Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Klavir, dospeli zacatecnici
JIKE
[http://www.volny.cz/spyderco/piano.jpg]


Pouze pro NYXáky je zde k dispozici FTP s notama pro vzájemné vyměňováníPokud budete uploadovat své noty, uvádějte tam prosím celé názvy skladeb, nejlíp včetně autora (i když to bude v adresáři s autorem).
Soubory, co patří k sobě, házejte do archivu (zip).
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MICKEY_MOUSE --- 8:27:19 14.12.2013
ROBIN_SNNS: ja si myslim, ze uz to mas vymyslene. obyvak je nesmysl, kdyz tam furt bezi neco, s cim se budete navzajem rusit. ke klasice, ktera funguje i bez proudu jen dodam, ze se musi nechat ladit, zatimco elektrika hraje porad spravne. pokud jde o klavir nebo stage piano, ridil bych se tim, jestli realne vidis, ze bys to prenasel a hraval i jinde. uvazuj ve vsem prakticky, protoze to budes pouzivat. nemotej do toho sen o koncertnim kridle, ktere by pak opustene prekazelo v obyvaku a na nem hrala televize. a ty smutne snil v pokojicku o tom, jak by bylo fajn, kdyby vasi i celej panelak odjel na vikend pryc. to je jako panelakovy sen o bernardynovi, kterej je pak chudak a vsem prekazi, namisto aby se cela rodina bavila a uzivala. pro tve hrani je nejdulezitejsi chut hrat. pokud ji mas, pak ji uspokoji nejvic to, ze hrat mas na cem a kdykoli chces. pak te to bude bavit, budes trenovat a mit z hrani i ze sebe radost.
ROBIN_SNNS --- 3:51:16 14.12.2013
NIMUI, MICKEY_MOUSE: problém je že jsem na vážkách. Bydlím v paneláku v bytě, mám na obojí - na repasované akustické pianino i na elektriku. Mě by se hodně líbila akustika, protože je to klasika co neztrácí hodnotu, funguje i bez proudu a jen tak se nepokazí. Na druhou stranu, je těžké, rozměrné a hlučné. Navíc jediné logické umístění je obývací pokoj, kde je televize a tatin vyžadují zprávy 24hodin denně i jako kulisu.
Na elektrice se mi libí to, že má možnost výstupu přes usb do pc, s trochu štěstí ji vtěsnám u sebe do pokojíčka pod okno (obzvláště to YDP 162) a nebudu muset nikoho rušit, když budu hrát. V kvalitě mechaniky se moc nevyznám, budu muset vzít za vděk nazorem vaším, lektorky a prodejců. Nějak to musím vymyslet a to už rychle, protože nemám na čem doma cvičit.
MICKEY_MOUSE --- 0:40:03 14.12.2013
Smysl těchhle debat klasika/elektrika, stage/nábytek vidím nikoli v tom vnucovat si navzájem svoje názory, ale ukázat různé pohledy. Protože právě v těch vidím hodnotu při rozhodování a nákupu. Rozhodnout by se měl každý sám, i začátečník, ale měl by to udělat po zvážení různých hledisek a priorit. Vědět, že už ví, co a proč chce. Protože ať udělá nákup jakýkoli, udělá kompromis, něco upřednostní před něčím jiným. A měl by si za svojí volbou stát, nedělat ji proto, že "voni na těch internetech psali, že...".

Otázka učitelů, kteří něco odmítají je už jiný příběh, osobně vnímám člověka, který takto odmítavě uvažuje, jako omezeného, neschopného tolerovat, dívat se na věc jinak. Každý má ale na svůj názor právo a je dobře, když učitel svůj postoj otevřeně říká, protože pak i žák dopředu ví, jestli k němu chodit chce nebo nechce. Špatné by bylo, kdyby mlčel a začal se vyhraňovat až při výuce.
