Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
DEVIL --- 12:25:35 2.12.2013
TIGRE: vysvetleni tyrani veznu v abu grajbu, nasilnejch vybuchu obcansky nespokojenosti a jinejch veci se taktez naleza v 'pervert's guid to ideology' http://kickass.to/pervert-s-guide-to-ideology-subfr-mp4-t8037787.html
ja mam moc rad, jak je do svyho vykladu uplne zabranej a proziva to!
TIGRE --- 11:00:07 2.12.2013
THORGRIM: to asi nestíhám :)

A koukám teda, že vyšel i nový Žižek...

[http://www.rybkapub.cz/fotky12944/fotos/_vyr_149obalbigmidi.jpg]

V knížce věnované násilí věhlasný slovinský filozof, psychoanalytik a kulturní kritik Slavoj Žižek komplexně promýšlí a analyzuje tento fenomén ve všech jeho viditelných i neviditelných aspektech a především pátrá po jeho příčinách.

V čem tkví podstata násilí, ať už nabývá podoby individuálních zločinů, teroristických útoků, fundamentalismu, týrání iráckých zajatců ve věznici Abú Ghrajb, násilných výbuchů občanské nespokojenosti, rabování, občanských či mezinárodních konfliktů a válek? Neměli bychom si však nejprve položit otázku, zda není není naše fascinace těmito viditelnými projevy násilí, ba naše hysterické brojení proti němu, právě tím, co nás oslepuje, co nám znemožňuje vidět jeho podstatu? A není okázalé vzývání nenásilí a tolerance právě tím, co násilí udržuje při životě?

Měli bychom se naučit poodstoupit a odpoutat se od fascinující vábničky přímo viditelného „subjektivního“ násilí, páchaného jasně identifikovatelným původcem a chápaného jako narušení „normálního“, pokojného stavu věcí. Musíme umět rozpoznávat obrysy pozadí, jež podobné jevy vyvolává. To je východisko Žižkovy knihy: „subjektivní“ násilí je pouze nejviditelnější částí základní triády, do níž patří i dva druhy násilí „objektivního“: jednak násilí „symbolické“, tedy násilí vtělené v řeči, a především pak to, jemuž Žižek říká násilí „systémové“, projevující se neblahými, ba katastrofickými následky hladkého fungování našich ekonomických a politických systémů.

Žižkova kniha není ovšem pouhou analýzou, nýbrž i pokusem o obranu – obranu násilí emancipačního.

Místo aby se s násilím konfrontoval čelně, pokouší se Žižek nahlédnout tento fenomén nepřímo, ze strany, jakoby úkosem: přímá konfrontace s násilím je totiž ve své podstatě matoucí, neboť zdrcující hrůza násilných činů a empatie s oběťmi nevyhnutelně působí jako překážka v přemýšlení.
THORGRIM --- 20:44:26 1.12.2013
TIGRE: no kdybys to stihnul do Vánoc;)

jinak v sobotních lidovkách je zajímavý rozhovor s Lilinem. Teda možná zajímavý hlavně pro mě, protože jsem od něj ještě nic nečetl:)
TIGRE --- 20:37:05 1.12.2013
THORGRIM: já to nečetl, ale jsem na to zvědavý a chystám číst. dám pak vědět, pokud mě někdo nepředběhne .)
FLU: aha... :/
THORGRIM --- 11:16:55 1.12.2013
TIGRE: A ty Bloodlands jste někdo četl? Já jsem slyšel nějaké Snyderovy přednášky a ty byly super, ale ohledně tohoto si nejsem pořád úplně jistý...
LA_PIOVRA --- 8:42:36 1.12.2013
Ad. Saviano, prave zjistuju, ze tech knih od nej tu vyslo 5! Diky za posoupnuti, koupim to a prectu.
A diky za tipy.
FLU --- 0:43:18 1.12.2013
TIGRE: "nula nula nula" jsem si koupil a jsem z toho docela rozpacity.

a) zda se mi, ze to je divne prelozene (krkolomne sroubovane vety, nevhodna slovni spojeni atd.), takze se to docela blbe cte
b) clovek, co se alespon trochu orientuje v tematu, se nic moc noveho nedozvi (a kdyz uz, tak je to jenom letmo nacrtnute a Saviano hnedka skace na jine tema - to je ale vzhledem k rozsahu knizky pochopitelne). takze faktograficky je to docela ridke.
c) z casti je ta knizka takova Savianova literarni sebeterapie, coz mne nebavi
TIGRE --- 20:18:49 30.11.2013
Knižní mini-okénko....

[http://i40.tinypic.com/2pyno6p.jpg]

Jinak jsem dnes v knihkupectví koukal, že vyšel ten Volný pád od Lilina v češtině... a teď na internetech koukám, že ji tu byl před dvěmi týdny osobně představit.
A pak taky vyšel nový John Gray, respektive jeho předposlední kniha - Komise pro nesmrtelnost http://www.dokoran.cz/index.php?&p=book.php&id=704
A konečně vyšel i ten Snyder a jeho Krvavé země [ S_TEJK @ Tigre! Tigre! brilho brasa ]

A pak jsem taky koukal, že vyšla kultovní knížka Nemáte šanci http://en.wikipedia.org/wiki/You_Can't_Win_(book) od neméně kultovního toulavého spisovatele-kriminálníka (a Burroughsova miláčka) Jacka Blacka http://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Black_(author) který vypadal trochu jako Willem Dafoe (viz fotka)

A venku je ta 0-0-0 od Saviana... četl někdo?
TIGRE --- 20:01:50 30.11.2013
LA_PIOVRA --- 12:00:46 30.11.2013
TIGRE: Takto si predstavuju funfovanou odpoved:*