Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Klavir, dospeli zacatecnici
JIKE
[http://www.volny.cz/spyderco/piano.jpg]


Pouze pro NYXáky je zde k dispozici FTP s notama pro vzájemné vyměňováníPokud budete uploadovat své noty, uvádějte tam prosím celé názvy skladeb, nejlíp včetně autora (i když to bude v adresáři s autorem).
Soubory, co patří k sobě, házejte do archivu (zip).
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MICKEY_MOUSE --- 20:31:36 10.3.2013
Cteni not pred spanim je super vec. Pochopil jsem malou, ze muze byt po trech vetach ze slabikare skutecne unavena. Zitra ji koupim cokoladu na omluvu, ze jsem ji to neveril.
NIMUI --- 17:35:38 10.3.2013
MICKEY_MOUSE: Ty jo, tak tomu říkám odhodlání :-) - a jo, když člověk čte bez problémů, usnadňuje to ostatní hru. A myslím, že právě to učení "odshora" je logičtější i proto, že cca jedna oktáva se tradičně zapisuje v obou klíčích (podle výhodnosti, logiky zápisu, podle potřeby), takže si to člověk lépe uvědomí. To, že jeden a týž tón lze zapsat v obou klíčích. Navíc ta tzv. malá basová oktáva je u začátečnických skladeb častější.
MICKEY_MOUSE --- 14:41:51 10.3.2013
NIMUI: dík. mně například hodně pomohlo, když tu zaznělo (tuším že od tebe), že je šikovné se učit basák "odshora" od c1. taková zdánlivá drobnost, ale hrozně mě nakopnula. já se ho do té chvíle učil kdesi odspodu a bylo to zbytečně zmatené. tudíž mě zajímalo, jestli takovýchhle vychytávek nemá hudební nauka víc, abych se zbytečně netrápil. cítím, že se na čtení not chci teď hodně zaměřit, že se to náramně hodí už v začátcích. myslím, že čím víc napiluju "ty věci okolo", tím víc se pak budu moct soustředit na hraní jako takové. teď si tisknu noty a před spaním je čtu namísto knihy. :)
NIMUI --- 13:37:33 10.3.2013
MICKEY_MOUSE: Hm, asi nějaké vychytávky budou, ale bude jich málo - já mám pro prťata např. pexeso (dá se koupit), kde vždycky u jedné karty z dvojice je napsán název noty a u druhé není. Je tam houslový i bysový klíč.

Ale jinak podle mne je nejlepší si uvědomit, kde se ty dva klíče kříží http://nd03.jxs.cz/093/908/e889f3d673_54569981_o2.gif.
A na to je nejlepší hra v protipohybu a říkat si pěkně k tomu ty noty nahlas. Taky s děckama před tím, než něco hrajeme, tak jenom ty noty čteme. Aby byl klid si to i odpočítat, zjistit, že se tam něco opakuje a potom to čtení při samotném hraní jde rychlejí a zároveň si fixují tu vizuální podobu. Partitury jako takové se nečtou, na to není (časový) prostor. Někdy dovolím třeba napsat do not jeden, dva záchytné body pro "odečítání", ale ne všude. Je to stejné, jako když se člověk učí číst písmenka - čím víc se toho přečte, tím lépe. A když si k tomu člověk i něco napíše, o to lépe - třeba psát stupnice v basovém klíči :-) nebo akordy.
NIMUI --- 13:31:47 10.3.2013
MISERY: Blbě :D Prostě na jeden nástroj bude hrát technicky dobře a na druhý ne. U klavru je to kvuli základnímu postavení prstů a zápěstí, přímému úhozu z prstových kloubků a posilování svalů na prstech při jejich osamostatňování. Hrát lze i s nataženými prsty... ale holt ne vše a ne klavíristicky správně. Prostě jeden nástroj v tom případě vede. Což je odpověď na komentář
PAPRIKODLAK: Jenom k těm hodinkám (a prstýnkům), jde o to, že při správné hře se svaly na prstech a předloktí (i jinde samozřejmě) napínají. A pokud jsou ty různé "objímky" poměrně napevno, tak může docházet k horšímu prokrvování a dalším problémům. Je to výraznější u dlouhodobější hry, ale u nějakého hraní pro radost to mít důsledky nebude. Ale je to minimálně pohodlnější.
MISERY --- 23:02:32 9.3.2013
NIMUI: Jak by se dlouhý nehty řešily u dítěte, který hraje zároveň na kytaru a na jedný ruce ty dlouhý nehty prostě potřebuje? :)

PAPRIKODLAK: Aha, koukám, že mne napadlo uplně to samé :)

MICKEY_MOUSE: Já se jako 4letá učila noty tak, že mi je moje soukromá učitelka napsala vždycky do sešitu a já pod ně za domácí úkol psala písmenka. Písmenka jsem už v té době uměla, takže to nebyl problém. No... a pak u jsem je uměla, takže jak se to učí v hudebce normálně, to moc nevím... :-)
MEDVED007 --- 20:29:55 9.3.2013
REPLIKANT: naší mladý je 7 :-)


MICKEY_MOUSE: mě teda připadá, že v hudebce se učí hlavně praxí :-) holka začínala hrát když uměla jakž takž číst c1-c2...a to ne moc bezpečně....ale praxí se v tom rychle zlepšíla
MICKEY_MOUSE --- 20:18:38 9.3.2013
Můžu se zeptat, jak se učí číst noty v hudebce? Je na to nějaká speciální metodika, nějaké "finty" apod.? Čtou se třeba partitury nebo jak se postupuje. Uvědomuju si čím dál víc, že bych neměl běhat dopředu s hraním, dokud nebudu rutinně zvládat čtení, a tak bych se mu teď věnoval intenzívněji. Tudíž zjišťuju, jestli na to je nějaká speciální metida, anebo prostě číst noty, číst noty, číst noty... Dík.
REPLIKANT --- 20:16:37 9.3.2013
MEDVED007: Haha, sic nemám vlastní ale připomíná mi to neteř, ta má jako obhajobu "maminka říkala", a to aj když se bavíme že sever je nahoře na mapách (ale je jí teprve 6)

???: Jasně chápu, ale neber to teď špatně, ale zdá se mi, že ktomu přistupuješ hodně odevzdaně a pesimisticky, buď optimista a dej na přirozený cit, hudba je také o citu, věřím, že i naprostý laik dokáže poznat křečovitou hru od uvolněné atd.. chci tím říci, že i velice dobrým muzikantům se občas stává, že jejich ratolest, vlivem absolutní kontroly (protože nástroj plně ovládají) dokázali nástroj naprosto znechutit, takže to rozhodně neznamená, když naopak víš tužku, že nepoznáš kdy to voře, šulí či hraje falešně.
??? --- 20:03:13 9.3.2013
NIMUI: nehty ma kratke, zadne dlouhe, ovsem tedy barvy hrozny, tmave fialova, tmave neco, ted ma treba vodnickou zelenou. Myslim, ze z toho vyroste a zas bude klid:)

Jinak nase ucka klaviru nechtela, abych na hodinach byla. Naopak ucitelka fletny toto chtela 2 roky, pak uz ne, aby jako byl samostatny, tak nevim.
REPLIKANT: syn hral na zobcovku a to jsem na hodiny chodila, ted hraje na pricnou fletnu a taky nic nepoznam, stejne jako u klaviru prece nevim, kde ma mit ktery prst, kde v notach, kde dela chybu, kde ma spatny rytmus.