Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
oO( ) psychedelické memy ( )O๑.. ॐ ..๑O( ) psychedelic memes ( )Oo
KERRAY
[https://i.imgur.com/azx3ct6m.jpg] Pokud nemáš čas přečíst tohle záhlaví, nemá vůbec cenu pokračovat v čtení.

Co sem patří si přečtěte na nástěnce. Klidně můžete chválit či diskutovat, ale počítejte s tím, že věci, které sem nesedí, se mažou hned, a věci, které sem nesedí, ale jsou zajímavé, se taky mažou, jen o něco později - aby v archivu zůstávaly jen psychedelické memy.

Pro čtenáře
Co si o klubu pomyslí čtenář, je jen a pouze na něm. Můžou tu klidně být matoucí či provokativní věci. Můžou tu být věci, které jsou pravý opak psychedelie - a je na vás, abyste se zarazili, a řekli si - no momentík. Většinou nemá cenu brát to tu doslovně nebo dokonce hodnotit jednotlivé příspěvky - buďto mně něco osloví, nebo neosloví. Obsah je cílen na návštěvníka, který si je schopen hrát s významy a odlesky slov, je ochoten se dívat na věci ze zajímavých úhlů, aniž by to pro něj nutně znamenalo, že těmto náhledům musí věřit. A pokud by něco z obsahu pomohlo třeba jen jedinému člověku (tobě? :) k probuzení, splní svůj účel dokonale.

Do your own thinking!
Není důležité souhlasit, ale zamyslet se / zkusit si jiný úhel pohledu
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
BROZKEFF --- 0:01:36 26.9.2008
Nic nežije, co hodno
bylo by tvých hnutí a žádného vzdechu
nezaslouží země.
Bolest a nuda je naše bytí a bahno svět -- nic víc.
Upokoj se.

— G. Leopardi, in F. Nietzsche: Nečasové úvahy, O užitku a škodlivosti historie pro život
URZA --- 13:18:33 25.9.2008
//pokud to tu bylo tak klidne smazte, obrazky se filtruji tezko pokud nejsou ze stejny URL:]

[http://farm4.static.flickr.com/3189/2885474383_8238e88453_o.jpg]
BROZKEFF --- 11:32:13 25.9.2008
Beauty, like happiness,
occurs frequently.
Not a day goes by in
which we do not,
for an instant,
live in paradise.

— J. L. Borges
CONTINUITY --- 1:16:41 24.9.2008
-Co je největším nepřítelem osvícení?
Strach.

-A odkud pochází strach?
Z přeludu.

-A co je to přelud?
Myslet si, že květiny kolem tebe jsou jedovatí hadi.

-Jak dosáhnu osvícení?
Otevři oči a viz.

-Co?
že kolem není jediný had.
CONTINUITY --- 18:09:41 23.9.2008
We created a spiritual vision that is based on our fears, not the truth.
(Caroline Miss, o duchovnim zivote Americanu, nejen tradicnim ale i spouste New Age)
KALIPH --- 17:04:14 22.9.2008
Empty your mind. Be formless, shapeless--like water. Now you put water into a cup, it becomes the cup, You put water into a bottle, it becomes the bottle, You put it in a teapot, it becomes the teapot. Now water can flow...or it can crash! Be water my friend." - Bruce Lee
DARUMA --- 10:25:12 22.9.2008
"What is like a smelly fart, that, although invisible, is obvious?
One's own faults, that are precisely as obvious as the effort made to hide them."


His Holiness the 7th Dalai Lama
CONTINUITY --- 0:31:55 22.9.2008
There was one great master, a Buddhist master, Nagarjuna. A thief came to him. The thief had fallen in love with the master because he had never seen such a beautiful person, such infinite grace. The thief asked Nagarjuna, "Is there some possibility of my growth also? But one thing I must make clear to you: I am a thief. And another thing: I cannot leave it, so please don't make it a condition. I will do whatsoever you say, but I cannot stop being a thief. That I have tried many times--it never works, so I have left the whole sport. I have accepted my destiny, that I am going to be a thief and remain a thief, so don't talk about it. From the very beginning let it be clear."

Nagarjuna said, "Why are you afraid? Who is going to talk about your being a thief?"
The thief said, "But whenever I go to a monk, to a religious priest, or to a religious saint, they always say, 'First stop stealing.'"

Nagarjuna laughed and said, "Then you must have gone to thieves; otherwise, why? Why should they be concerned? I am not concerned!"

The thief was very happy. He said, "Then it is okay. It seems that now I can become a disciple. You are the right master."

Nagarjuna accepted him and said, "Now you can go and do whatsoever you like. Only one condition has to be followed: be aware! Go, break into houses, enter, take things, steal; do whatsoever you like, that is of no concern to me, I am not a thief--but do it with full awareness."

The thief couldn't understand that he was falling into the trap. He said, "Then everything is okay. I will try." After three weeks he came back and said, "You are tricky--because if I become aware, I cannot steal. If I steal, awareness disappears. I am in a fix."

Nagarjuna said, "No more talk about your being a thief and stealing. I am not concerned; I am not a thief. Now, you decide! If you want awareness, then you decide. If you don't want it, then too you decide."