Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
oO( ) psychedelické memy ( )O๑.. ॐ ..๑O( ) psychedelic memes ( )Oo
KERRAY
[https://i.imgur.com/azx3ct6m.jpg] Pokud nemáš čas přečíst tohle záhlaví, nemá vůbec cenu pokračovat v čtení.

Co sem patří si přečtěte na nástěnce. Klidně můžete chválit či diskutovat, ale počítejte s tím, že věci, které sem nesedí, se mažou hned, a věci, které sem nesedí, ale jsou zajímavé, se taky mažou, jen o něco později - aby v archivu zůstávaly jen psychedelické memy.

Pro čtenáře
Co si o klubu pomyslí čtenář, je jen a pouze na něm. Můžou tu klidně být matoucí či provokativní věci. Můžou tu být věci, které jsou pravý opak psychedelie - a je na vás, abyste se zarazili, a řekli si - no momentík. Většinou nemá cenu brát to tu doslovně nebo dokonce hodnotit jednotlivé příspěvky - buďto mně něco osloví, nebo neosloví. Obsah je cílen na návštěvníka, který si je schopen hrát s významy a odlesky slov, je ochoten se dívat na věci ze zajímavých úhlů, aniž by to pro něj nutně znamenalo, že těmto náhledům musí věřit. A pokud by něco z obsahu pomohlo třeba jen jedinému člověku (tobě? :) k probuzení, splní svůj účel dokonale.

Do your own thinking!
Není důležité souhlasit, ale zamyslet se / zkusit si jiný úhel pohledu
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
INK_FLO --- 14:09:30 5.12.2018
Willful blindness is the refusal to know something that could be known. It´s refusal to admit that the knocking sound menas someone at the door. It´s refusal to acknowledge the eight-hundred-pound gorilla in the room, the elephant under the carpet, the skeleton in the closet. It´s refusal to admit to error while pursuing the plan. Every game has rules. Some of the most important rules are implicit. You accept them merely by deciding to play the game. The first of these rules is that the game is important. If it wasn´t important, you wouldn´t be playing it. Playing a game defines it as important. The second is that moves undertaken during the game are valid if they help you win. If you make a move and it isnt´t helping you win, then by definition it´s a bad move. You need to try something different. You remember the old joke: insanity is doing the same thing over and over while expecting different results.

If you are lucky, and you fail, and you try something new, you move ahead. If that doesn´t work, you try something different again. A minor modification will suffice in fortunate circumstances. It is therefore prudent to begin with small change, and see if they help. Sometimes, however, the entire hierarchy of values is faulty, and the whole edifice has to be abandoned. The whole game must be changed. That´s a revolution, with all the chaos and terror of a revolution. It´s not something to be engaged in lightly, but it´s sometimes neccessary. Error necessitates sacrifice to correct it, and serious error necessitates serious sacrifice. To accept the truth means to sacrifice - and if you have rejected the truth for a long time, then you´ve run up a dangerously large sacrificial debt. Forest fires burn out deadwood and return trapped elements to the soil. Sometimes, however, fires are suppreessed, artificially. that does not stop the deadwood from acumulating. Sooner or later, a fire will start. When it does, it will burn so hot that everything will be destroyed - even the soil in which the forest grows.

The prideful, rational mind, comfortable with its certainty, enamoured of its own briliance, is easily tempted to ignore error, and to sweep dirt under the rug. Literary, existential philosophers, beginning with Soren Kierkegaard, conceived of this mode of Being as "inauthentic". An inauthentic person continues to perceive and act in ways his own experience has demonstrated false. He does not speak with his own voice

(Jordan Paterson)
PERPLEX --- 17:10:23 4.12.2018

“If you hate violence and don't believe in politics, the only major remedy remaining is education.”
George Orwell