Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
TIGRE --- 11:05:08 13.12.2010
Do třetice - zajímavá výstava. Včera jsem jel kolem Veletržáku a při té příležitosti šmíroval skrz okna na závěrečné práce na instalaci nové výstavy o vietnamském propaganda plakátu, která by měla začínat dnešním dnem. Ty plakáty vypadaly skvostně, takže silně zvažuji, že po letech do těhle prostor zavítám.

[http://eleutheria.cz/obr/vietnamsky_plakat_B.jpg]

"...Vystavené plakáty jsou řazeny chronologicky a zobrazují dvě samostatné vývojové fáze, kterými tyto plakáty vietnamské propagandy procházely.

První fáze nás zavede do období od počátku 60.let až do roku 1975 – tato fáze je zcela věnována boji za sjednocení země a následné válce se Spojenými státy americkými. Sahá až ke konci 70. let minulého století a končí v roce 1978 válkou s Kambodží a polpotovským režimem; je věrným zobrazením země vypleněné válkou, která však přes veškeré útrapy věří stále v ideu jednotného a nezávislého Vietnamu. Větnamský lid stejně tak jako doposud žil zejména na venkově a informace o průběhu boje na frontě se předávaly jednoduchými, okamžitými prostředky, které byly snadno pochopitelné všem. Svědectví popsaná v těchto plakátech nejsou jen obrazem země procházející válkou či rétoricky oznamující vlastní vítěžství. Samotná díla vyobrazují zemědělce, dělníky, matky, děti a vojáky, kteří jsou zde zobrazeni jakožto synové a potomci stále stejné, zemědělsky zaměřené společnosti.

Koncem 70. let minulého století plakáty propagandy stále představují důležitý komunikační prostředek. V tomto období Vietnam konečně dosahuje znovunabyté jednoty po více jak 20-letém boji, avšak z tohoto boje vychází jako země značně postižená a strádající, čelící problému znovuzrození národa. Počínaje tímto druhým obdobím, kterému je věnována druhá fáze výstavy, se plakát, který zprvu vzdával hold lidu, stává prostředkem poukazujícím na vedoucí roli komunistické strany uvnitř vietnamské společnosti. Výzvy, kterým je třeba čelit, jsou různé: nejsou to již předchozí početné invaze (počínaje invazí Francie a Spojených Států Amerických až po sousedící Činu), ale problém modernizace..."
Více na http://eleutheria.cz/vietnam.html
TIGRE --- 10:58:56 13.12.2010
A z nebrazilských věcí - tenhle čtvrtek vychází na DVD v rámci edice Reflex (FilmX) jeden z nejlepších filmů všech dob a jeden z mých nejoblíbenějších...

[http://i52.tinypic.com/2mcc6j9.jpg]

Vřele doporučuju všem - Mzda strachu je ukázka jak žánrový film a technické postupy mohou i po 60 letech fungovat, navíc báječné dobrodružství, skvělé obsazení s božským Yves Montantdem v čele a hlavně bravurní atmosféra Clouzotovy filmařiny.

"Proslulý a oceňovaný dobrodružný thriller Mzda strachu (1952) situuje děj do netypického, zapomenutého a vylidněného místa Las Piedras v jihoamerické Venezuele. Clouzot vypráví o několika dobrodruzích, ochotných pro vysokou mzdu podniknout riskantní cestu s nebezpečným nákladem. Prostřednictvím této zdánlivě jednoduché fabule i stylistických prostředků buduje napětí a vyostřené vztahy mezi jednotlivými hrdiny odlišných charakterů, avšak se stejnou motivací. Vytvořil tím nekonvenční thriller, zasazený do odlehlého exotického prostředí." (Jan Švábenický)

Mzda strachu / Le Salaire de la peur (1953) - Režie: Henri-Georges Clouzot - Hrají: Yves Montand, Charles Vanel, Antonio Centa - CSFD.cz
http://www.csfd.cz/film/38791-mzda-strachu/?text=30724

Mzda strachu (1953) - IMDb
http://www.imdb.com/title/tt0046268/

TIGRE --- 10:40:33 13.12.2010
[http://graphics8.nytimes.com/images/2010/12/10/world/BRAZIL2/BRAZIL2-popup.jpg]

Poslední dobou vůbec nic nestíhám... takže alespoň telegraficky:

