nedívám, protože chci vidět realistické zpodobnění rvačky, ale proto, že očekávám nelidsky dokonalé bojovníky, kteří mě zaujmou svou elegancí, důvtipem a nadpřirozeně dokonalým stylem boje. A tedy snažit se udělat Hong Kongský Wuxia film plný cákající krve a zpocených špinavých hrdinů je podle mě špatný nápad a ochuzuje Wuxia filmy o hlavní důvod proč se na ně dívám.