NIMUI --- 0:10:50 14.12.2013
Jo, nedá mi to. My diskuse "elekrika" vs. "klasika" vedeme i v rámci naší školy s kolegy. Jsou tam tací, prostě zásadně nedají hrát žáka na koncert, kde není "živý" klavír (třeba v kostelech nebo tanečních sálech). Osobně k nim nepatřím. Nicméně má klasické školení a jsou věci, které se na digi klavíru naučit nedají. Ale velmi často je to právě otázka, jak už zde padlo, toho, co člověk chce. Pokud rodič dá dítě "do klavíru", měl by počítat s tím, že se učitel minimálně pokusí o klasickou průpravu a bude zkoušet, jestli dítě projeví pochopení pro ty nuance nebo ne. Mám žačku, která má doma elektriku, ale svou inteligencí a nadáním vyvažuje hodně nedostatků nástroje. Cvičí podle pocitu rukou, který si pamatuje z hodin. A potom na koncertech dokáže zaujmout krásným úhozem, zvukem, barvou... Ale to je extrémní výjimka. Pokud si někdo definuje, že chce pro radost ovládat klávesový nástroj, tak budiž. Ale ve škole je stejně učitel povinen naznačit, že se t akové dítě šidí o možnost objevit něco specifického. A nikdo u dítěte nemůže tušit, jestli zrovna tohle by právě to nadání neprojevilo. U dospěláka, který to má jako zálibu, je to asi šumák. A já sama mám z praktických důvodů doma elektriku (vracím se z práce po 20h). Ale můj sen je křídlo, protože dřevo je prostě dřevo :-)
MICKEY_MOUSE --- 14:34:28 13.12.2013
Ještě doplním, že podobně se tu kdysi řešilo jestli klasické piano anebo elektrické. A klasicky to bylo fifty fifty. Klasika má svá pro a elektrika taky. Například já, přestože chápu výhody klasiky, nedám dopustit na elektriku už proto, že nebydlím na samotě u lesa, a díky sluchátkům můžu hrát kdykoli mám chuť a nemuset brát na nikoho ohled. A to je pro mě jedno z nejdůležitějších kritérií, protože si chci užívat a zároveň neobtěžovat.
MICKEY_MOUSE --- 14:30:49 13.12.2013
Ono taky určitě záleží na tom, jaké má ten, kdo se chce "naučit hrát" ambice včetně toho, kde a jak chce hrávat. Kde kdo může být spokojený, že se naučí číst noty a je pak příležitostně schopen přehrát koledy, písničky a podobné věci pro "domácí příležitosti, do hospody, na chalupu a tak". Takovej člověk pak ocení přenositelnost stage piana víc než o třídu promakanější klaviaturu (i na těch stage pianech je vyvážená, to není synťák). Ne každej chce být koncerťák. Čili já bych při výběru zvážil i tuhle, mnohými opovrhovanou a pro mnohé jiné podstatnou, věc.
MISERY --- 13:26:30 13.12.2013
P_M: Když už to přirovnáváš k autům, tak je to spíš jako mezi autem a motorkou. Sice se něco naučíš, ale je to prostě jiný.
??? --- 8:40:45 13.12.2013
Mírné OT, prosím - nemáte někdo zkušenost s firmou schopnou přestěhovat koncertní křídlo (Praha)? Je to v paneláku, kde mezitím přestavovali schodiště, tažke se k němu asi bude muset oknem. Google vyhodil spousty odkazů, zajímala by mě osobní zkušenost.
P_M --- 23:28:53 12.12.2013
ROBIN_SNNS: Já si myslím, že jakmile to má kladívkovou mechaniku, aspoň nějakou dynamiku a sustain pedál, že to pro začátečníka stačí... Mě tyhlety diskuse, co je a co není piano trochu připadaj, jako kdyby se někdo chtěl učit řídit auto a okolo do něj všichni hučeli, že v trabantu se opravdový auto nikdy řídit nenaučí... A tzv. "opravdový auto" je podle jednoho poslední model Audi, podle druhého formule 1 a podle třetího SUV. Samozřejmě, že je něco jiného řídit formuli 1 a Favorita nebo Trabanta, ale není pravda, že se nemůže začátečník naučit aspoň něco třeba v ojetém Favoritu, než přijde na to, že mu to nestačí a potřebuje něco lepšího. Nevím, možná to není dokonalá analogie, ale mám pocit, že ze začátku se stejně všichni učí hlavně číst noty (udržet se na silnici...), zahrát stupnice, akordy, souhra obou rukou (zároveň jednou rukou řadit a druhou točit volantem...), časem používat pedál... A není pravda, že když se základy naučí na jednodušším nástroji, tak že by nemohl přejít na lepší protože získal "neodstranitelné zlozvyky"... Podobně jako když se někdo naučil řadit "s meziplynem", že by nemohl později jezdit v autě s automatickou převodovkou :)
ROBIN_SNNS --- 23:12:26 12.12.2013
MEDVED007: no yamaha to dgx prezentuje jako stage piano, jiné obchody jako klavír s doprovodem. Lektorka mě zkoušela na to zvyklat, že to využiju víc a ušetřím.