Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
KRÁLOVSKÉ VINOHRADY - oficiální zastoupení pražské čtvrti zde na nyxu
JARKA1M
Bydlíte na Vinohradech? Především na těch pražských Královských? Máte zážitky, vzpomínky, které se vážou na toto kouzelné místo? Znáte dobré podniky? Podělte se o cokoli, co se k Vinohradům váže...

!!!NA NÁSTĚNCE STÁLE DOPLŇOVANÁ DATABÁZE HOSPOD A VINOHRADSKÝCH PODNIKŮ!!!
(Všichni, kdož se v tomto klubu zmiňujete o svých oblíbených vinohradských podnicích, přikládejte prosím ke svým referencím také bližší údaje (ceny, druh piva, kuchyně, obsluha, vybavení atp.) a aspoň něco jako adresu!)


www.vinohrady.cz
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KEDAREK1 --- 12:56:54 18.6.2013
SPIPI: taky jsem si psal s P2 OZP.....co se mi ale nelibi je to, ze byl zakaz vstupu do parku, tudiz by stromy nemely nikoho ranit a mohlo se pockat trochu (to, ze nekdo leze do parku na zakaz vstupu je absolutne jeho problem a nese plnou zodpovednost za sve konani). Ja mam zase vyfoceny stromy, ktere jsou zdrave a pekne....Pro uplnost taky prilozim komunikaci...

Vážený pane ,
dovolte, abych reagovala na Váš dotaz.
Z důvodu dlouhotrvajících dešťů, které zavinily zvednutí hladiny spodní vody, plošné a velmi silné podmáčení půdy a parkových porostů, bylo nutné okamžitě řešit ohrožení návštěvníků parku případným vývratem či rozlomení korun stromů. Od 30. 5. 2013 došlo k pádu 19 ks stromů. Minulý týden, přestože již bylo příznivější počasí, mohlo dojít vlivem podmáčení k nekontrolovatelným pádům stromů. Z tohoto důvodu MČ Praha 2 objednala soudní znalce a arboristy, kteří měli za úkol zkontrolovat stabilitu všech stromů ve všech parcích na území MČ Praha 2 před jejich otevřením pro veřejnost. Bohužel došlo k radikálnímu zhoršení stavu stromů a z důvodu bezpečnosti na základě odborných posudků muselo dojít radikálnímu zásahu ve všech parcích. Biologický odpad z pokácených stromů je odvážen na kompostárnu k dalšímu využití. Za pokácené stromy je počítáno s novou výsadbou, která proběhne za vhodných klimatických podmínek.
Děkujeme za pochopení. S pozdravem

Dobrý den paní Inženýrko,

ono je však otázkou jak vysoká spodní voda je na nejvyšším místě v Praze a sice v Riegrových sadech takovým nebezpečím, že pokosím x zdatných stromů. Včera jsem se v parku procházel a některé stromy skutečně pan dendrolog vytipoval správně, nicméně některé zdatné kusy nebylo potřeba rozhodně kácet. To že se vysadí stromy nové, tudíž se profinancují nějaké dotace, už není tak směrodatné. Bezpečnost je na prvním místě a nejsem z té řady zelených, kteří by řvali za každý padlý strom, ale ani nejsem naivní a rád nastavuji zrcadlo a ptám se proč. Ono nikdy nemůžeme vycházet pouze z jednoho úsudku , vždy je k racionálnímu řešení vstřebat úsudků více. Děkuji Vám za objasnění situace. Některé padlé jasany, jejíchž kmen byl opravdu silný a zdravý by určitě našly lepší uplatnění než v kompostárně, jedná se o jedno z nejtvrdších dřev, co má široké uplatnění a není levné. Nakonec bych zmínil, že slovo radikální je asi tím problémem v této otázce.

Vážený pane inženýre,

děkujeme, že Vám není osud dřevin v jednom z nejkrásnějších parků lhostejný.
Jak uvádíte, nelze vycházet vždy z jednoho úsudku. Každý problém má více řešení, pravdou však je, že prioritou pro ty, kteří park spravují, je především zdraví a bezpečnost návštěvníků parku. Vzhledem k tomu, že v parcích (mimo jiné i v parku Riegrovy sady) stromy začaly padat v hojném počtu již druhý den vytrvalých dešťů, musela být situace řešena ihned. Parky byly uzavřeny. Přesto někteří občané zákaz vstupu do parku nerespektovali.

Na základě znaleckého vyjádření k provozní bezpečnosti dřevin v parcích a na základě symptomů indikujících zvýšenou pravděpodobnost selhání stromu byly navrženy dřeviny k odstranění, případně navržena stabilizační opatření nezbytná ke stabilizaci dřevin. Neuposlechnutím navržených výše uvedených opatření ve znaleckém vyjádření by přetrvávalo ohrožení života či zdraví návštěvníků parku pohybujících se v bezprostřední blízkosti dřevin. Jelikož začíná být teplé počasí a blíží se čas prázdnin - a s tím související vysoká návštěvnost parků, bylo v zájmu městské části Praha 2 otevřít parky pro veřejnost co nejdříve. Abychom si byli jisti, že občanům otevíráme parky bezpečné a stabilizované, bylo nutno přistoupit k doporučeným opatřením odborníků.