Existují poměrně silné indicie, podle kterých se zdá, že z Complexo do Alemao unikli narkošéfové za pomocí policie. Během operace 28. listopadu pendlovalo jako kyvadlo minimálně jedno z obrněných zásahových vozidel mezi Alemao a blízkou favelou Pavuna, nikdo neví kdo ho řídil a proč to dělalo, ale nejen mě to myslím připomíná dobu, kdy nezanedbatelná část policie sloužila zároveň jako bezpečnostní agentura a lidi jako byl Celsinho da Vila Vintém pravidelně vyvážela v policejních autech z míst zásahu, aby ho uchránila před kolegy :)

Asi nejlepší a mě nejbližší článek na téma současné situace v Riu, který jsem zaregistroval v západním tisku:

After Operation, Rio’s Forces Greeted by Wariness
http://www.nytimes.com/2010/12/10/world/americas/10brazil.html?_r=1
EDASX --- 14:53:40 30.11.2010
TIGRE: pro neportugalsky mluvici @voicecommunity
TIGRE --- 11:15:30 30.11.2010
[http://oglobo.globo.com/fotos/2007/06/29/29_MHG_rio_penha.jpg]

Tak UPP má být údajně instalováno v celém Alemao příští rok na jaře, do té doby by tam měla být armáda (sic!?)

Jinak dva zajímavé články:

A o tweetování z favely a nové twitter celebritě @vozdacomunidade, pokrývající dění přímo z komplexu favel :)
BBC News - Rio favela tweets create overnight celebrity
http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-11862593

A zamyšlení BBC do jaké míry jde o fatální úder narcotraficantům, který dle mého soudu vidí věci trochu růžově a příliš euforicky, ale za přečtení stojí.
BBC News - Rio police raids: Fatal blow to favela drug gangs?
http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-11865739
TIGRE --- 14:22:33 29.11.2010
[http://i51.tinypic.com/i778mc.jpg]

Tak dostávají se ke mě dost zmatené zprávy, nicméně situace v Rocinhě dnes vypadá následovně. Trafico se mravenčí prací připravuje na invazi:

Dole ve Valão vznikla cca metr vysoká barikáda z ocelových tyčí, betonových bloků a kanystrů s benzínem, podobné zábrany vznikají i jinde na kopci. Traficantes se opevnili především ve Via Appia a právě ve Valão.

Police má údajně již 4 dny na kopci několik policistů v utajení, což hádám slušně přispívá k paranoidní atmosféře. Jinak právě podle policejních zdrojů mezi traficem je asi stovka bojovníků z Complexo do Alemão, kteří se sem stáhli už zhruba před týdnem. Dlouhou dobu odvěcí nepřátelé, ale evidentně časy se mění. Jinak mezi "hosty" má být i Fabiano Atanazio da Silva, řečený Fabiano Urubu (Sup Fabiano) nebo také FB, jeden z nejvilvnějších lídrů Comando Vermelho na svobodě.

Jinak trafico jak jsem psal buduje barikády a hloubí jámy (jako skrýše), vše má řídit Nem, který si prý nechal narůst bradu, má delší vlasy a na těle se už projevily steroidy a posilovna.

Rio taky spekuluje, že traficanti z Alemão do Rocinhy s sebou přinesli zásoby dynamitu - před nedávnem byl ukraden náklaďák s celkem 600 kily TNT, ze kterých se podařilo najít během operaci v Cruzeiro a Alemão nějákých 30 kilo.
TIGRE --- 23:26:48 28.11.2010
MATEEJ: běžní obyvatelé favel - ne. je to komuniké trafica, to už dávno nemá žádnou sociální roli ani potenciál hýbat masami jinak než zastrašováním. normální lidi trápí jiné věci, především chudoba, předsudky, špatné vzdělání, špatná práce, daně, mizivé vyhlídky do budoucna a touha po normálním životě, který jim nenabídne ani trafico, ani milice, ani vláda.
MATEEJ --- 23:05:53 28.11.2010
TIGRE: Můžou na to místní slyšet?
TIGRE --- 17:18:42 28.11.2010
Text pouličního graffiti z mě neznámé favely z posledních dní:

[http://i53.tinypic.com/34hj1pf.jpg]

"Obyvatelé pozor, ve dnech války se vyvarujte opuštět své domovy. S vděkem, CV-RL."