Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
KOMERCNÍ FOTOGRAFIE - FOTOBANKA - rady a porady pro zacinajici fotografii a reklamu
ZABIAS
Fotograf Ondřej Dobiáš, profesionální fotografie
[http://www.photo-agency.cz/images/reklamam.jpg]
[http://www.photo-agency.cz/images/svatbym.jpg]
[http://www.photo-agency.cz/images/darekm_resize.jpg]

[http://www.photo-agency.cz/images/moje_fotobanka.gif]
    Photo-Agency.cz

  • fotografové, literáti, grafici, malíři, hudebníci, ti všichni tady mají prostor ukázat své díla která hodlají publikovat a případné je konzultovat,vytahovat se, ci jen oznamovat infa .....
  • odkazy na ruzne galerie klientu photo-agency.cz na nastence a zde do budoucna: neco


  • spřátelené diskuze: [ FOTO - WORKSHOPY ]


!!!! ČINY MÍSTO SLOV !!!!
Než začneš kritizovat ukaž jak si to a nebo neco podobného nafotil ty !


[http://www.photo-agency.cz/images/fotografatelier.gif][http://photographs.fotobanka.cz/images/logo.gif]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
BLACKX --- 23:03:27 25.9.2013
ZABIAS: Spousta fotek se nějak ořízne, takže 22 je extrém... to je splnitelné prakticky jen s Nikonem, ale aby to dávalo smysl, musí být špičkové objektivy (asi hlavně pevná ohniska) a musí se správně použít. Takže stejně není zaručená ideální kvalita.

(Já se focením živím, mám Canon 5D Mark III s 22 MPx a nic lepšího od Canonu nejde sehnat. A 22 MPx bych nikomu nesliboval, protože většinou se na PC něco ořízne.)

EVIE: Zvětšit se dá, ale samozřejmě se trochu "ztratí" kvalita (resp. už se nezlepší). Asi tam spíš počítají s tím, že plakáty se buď složí z více fotek nebo třeba podklad bude fotka v nižším rozlišení, ale text bude ve vysokém, takže celkový vygenerovaný obraz (který jim dodáš) bude mít těch 107 MPx. Ale ten finální obraz vytvoříš až nějakým InDesignem, Illustratorem nebo v CorelDraw... ta celoplošná fotka by tohle rozlišení neměla.
EVIE --- 17:41:09 25.9.2013
BLACKX: díky, dobrá tabulka:) a já si myslela, že potřebuju fotografa, a zase skončím u tiskárny:DDD

Ale pak teda nerozumím tomu, proč Ti třeba tady http://zakaznicka-podpora.fotoskoda.cz/zakaznicky-servis-fotosluzeb/presne-rozmery píšou u velkoformátového tisku píšou: formát 70*110 - doporučené rozlišení - 300 DPI rozlišení 8286 x 12992 - cca 107 MPx. To se pak dá třeba ta 20 MPx fotka bezproblémů upravit v kompu na tuhle velikost?
ZABIAS --- 17:40:14 25.9.2013
EVIE: chtej profiky tj 22mpx a vic ...
BLACKX --- 16:25:39 25.9.2013
EVIE: Já doufám, že to tak je. Jen by to chtělo potvrdit od někoho, kdo opravdu tiskne :)

Jinak tady jsem našel hezkou tabulku s body na palec. Tam je vidět, jaké rozlišení podkladu předpokládá tiskárna u různých velikostí papíru:
Příprava tiskových dat velkoplošný tisk | Srp-reklama.cz
http://www.srp-reklama.cz/priprava-tiskovych-dat-velkoplosny-tisk.php
EVIE --- 16:20:29 25.9.2013
BLACKX: díky, tohle přesně jsem potřebovala zjistit. Prostě potřebuju zadat zakázku pro fotografa a nechtěla jsem mít nereálné požadavky. Počítám teda, že když si nechám udělat fotky kolem 16 - 17 MPx, tak už to v pohodě vytisknu i na plakát A0. A menší formáty pak už z toho jdou bez problému, jasný:)

A když se běžně používají zrcadlovky kolem 20 Mpx, jak jsi psal, tak je to asi v pohodě.

