Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
KOMERCNÍ FOTOGRAFIE - FOTOBANKA - rady a porady pro zacinajici fotografii a reklamu
ZABIAS
Fotograf Ondřej Dobiáš, profesionální fotografie
[http://www.photo-agency.cz/images/reklamam.jpg]
[http://www.photo-agency.cz/images/svatbym.jpg]
[http://www.photo-agency.cz/images/darekm_resize.jpg]

[http://www.photo-agency.cz/images/moje_fotobanka.gif]
    Photo-Agency.cz

  • fotografové, literáti, grafici, malíři, hudebníci, ti všichni tady mají prostor ukázat své díla která hodlají publikovat a případné je konzultovat,vytahovat se, ci jen oznamovat infa .....
  • odkazy na ruzne galerie klientu photo-agency.cz na nastence a zde do budoucna: neco


  • spřátelené diskuze: [ FOTO - WORKSHOPY ]


!!!! ČINY MÍSTO SLOV !!!!
Než začneš kritizovat ukaž jak si to a nebo neco podobného nafotil ty !


[http://www.photo-agency.cz/images/fotografatelier.gif][http://photographs.fotobanka.cz/images/logo.gif]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
EVIE --- 12:47:06 26.9.2013
MIKIMAUS: bude to databáze fotek k použítí pro různý formáty, od webu, přes publikace, po možnost vytištění pro nějaké výstavy, kdybch to chtěla jen pro ty publikace a web, tak to je v pohodě, ty velký formáty jsem si nějak nevěděla rady

každopadnéně všem děkuju, snad už to nějak dám dohrtomady:)
MIKIMAUS --- 9:35:08 26.9.2013
EVIE: pořád nevim, na co ty fotky maji být, jestli do publikace nebo na výstavu...fotka do časopisu stačí podle mě i 8mpx, na plakát A2 postačí 16mpx...nebo jim řekni rozměr fotky v cm a počet dpi (stačí 150)..co se tyce formatu, tak stačí jpg s nejmenší kompresí nebo tif, ale pak počítej s fotkou i 200mb velkou...
jinak určitě závisí na technickym zpracovani fotky, pokud je fotka technicky špatně vyfocená, tak nepomůže rozlišení ani 200mpx a tif...
BLACKX --- 8:02:59 26.9.2013
ZABIAS: Modelový příklad: Uděláš fotku zámku, která má 22 megapixelů, vrátíš se domů a zjistíš, že je o půl stupně našikmo (to se nedá přesně uhlídat ani s vodováhou). Můžeš to opravit, ale tím se dostaneš na 20-21 MPx, což by podle tebe bylo neakceptovatelné. Nebo ji nechat a odevzdat, ale pak bude křivá - pak to někdo dokonce bude muset spravovat po tobě. Takže maximum, co zvládne můj foťák bych nikomu nesliboval. Jestli fotky vůbec neupravuješ, tak samozřejmě fajn.
ZABIAS --- 23:56:55 25.9.2013
BLACKX: asi si me nepochopil ale to je normalni. proste kdyz bude mit fotky z fotaku 22 profi udelany tak vic stejne nedostane :) jedine pak ty steny...
BLACKX --- 23:03:27 25.9.2013
ZABIAS: Spousta fotek se nějak ořízne, takže 22 je extrém... to je splnitelné prakticky jen s Nikonem, ale aby to dávalo smysl, musí být špičkové objektivy (asi hlavně pevná ohniska) a musí se správně použít. Takže stejně není zaručená ideální kvalita.

(Já se focením živím, mám Canon 5D Mark III s 22 MPx a nic lepšího od Canonu nejde sehnat. A 22 MPx bych nikomu nesliboval, protože většinou se na PC něco ořízne.)

EVIE: Zvětšit se dá, ale samozřejmě se trochu "ztratí" kvalita (resp. už se nezlepší). Asi tam spíš počítají s tím, že plakáty se buď složí z více fotek nebo třeba podklad bude fotka v nižším rozlišení, ale text bude ve vysokém, takže celkový vygenerovaný obraz (který jim dodáš) bude mít těch 107 MPx. Ale ten finální obraz vytvoříš až nějakým InDesignem, Illustratorem nebo v CorelDraw... ta celoplošná fotka by tohle rozlišení neměla.
EVIE --- 17:41:09 25.9.2013
BLACKX: díky, dobrá tabulka:) a já si myslela, že potřebuju fotografa, a zase skončím u tiskárny:DDD

Ale pak teda nerozumím tomu, proč Ti třeba tady http://zakaznicka-podpora.fotoskoda.cz/zakaznicky-servis-fotosluzeb/presne-rozmery píšou u velkoformátového tisku píšou: formát 70*110 - doporučené rozlišení - 300 DPI rozlišení 8286 x 12992 - cca 107 MPx. To se pak dá třeba ta 20 MPx fotka bezproblémů upravit v kompu na tuhle velikost?
ZABIAS --- 17:40:14 25.9.2013
EVIE: chtej profiky tj 22mpx a vic ...
BLACKX --- 16:25:39 25.9.2013
EVIE: Já doufám, že to tak je. Jen by to chtělo potvrdit od někoho, kdo opravdu tiskne :)

Jinak tady jsem našel hezkou tabulku s body na palec. Tam je vidět, jaké rozlišení podkladu předpokládá tiskárna u různých velikostí papíru:
Příprava tiskových dat velkoplošný tisk | Srp-reklama.cz
http://www.srp-reklama.cz/priprava-tiskovych-dat-velkoplosny-tisk.php
EVIE --- 16:20:29 25.9.2013
BLACKX: díky, tohle přesně jsem potřebovala zjistit. Prostě potřebuju zadat zakázku pro fotografa a nechtěla jsem mít nereálné požadavky. Počítám teda, že když si nechám udělat fotky kolem 16 - 17 MPx, tak už to v pohodě vytisknu i na plakát A0. A menší formáty pak už z toho jdou bez problému, jasný:)

A když se běžně používají zrcadlovky kolem 20 Mpx, jak jsi psal, tak je to asi v pohodě.

Moc díky.
BLACKX --- 14:19:00 25.9.2013
EVIE: Já bych dal podmínku aspoň 15 megapixelů a jen jednu fotku, která nebude doostřovaná. Ty si to pak zmenšíš na jakou velikost chceš (snadné a jde to i automaticky) a pak doostříš. Doostření závisí na výsledné velikosti a použitém médiu, proto by to neměl dělat fotograf dělat hned na té velké fotce. Tuhle podmínku má ostatně většina fotobank.

Alternativně můžeš chtít tři verze, většina fotografů by to snadno zvládla, ale obecnější přístup je ten výše popsaný.

Bohužel kvalita fotky se strašně těžko popisuje, 15 mpix můžeš mít z mobilu i z profi foťáku a bude to úplně jinde. Pokud to jde, zadal bych jim, ať napíšou, čím to budou fotit. (Pak teda záleží i na objektivech, ale to už holt zanedbáme... když špatný objektiv použije dobrý fotograf, bude to stejně lepší než opačně).