Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
oO( ) psychedelické memy ( )O๑.. ॐ ..๑O( ) psychedelic memes ( )Oo
KERRAY
[https://i.imgur.com/azx3ct6m.jpg] Pokud nemáš čas přečíst tohle záhlaví, nemá vůbec cenu pokračovat v čtení.

Co sem patří si přečtěte na nástěnce. Klidně můžete chválit či diskutovat, ale počítejte s tím, že věci, které sem nesedí, se mažou hned, a věci, které sem nesedí, ale jsou zajímavé, se taky mažou, jen o něco později - aby v archivu zůstávaly jen psychedelické memy.

Pro čtenáře
Co si o klubu pomyslí čtenář, je jen a pouze na něm. Můžou tu klidně být matoucí či provokativní věci. Můžou tu být věci, které jsou pravý opak psychedelie - a je na vás, abyste se zarazili, a řekli si - no momentík. Většinou nemá cenu brát to tu doslovně nebo dokonce hodnotit jednotlivé příspěvky - buďto mně něco osloví, nebo neosloví. Obsah je cílen na návštěvníka, který si je schopen hrát s významy a odlesky slov, je ochoten se dívat na věci ze zajímavých úhlů, aniž by to pro něj nutně znamenalo, že těmto náhledům musí věřit. A pokud by něco z obsahu pomohlo třeba jen jedinému člověku (tobě? :) k probuzení, splní svůj účel dokonale.

Do your own thinking!
Není důležité souhlasit, ale zamyslet se / zkusit si jiný úhel pohledu
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SCHWEPZ --- 12:19:38 28.12.2010
"Pokud to co hledáš, nenalezneš v sobě, nikdy to nenalezneš." (Alchymistické krédo)

Thomasův theorém: Situace definována jako reálná, se stává reálnou ve svých důsledcích.

Celý problém se světem spočívá v tom, že hlupáci a fanatici jsou si sebou vždy tak jistí, zatímco moudřejší lidé jsou tak plní pochybností. (B.Russel)

Jsem šťastný, že stojím pevně nohama na zemi a nad hlavou mám modré nebe, ne jako nešťastníci na jižní polokouli, visící hlavou dolů do nekonečné prázdnoty.

"Jediný statek, který je spravedlivě rozdělen, je lidský rozum. Nikdo si nestěžuje, že ho má málo." (Michel de Montaigne)

Využijte darů, které vám byly dány. Les by byl velmi tichý, kdyby zpívali jen ti ptáci, kteří zpívají nejlépe. (H. van Dyke)

...kdo si představuje, že všechny plody dozrávají současně s jahodami, neví nic o hroznech. (Paracelsus)

"Žiji ve svých snech. Jiní lidé také žijí ve snech, rozdíl je v tom, že nikoliv ve vlastních."(Hermann Hesse)

"Někteří lidé berou sami sebe tak vážně, až je to směšné. Berme život takový, jaký je - a nikdy není tak špatný, aby bylo nejhůř!"

Až ti bude v životě nejhůř, otoč se čelem ke slunci a všechny stíny padnou za tebe. (John Lennon
GAISAKA --- 16:32:30 27.12.2010
KERRAY: já bych instruction manual for life viděl spíš takhle... -)
YouTube - František Krištof Veselý - Ja Som Veselý
http://www.youtube.com/watch?v=EYdS9rYMLkk
??? --- 19:49:24 26.12.2010
+ jeste od nej, tez ze zaveru Waldenu

I love to weigh, to settle, to gravitate toward that which most strongly and rightfully attracts me—not hang by the beam of the scale and try to weigh less—not suppose a case, but take the case that is; to travel the only path I can, and that on which no power can resist me.
??? --- 19:49:13 26.12.2010
However mean your life is, meet it and live it; do not shun it and call it hard names. It is not so bad as you are. It looks poorest when you are richest. The fault-finder will find faults even in paradise. Love your life, poor as it is.

H. D. Thoreau

[pokracovani:
You may perhaps have some pleasant, thrilling, glorious hours, even in a poorhouse. The setting sun is reflected from the windows of the almshouse as brightly as from the rich man's abode; the snow melts before its door as early in the spring. I do not see but a quiet mind may live as contentedly there, and have as cheering thoughts, as in a palace. The town's poor seem to me often to live the most independent lives of any. Maybe they are simply great enough to receive without misgiving. Most think that they are above being supported by the town; but it oftener happens that they are not above supporting themselves by dishonest means, which should be more disreputable. Cultivate poverty like a garden herb, like sage. Do not trouble yourself much to get new things, whether clothes or friends. Turn the old; return to them. Things do not change; we change. Sell your clothes and keep your thoughts. God will see that you do not want society. If I were confined to a corner of a garret all my days, like a spider, the world would be just as large to me while I had my thoughts about me. The philosopher said: "From an army of three divisions one can take away its general, and put it in disorder; from the man the most abject and vulgar one cannot take away his thought." Do not seek so anxiously to be developed, to subject yourself to many influences to be played on; it is all dissipation. Humility like darkness reveals the heavenly lights. The shadows of poverty and meanness gather around us, "and lo! creation widens to our view." We are often reminded that if there were bestowed on us the wealth of Croesus, our aims must still be the same, and our means essentially the same. Moreover, if you are restricted in your range by poverty, if you cannot buy books and newspapers, for instance, you are but confined to the most significant and vital experiences; you are compelled to deal with the material which yields the most sugar and the most starch. It is life near the bone where it is sweetest. You are defended from being a trifler. No man loses ever on a lower level by magnanimity on a higher. Superfluous wealth can buy superfluities only. Money is not required to buy one necessary of the soul.]
JOHANNSTEIN --- 2:15:31 26.12.2010
"If you want to get laid, go to college. If you want an education, go to the library."
— Frank Zappa
CONTINUITY --- 12:08:24 25.12.2010
There is an enormous amount of work waiting to be done by human beings: building, exploring, solving problems, caring for one another, creating, dancing, telling stories, inventing. But the vast majority of all that is not packaged as „jobs“.
BROZKEFF --- 23:51:03 23.12.2010
Spirited Away - Always with me

Somewhere, a voice calls, in the depths of my heart
May I always be dreaming, the dreams that move my heart
So many tears, of sadness, uncountable through and through
I know on the other side of them, I will find you
Everytime we fall down to the ground,
we look up to the blue sky above
We wake to its blueness, as for the first time
Though the road is long and lonely and
the end far away, out of sight
I can with these two arms, embrace the light
As I bid farewell, my heart stops, in tenderness I feel
My silent empty body begins to listen to what is real
The wonder of living, the wonder of dying
The wind, town and flowers, we all dance one unity
Somewhere, a voice calls, in the depths of my heart
Keep dreaming your dreams, never let them part
Why speak of all your sadness or painful woes of life
Instead let the same lips sing a gentle song for you
The whispering voice, we never want to forget, in each passing memory
Always there to guide you
When a mirror has been broken, shattered pieces scattered on the ground
Glimpses of new life, reflected all around
Window of beginning, stillness, new light of the dawn
Let my silent empty body be filled and reborn
No need to search outside, nor sail across the sea
Cause here shining inside me, it is right here inside me
I have found a brightness, it is always with me