Moc díky.
BLACKX --- 14:19:00 25.9.2013
EVIE: Já bych dal podmínku aspoň 15 megapixelů a jen jednu fotku, která nebude doostřovaná. Ty si to pak zmenšíš na jakou velikost chceš (snadné a jde to i automaticky) a pak doostříš. Doostření závisí na výsledné velikosti a použitém médiu, proto by to neměl dělat fotograf dělat hned na té velké fotce. Tuhle podmínku má ostatně většina fotobank.

Alternativně můžeš chtít tři verze, většina fotografů by to snadno zvládla, ale obecnější přístup je ten výše popsaný.

Bohužel kvalita fotky se strašně těžko popisuje, 15 mpix můžeš mít z mobilu i z profi foťáku a bude to úplně jinde. Pokud to jde, zadal bych jim, ať napíšou, čím to budou fotit. (Pak teda záleží i na objektivech, ale to už holt zanedbáme... když špatný objektiv použije dobrý fotograf, bude to stejně lepší než opačně).
EVIE --- 11:31:25 25.9.2013
BLACKX: + MIKIMAUS: díky oběma, ty čísla jsou stejně šílený:)

Tak se zkusím zeptat ještě jinak. Co všechno by mělo být vydefinováný v zadání práce pro fotografa co se požadavků na kvalitu fotografií týká? Potřebuju nechat nafotit fotografie, které budou použitelné od publikací po plakáty. Nebylo by lepší si od té fotky rovno nechat udělat třeba tři verze nějaké vysoké, střední a nízké rozlišení?

Předem dík za radu, nějak nevím, kde jinde hledat nějaké užitečné info.
MIKIMAUS --- 12:50:26 23.9.2013
EVIE: 300 je podle mě zbytečně moc, 300dpi bych si dovedl představit u fotky do časopisu, kde na to člověk kouká max. z 20cm..inkoustový tiskárny stejně lepší rozlišení jak 200dpi ze sebe nevymáčknou...to budou fotky na vystavu? podle mě by pro pozorovatelnou vzdálenost stačilo 150dpi
BLACKX --- 17:11:13 20.9.2013
BLACKX: Tím "normální" fotografové jsem myslel běžné profi fotografy :)
BLACKX --- 17:08:14 20.9.2013
EVIE: Na přesnou odpověď by to chtělo někoho, kdo se běžně zabývá tiskem, ale co se týče mých znalostí a zkušeností, tak:

Je to těžce nereálné. Vychází víc než 130 megapixelů (MP) a současná špičková technika zvládne maximálně 80. A i tady se bavíme o vybavení v řádu spíš milionů korun (středoformát), není vůbec běžné. "Normální" fotografové mají zrcadlovky, kde se špička teď pohybuje mezi 20 - 24 megapixely, jen Nikon má 36. Je otázka, jestli to vůbec něco znamená... abys využila těch 36 musíš mít opravdu špičkové objektivy, jinak je to jen 36 rozmazaných pixelů :)

Zkoušel jsem tisknout A2 tisky, což je v obou směrech polovina těch tvých rozměrů (tj. plošně čtvrtina) a při 20 MP je to i zblízka skvělé, pohybujeme se někde u 240 DPI. Ale většinou se na to ani takhle zblízka dívat nebudeš a tím spíš to platí i u větších formátů, však se někdy podívej na plakát nebo na billboard zblízka.

Jinak po focení se často část fotky ořeže při úpravách, protože kompozice třeba nevycházela... takže bych nestanovil minimum ani na hranici těch úplně nejlepších, ale trochu níž (třeba o 3-4 MP). Možná by stačilo i 10 MP, ale to už je asi na hraně. Můžeš zkusit projít běžné fotobanky, jestli tam nemají nějaké svoje obvykle používané rozměry.

My two cents... :)