Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
KOMERCNÍ FOTOGRAFIE - FOTOBANKA - rady a porady pro zacinajici fotografii a reklamu
ZABIAS
Fotograf Ondřej Dobiáš, profesionální fotografie
[http://www.photo-agency.cz/images/reklamam.jpg]
[http://www.photo-agency.cz/images/svatbym.jpg]
[http://www.photo-agency.cz/images/darekm_resize.jpg]

[http://www.photo-agency.cz/images/moje_fotobanka.gif]
    Photo-Agency.cz

  • fotografové, literáti, grafici, malíři, hudebníci, ti všichni tady mají prostor ukázat své díla která hodlají publikovat a případné je konzultovat,vytahovat se, ci jen oznamovat infa .....
  • odkazy na ruzne galerie klientu photo-agency.cz na nastence a zde do budoucna: neco


  • spřátelené diskuze: [ FOTO - WORKSHOPY ]


!!!! ČINY MÍSTO SLOV !!!!
Než začneš kritizovat ukaž jak si to a nebo neco podobného nafotil ty !


[http://www.photo-agency.cz/images/fotografatelier.gif][http://photographs.fotobanka.cz/images/logo.gif]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
EVIE --- 11:31:25 25.9.2013
BLACKX: + MIKIMAUS: díky oběma, ty čísla jsou stejně šílený:)

Tak se zkusím zeptat ještě jinak. Co všechno by mělo být vydefinováný v zadání práce pro fotografa co se požadavků na kvalitu fotografií týká? Potřebuju nechat nafotit fotografie, které budou použitelné od publikací po plakáty. Nebylo by lepší si od té fotky rovno nechat udělat třeba tři verze nějaké vysoké, střední a nízké rozlišení?

Předem dík za radu, nějak nevím, kde jinde hledat nějaké užitečné info.
MIKIMAUS --- 12:50:26 23.9.2013
EVIE: 300 je podle mě zbytečně moc, 300dpi bych si dovedl představit u fotky do časopisu, kde na to člověk kouká max. z 20cm..inkoustový tiskárny stejně lepší rozlišení jak 200dpi ze sebe nevymáčknou...to budou fotky na vystavu? podle mě by pro pozorovatelnou vzdálenost stačilo 150dpi
BLACKX --- 17:11:13 20.9.2013
BLACKX: Tím "normální" fotografové jsem myslel běžné profi fotografy :)
BLACKX --- 17:08:14 20.9.2013
EVIE: Na přesnou odpověď by to chtělo někoho, kdo se běžně zabývá tiskem, ale co se týče mých znalostí a zkušeností, tak:

Je to těžce nereálné. Vychází víc než 130 megapixelů (MP) a současná špičková technika zvládne maximálně 80. A i tady se bavíme o vybavení v řádu spíš milionů korun (středoformát), není vůbec běžné. "Normální" fotografové mají zrcadlovky, kde se špička teď pohybuje mezi 20 - 24 megapixely, jen Nikon má 36. Je otázka, jestli to vůbec něco znamená... abys využila těch 36 musíš mít opravdu špičkové objektivy, jinak je to jen 36 rozmazaných pixelů :)

Zkoušel jsem tisknout A2 tisky, což je v obou směrech polovina těch tvých rozměrů (tj. plošně čtvrtina) a při 20 MP je to i zblízka skvělé, pohybujeme se někde u 240 DPI. Ale většinou se na to ani takhle zblízka dívat nebudeš a tím spíš to platí i u větších formátů, však se někdy podívej na plakát nebo na billboard zblízka.

Jinak po focení se často část fotky ořeže při úpravách, protože kompozice třeba nevycházela... takže bych nestanovil minimum ani na hranici těch úplně nejlepších, ale trochu níž (třeba o 3-4 MP). Možná by stačilo i 10 MP, ale to už je asi na hraně. Můžeš zkusit projít běžné fotobanky, jestli tam nemají nějaké svoje obvykle používané rozměry.

My two cents... :)
EVIE --- 15:16:13 20.9.2013
Zdravím, potřebovala bych poprosit o radu. Potřebuji nechat nafotit databázi fotek, které by byly použitelné pro tisk až do velikosti cca 120*80 cm? V jakém rozlišení mi je má fotograf dodat? Dokázala jsem si dohled různé přepočty, že při 300 DPI by fotgrafie 120*80cm měla mít 14 173 x 9 449 px. Je to reálné požadavek na fotografa,aby dodal fotografie v tak velkém rozlišení?

Nebo když to ještě zobecním, pokud chci od někoho dodat soubor fotek, jaké rozlišení se dneska považuje za standard?

Předem díky za rady.
MIKIMAUS --- 16:41:34 11.9.2013
BIRK: myslim že v tom autorskym zákoně je něco jako že když fotíš obecně známé místo, tak je to v pořádku, ale pokud fotíš lidi nebo baráky a nemáš souhlas majitele nebo člověka na fotce, tak tě můžou teoreticky zažalovat...ale nevim jestli je nutný to zas tak hrotit...
BLACKX --- 20:27:58 27.8.2013
BIRK: Radši si to ještě někde ověř :)
BIRK --- 20:23:24 27.8.2013
BLACKX: super beru te za slovo :D ma to bejt na web kterej laka turisty an prohlidky (soukroma pruvodcovska agentura)
BLACKX --- 20:16:32 27.8.2013
BIRK: Nejsem právník, ale myslím, že bude záležet na _použití_ těch fotek. Pokud to zadavatel chce použít do reklamy ve stylu "I Hrad doporučuje naše kondomy!", tak to asi bude někomu vadit :) Asi i jemnější reklamy by byly problém.

Ale pokud je to k ilustrativním účelům, jako do turistického průvodce, tak to by mělo být ok.

Co se týče přímo pořízení fotografií, je tu taky důležité, jestli to fotíš na území dané památky nebo jinde. V areálu jsi na něčím území a daný provozovatel si může stanovit svoje pravidla - typicky zákaz focení. Naopak, když to fotíš z ulice nebo vedlejšího kopce, tak ty interní cedule neplatí. (Platí ale to použití fotek, viz výše)

Ale je to jen můj názor. Ne, že se ne mě pak budeš odvolávat před soudy ;)
BIRK --- 19:56:04 27.8.2013
tak jeste jeden dotaz... dostal sem zakazku na nafoceni Prahy... a ted kdyz jsem si projizdel nejaky ty rady a pravidla budov jsem nasle sekci ktera zakazuje fotit za ucelem prodeje .,..proste komercni fotky... tak si asi rikam ze jsem v prcicich co? kdyz mam nafotit treba Karlluv most, Prazskej hrad atd...