S pozdravem
SPIPI --- 19:18:03 17.6.2013
Abych tady trochu rozptýlil zdejší obavy o naše stromořadí, které jsem do jisté míry po zkušenostech z let minulých rovněž sdílel, obrátil jsem se v této věci minulou středu na mně spřízněné duše na radnici Prahy 2 – na radní Kateřinu Jechovou a radního Michala Uhla (oba SZ), kterým plně důvěřuju a zároveň, vzhledem k tomu, že reprezentují na radnici i ekologickou agendu, mám za to, že tyhle věci mají z principu pod kontrolou a zajímají se. Bohužel jsem se nedostal k tomu to sem postnout dřív, tak aspoň dodatečně...

S Michalem jsem si psal jen ve stručnosti a jedna z jeho smsek vystihuje podstatu řešení:

„Samovolně spadlo 19 stromů, na každý pokácený strom je znalecký posudek. Jinak razíme konzervativní postoj, co není nutný, nekácet.“

S Kateřinou jsem si posléze ještě vyměnil pár mailů s tím, že to zásadní mi sdělila hned v tom úvodním:

„Ahoj Josefe,

z kácení stromů v parcích pochopitelně radost nemáme a rozhodně nebereme krizový stav po povodních  jako příležitost pro obnovu parků. Odbor životního prostředí v Praze 2 má moji důvěru, co pamatuji, tak za každý ohrožený strom statečně bojují a myslím, že to je na na parcích znát.

Situace po povodních byla hodně špatná, parky byly nacucané vodou, nejenom zatopená Folimanka, ale i všechno ostatní. Některé stromy vyvrácené, spadlé, akutně hrozilo, že někoho zraní.

Během cca 3 dnů byly všechny parky zkontrolovány experty v oboru dendrologie a jimi označené stromy pokáceny. Vypadalo to děsivě a zarputilé ochránce přírody nepřesvědčím, že to parky nepoškodilo, ale v důsledku to vzhled parků nijak výrazně nenarušilo.

Dalším krokem bude nová výsadba, na které budeme trvat.

zdraví Katka“

Pokud by tu byl někdo, kdo stále cítí potřebu získat k tomu nějaké materiály a nedůvěřuje takovému prohlášení, mohu mu pomoci například získat přístup k těm znaleckým posudkům a dalším informacím + mám ještě nějaký fotky stromů, které se kácely, ale ty nejsou zrovna dvakrát reprezentativní :-)

??? --- 16:39:25 16.6.2013
MR_DAN: tezko rict... ja jsem prece predpojata... :), ale k tyhle dame do skolky dite fakt ne-e, ale verim, ze by si se spoustou mistnich rozumnela dobre...
MR_DAN --- 15:05:27 16.6.2013
???: hmm, skoda, ani tentokrat jsem nedocetl za prvni gramatickou chybu (modro - bile) neni to nahodou nejaka krava?
??? --- 23:21:02 15.6.2013
???: pravdepodobne ano.
??? --- 23:11:40 15.6.2013
tohle bude velka kamaradka, doufam, ze vsech, co tu maji deti... mne je z toho dost na bliti... http://dianova.blog.idnes.cz/c/346905/Porusila-jsem-zakon-a-zitra-ho-porusim-zas.html
holt kdo hleda, najde...

???: asi se nudili a postavi tam obchodak s podzemnima garazema...
??? --- 23:07:53 15.6.2013
tak napriklad jsem vubec nepobrala, proc musely pokacet jedine 2 stromy, co rostly primo na hristi u Vodarny, kdezto stromy na hristi ve Slovenske nechali byt, prestoze je jich tam podstatne vic, nez u te Vodarny...Taky nejsem priznivcem techto aktivit.
FIN --- 14:06:21 12.6.2013
???: výborný nápad. jsem si jist, že by to přispělo jak k přirozenosti vegetace, tak, ehm, k ozdravění městské populace :-)
??? --- 13:12:29 12.6.2013
KEDAREK1: blbecky nazyvam lidi, co volaj o povodnich, ze je zavreny park a oni plati dane, tak proc tam jako nesmi jit, kam maji jit vencit nebohe pejsky... a tak... a ne, nedelam na urade... jak rikam, kaceni stromu neni popularni, lec tady vim, ze je podlozene, neb se o to sama zajimam... je to smutne, ale zadne proti jsem nenasla... leda nechat parky zavrene a udelat z nich prirodni rezervace, at si to tam roste a pada jak chce samo a vstup na vlastni nebezpeci... jine reseni mne bohuzel nenapada...
MR_DAN --- 13:07:25 12.6.2013
ja asi ty chudaky ouredniky zacnu litovat, maji takovy prace...