Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
KOMERCNÍ FOTOGRAFIE - FOTOBANKA - rady a porady pro zacinajici fotografii a reklamu
ZABIAS
Fotograf Ondřej Dobiáš, profesionální fotografie
[http://www.photo-agency.cz/images/reklamam.jpg]
[http://www.photo-agency.cz/images/svatbym.jpg]
[http://www.photo-agency.cz/images/darekm_resize.jpg]

[http://www.photo-agency.cz/images/moje_fotobanka.gif]
    Photo-Agency.cz

  • fotografové, literáti, grafici, malíři, hudebníci, ti všichni tady mají prostor ukázat své díla která hodlají publikovat a případné je konzultovat,vytahovat se, ci jen oznamovat infa .....
  • odkazy na ruzne galerie klientu photo-agency.cz na nastence a zde do budoucna: neco


  • spřátelené diskuze: [ FOTO - WORKSHOPY ]


!!!! ČINY MÍSTO SLOV !!!!
Než začneš kritizovat ukaž jak si to a nebo neco podobného nafotil ty !


[http://www.photo-agency.cz/images/fotografatelier.gif][http://photographs.fotobanka.cz/images/logo.gif]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
ZABIAS --- 17:40:14 25.9.2013
EVIE: chtej profiky tj 22mpx a vic ...
BLACKX --- 16:25:39 25.9.2013
EVIE: Já doufám, že to tak je. Jen by to chtělo potvrdit od někoho, kdo opravdu tiskne :)

Jinak tady jsem našel hezkou tabulku s body na palec. Tam je vidět, jaké rozlišení podkladu předpokládá tiskárna u různých velikostí papíru:
Příprava tiskových dat velkoplošný tisk | Srp-reklama.cz
http://www.srp-reklama.cz/priprava-tiskovych-dat-velkoplosny-tisk.php
EVIE --- 16:20:29 25.9.2013
BLACKX: díky, tohle přesně jsem potřebovala zjistit. Prostě potřebuju zadat zakázku pro fotografa a nechtěla jsem mít nereálné požadavky. Počítám teda, že když si nechám udělat fotky kolem 16 - 17 MPx, tak už to v pohodě vytisknu i na plakát A0. A menší formáty pak už z toho jdou bez problému, jasný:)

A když se běžně používají zrcadlovky kolem 20 Mpx, jak jsi psal, tak je to asi v pohodě.

Moc díky.
BLACKX --- 14:19:00 25.9.2013
EVIE: Já bych dal podmínku aspoň 15 megapixelů a jen jednu fotku, která nebude doostřovaná. Ty si to pak zmenšíš na jakou velikost chceš (snadné a jde to i automaticky) a pak doostříš. Doostření závisí na výsledné velikosti a použitém médiu, proto by to neměl dělat fotograf dělat hned na té velké fotce. Tuhle podmínku má ostatně většina fotobank.

Alternativně můžeš chtít tři verze, většina fotografů by to snadno zvládla, ale obecnější přístup je ten výše popsaný.

Bohužel kvalita fotky se strašně těžko popisuje, 15 mpix můžeš mít z mobilu i z profi foťáku a bude to úplně jinde. Pokud to jde, zadal bych jim, ať napíšou, čím to budou fotit. (Pak teda záleží i na objektivech, ale to už holt zanedbáme... když špatný objektiv použije dobrý fotograf, bude to stejně lepší než opačně).
EVIE --- 11:31:25 25.9.2013
BLACKX: + MIKIMAUS: díky oběma, ty čísla jsou stejně šílený:)

Tak se zkusím zeptat ještě jinak. Co všechno by mělo být vydefinováný v zadání práce pro fotografa co se požadavků na kvalitu fotografií týká? Potřebuju nechat nafotit fotografie, které budou použitelné od publikací po plakáty. Nebylo by lepší si od té fotky rovno nechat udělat třeba tři verze nějaké vysoké, střední a nízké rozlišení?

Předem dík za radu, nějak nevím, kde jinde hledat nějaké užitečné info.
MIKIMAUS --- 12:50:26 23.9.2013
EVIE: 300 je podle mě zbytečně moc, 300dpi bych si dovedl představit u fotky do časopisu, kde na to člověk kouká max. z 20cm..inkoustový tiskárny stejně lepší rozlišení jak 200dpi ze sebe nevymáčknou...to budou fotky na vystavu? podle mě by pro pozorovatelnou vzdálenost stačilo 150dpi
BLACKX --- 17:11:13 20.9.2013
BLACKX: Tím "normální" fotografové jsem myslel běžné profi fotografy :)
BLACKX --- 17:08:14 20.9.2013
EVIE: Na přesnou odpověď by to chtělo někoho, kdo se běžně zabývá tiskem, ale co se týče mých znalostí a zkušeností, tak:

Je to těžce nereálné. Vychází víc než 130 megapixelů (MP) a současná špičková technika zvládne maximálně 80. A i tady se bavíme o vybavení v řádu spíš milionů korun (středoformát), není vůbec běžné. "Normální" fotografové mají zrcadlovky, kde se špička teď pohybuje mezi 20 - 24 megapixely, jen Nikon má 36. Je otázka, jestli to vůbec něco znamená... abys využila těch 36 musíš mít opravdu špičkové objektivy, jinak je to jen 36 rozmazaných pixelů :)

Zkoušel jsem tisknout A2 tisky, což je v obou směrech polovina těch tvých rozměrů (tj. plošně čtvrtina) a při 20 MP je to i zblízka skvělé, pohybujeme se někde u 240 DPI. Ale většinou se na to ani takhle zblízka dívat nebudeš a tím spíš to platí i u větších formátů, však se někdy podívej na plakát nebo na billboard zblízka.

Jinak po focení se často část fotky ořeže při úpravách, protože kompozice třeba nevycházela... takže bych nestanovil minimum ani na hranici těch úplně nejlepších, ale trochu níž (třeba o 3-4 MP). Možná by stačilo i 10 MP, ale to už je asi na hraně. Můžeš zkusit projít běžné fotobanky, jestli tam nemají nějaké svoje obvykle používané rozměry.

My two cents... :)
EVIE --- 15:16:13 20.9.2013
Zdravím, potřebovala bych poprosit o radu. Potřebuji nechat nafotit databázi fotek, které by byly použitelné pro tisk až do velikosti cca 120*80 cm? V jakém rozlišení mi je má fotograf dodat? Dokázala jsem si dohled různé přepočty, že při 300 DPI by fotgrafie 120*80cm měla mít 14 173 x 9 449 px. Je to reálné požadavek na fotografa,aby dodal fotografie v tak velkém rozlišení?

Nebo když to ještě zobecním, pokud chci od někoho dodat soubor fotek, jaké rozlišení se dneska považuje za standard?

Předem díky za rady.
MIKIMAUS --- 16:41:34 11.9.2013
BIRK: myslim že v tom autorskym zákoně je něco jako že když fotíš obecně známé místo, tak je to v pořádku, ale pokud fotíš lidi nebo baráky a nemáš souhlas majitele nebo člověka na fotce, tak tě můžou teoreticky zažalovat...ale nevim jestli je nutný to zas tak hrotit...