Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Zahraničněpolitické události
RETAL
Sledujte také spřízněné kluby Domácí zprávy a komentáře, Evropská unie a Ruská Federace - události a vývoj dnes a zítra...?
---
Debaty k news - OT v klubu se pokud možná maže
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
BOMBERCLAD --- 13:50:02 24.3.2009
zajímavá myšlenka:

UN cites reports of govt links to Somalia pirates

UNITED NATIONS, March 18 (Reuters) - The United Nations is concerned about the possibility of collaboration between pirates and government officials in Somalia's Puntland region, according to a new U.N. report released on Wednesday.

http://www.reuters.com/article/africaCrisis/idUSN18379298
??? --- 19:00:06 23.3.2009
HN: Moskva neprodá Číně letadla. Bojí se plagiátů

Již dva roky probíhají jednání mezi Pekingem a Moskvou o možném prodeji stíhaček Su-33 pro potřeby čínského námořnictva. Před měsícem moskevský deník Moskovskij komsomolec dokonce informoval, že rozhovory byly ukončeny, zdroje britského časopisu Jane's Defence ale nyní potvrdily, že jednání pokračují, byť s obtížemi. Rusové se obávají, že Číňané hodlají letadla okopírovat a prodávat dále do světa. Nebylo by to poprvé.


Jana Hybášková: Co potřebuje Obama a co my (HN)

Partnerem, na nějž se chce Obama spolehnout, je silné NATO. Což vyžaduje konsolidovanou Evropu s "jedním telefonním číslem", se společnou evropskou obrannou politikou, nezdvojenými kapacitami, evropským velením, jedním obranným trhem a jedním demokratickým mechanismem pro hledání konsenzů.

Toto bude Obamu zajímat od českého předsednictví. Může mu být přitom jedno, zda jsou do akcí nasazováni vojáci rumunští, polští nebo čeští. Také mu může být jedno, zda nový evropský trh ovládnou Francouzi, nebo Britové. Tohle si musí vyřešit sami Evropané.

Obranyschopné NATO je pochopitelně i naším trvalým zájmem. Jako předsednická země musíme potvrdit strategický zájem na výstavbě evropských bezpečnostních struktur a evropském velitelství - stejně jako na fungujícím právním základu společné Evropy coby strategického partnera.Adam Černý: Kdo nakupuje v krizi a odkud rakouské chmury (HN)

V loňském roce čínské investice v zahraničí v podobě nákupů akcií či fúzí dosáhly 52 miliard dolarů. Jen za letošní leden a únor to bylo přes šestnáct miliard dolarů, takže celková částka by mohla být dvojnásobkem té loňské. V Africe, kde se nacházejí mnohá cenná ložiska nerostných zdrojů, Čína z roku 2007 na 2008 své investice zvýšila o 45 procent, takže přesáhly 100 miliard dolarů.

Tato čísla by neměla vyvolávat paniku. Čína je pořád země, která se sice neodbytně dere na špici největších ekonomik světa, ale nijak nedala najevo imperiální choutky - na rozdíl třeba od Ruska, jehož politiku v mnohém ohledu motivuje touha co nejvíce restaurovat bývalou říši.

Jedna z investorských pouček zní: Je třeba nakupovat, když na ulicích teče krev. Odsuzovat ji za cynismus se v některých patrech nehodilo. Uvidíme, jak to bude s moralizováním, až bude ještě více vidět, že peníze k nákupům, když obrazně řečeno teče krev, má hlavně jedna země, Čína.
ALMAD --- 1:15:12 22.3.2009
V USA je nelegální prodávat dětské knihy vytištěné před rokem 1985

http://city-journal.org/2009/eon0212wo.html
SCHWEPZ --- 11:06:59 18.3.2009
Opozice v Íránu chce bezpodmínečně zabránit znovuzvolení Mahmúda Ahmadínežáda v prezidentských volbách 12. června, dosud ale nevěděla jak. Za jediného nositele nadějí byl považován bývalý prezident Mohammad Chátamí, který měl masy - stejně jako už v roce 1997 a 2005 - přitáhnout k urnám, aby požadovaly více svobody a demokracie.
http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/asie-a-oceanie/volby-v-iranu-hrdina-chudych-versus-islamsky-robin-hood_110388.html
BURAK --- 20:20:16 16.3.2009
Netanjahu podepsal prvni koalicni dohodu, s Liebermanovou krajni pravici...

http://www.ceskenoviny.cz/svet/zpravy/izraelsky-likud-podepsal-prvni-koalicni-dohodu-s-krajni-pravici/365738
SCHWEPZ --- 12:46:25 16.3.2009
Francie trvá na odporu k nezávislosti Tibetu
http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5hvSSUvlSUDJOmuztqzDiDsBLtopQ
Francie není pro nezávislost Tibetu, prohlásilo v pátek francouzské ministerstvo zahraničních věcí, po výzvě od čínského premiéra Wen Jiabaa, aby Francie objasnila v této otázce svůj postoj . "Nous ne sommes pas favorables à une indépendance du Tibet" - "Nechceme podporu nezávislosti Tibetu," řekl mluvčí na Quai d'Orsay, Eric Chevallier. "Naše pozice je zcela nezměněná, je to podpora pro územní celistvost Číny a odmítnutí vyhlídky na odtržení nebo podporu tibetské nezávislosti," dodal.
SOMRAK --- 12:09:10 16.3.2009
Umírněný Chatámí stáhl kandidaturu na prezidenta Íránu

http://zpravy.idnes.cz/umirneny-chatami-stahl-kandidaturu-na-prezidenta-iranu-pj1-/zahranicni.asp?c=A090316_094958_zahranicni_ad

...bude podporovat jineho "umirnence", ale stejne me to prekvapilo.
LEGI --- 21:16:06 15.3.2009
takže do pár let je v Bolívii hlad jako v Zimbabwe, gratuluju.
SCHWEPZ --- 18:26:11 15.3.2009
Jánošík

Bolívie bohatým znárodňuje, chudým Indiánům dává
http://zahranicni.ihned.cz/c1-35715140-bolivie-bohatym-znarodnuje-chudym-indianum-dava
Bolivijský prezident Evo Morales chce bohatým brát a chudým dávat. Vyplývá to alespoň z jeho nedělního aktu, jímž předal vlastnické právo na rozsáhlé a výdělečné farmy, které předtím Bolívie znárodnila, chudým Indiánům.
KAILASH --- 9:39:17 13.3.2009
Sir Nicholas Stern: Popírači změn klimatu tvrdí, že Země je placatá
Renomovaný ekonom varuje před "absolutním šílenstvím" přístupu českého prezidenta
http://www.blisty.cz/2009/3/16/art45827.html