Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
TIGRE --- 15:12:17 24.6.2010
JAEN: Tak ono se to má přibližně takhle - nikdo podobný zásah nečekal. Jasně, že primárním účelem konvoje nebylo dovést pomoct, ale upozornit na nelidské a nespravedlivé podmínky v Gaze, kdy je z politických důvodů uplatňován tvrdý a nespravedlivý kolektivní trest na běžné obyvatelstvo, bez větší odezvy už delší dobu. Už jenom kvůli tomu (jako živé štíty) aby se nic podobného nestalo, tam měli být ti poslanci, diplomati nebo lidi z kulturni sfery. To, že Izrael bude nějákým způsobem reagovat se dalo čekat, jiná věc je ale co nakonec nastalo - nemluvě o tom, že se celý incident odehrál v mezinárodních vodách.
TIGRE --- 14:58:08 24.6.2010
Včera jsem si stáhnul autobiografii Charlese Hitchense, která nedávno vyšla:

[http://i49.tinypic.com/2mhdf2s.jpg]

Hitch-22. A Memoir.
ISBN 978-1-74175-962-4

Zatím jsem spíše prolistovával a pročítal vybrané pasáže v chvilkách mezi prací - mimochodem Hitchens se v knížce dotýká i událostí v Československu v souvislosti s jeho okupací vojsky Varšavské smlouvy. Tomu věnuje částečně kapitolu Havana versus Prague. Nebo vzpomíná na to jak byl v roce 88 v Praze zatčen a v Rudém právu označen za trockistický živel.

[http://i48.tinypic.com/33k6sk8.jpg]
V Kurdistánu - 1991

Nepopírám, že enfent terrible Hitchense mám rád a mám pro něj velkou slabost, i když se v mnoha politických názorech nemůžeme lišit víc, tak v mnoha ohledech cítím až pozoruhodné souznění: Od vztahu k náboženství až po oblíbené a neoblíbené osobnosti :) Hitchens neuatoritářský marxista, je navíc jeden z nejzajímavějších amerických liberálů dneška a kouzelně vtipný, arogantní a zdrcující diskutér. I když knížka nebude druhý God is not Great, tak myslím, že stále stojí za pozornost.

Christopher Hitchens na WIKI - http://en.wikipedia.org/wiki/Christopher_Hitchens

Knížka ke stažení v PDF - http://rapidshare.com/files/402313571/h22.pdf.html
Recenze na Hitch 22 v NY Times - http://www.nytimes.com/2010/06/20/books/review/Senior-t.html
JAEN --- 14:41:05 24.6.2010
tak to fakt dobrý, ten příběh za tím;) připomíná scénu z oh brother where art thou, kde si dva chlápci stopnou v pustý prérii auto s trochu nervózně vypadajícím chlápkem, aby vzápětí zjistili, že právě vykradl banku a zdrhá před policií :))


jinak tak obecně... chvíli jsem totiž měla dojem, že to je celé především informační bitva o postoje veřejnosti a že i když ti aktivisti určitě nechtěli, aby to dopadlo takhle krvavě, drobná provokace a malé divadlo pro média, které mají pro tento účel sebou, by se hodila. a z videa natočeného izraelci to tak i dost vypadalo. jenže na té lodi, kde došlo ke střetu, bylo i nějaké malé dítě a stará paní, a vůbec podle různých drobných věcí se mi jeví, že takovýhle scénář napsaný nebyl... chci říct, že to asi neměl být tak úplně happening. achjo, média. je to boj, dohrabat se k něčemu, čemu se dá věřit...
TIGRE --- 14:21:47 24.6.2010
JAEN: aha vidíš tak jsem to zmotal - ty další dva taky nemají zákaz. Vím, že původně je ale měli vyexpedovat po zemi do Jordánska, Saša si tam pravděpodobně měl pobýt o pár dní dýl, ale s nejvyšší pravděpodobností by je brzo následoval - přítrž tomu učinilo Turecko, který tam poslalo svoje letecký speciály což to všechno urychlilo. Bitej na tom je nejvíc teda Línek.
TIGRE --- 14:17:43 24.6.2010
JAEN: popravdě kamarád se jen chtěl svést do Gazy - kde plánoval pracovat na dokumentu - ta dodávka humanitární pomoci nebyla důvod proč tam byl. Na loď z Atén se dostal díky svým kontaktům, nikdo včetně něj nečekal, že izrael zareaguje tak jak zareagoval. V gaze ho čekalo natáčení.
JAEN --- 13:52:40 24.6.2010
TIGRE: díky! chtěla jsem se ještě zeptat, jak se tam dostal, jestli ho někdo oslovil nebo se přihlásil sám na základě nějaké tiskovky, ale už jsem si to našla sama... http://www.ceskenoviny.cz/svet/zpravy/ceskeho-novinare-postup-izraele-proti-ucastnikum-flotily-sokoval/486219&id_seznam=

mám samozřejmě milión dalších otázek, ale to by bylo fakt na dlouho. .)

TIGRE --- 12:16:27 24.6.2010
TIGRE: No bylo by to asi celé na dlouho a je to natolik útržkovité, že se to sepisuje blbě, ale v krátkosti:

Saša dopadl ze všech zadržených nejlíp - tím, že narozdíl od svých kolegů odmítl přistoupit na výhružky tj. podepiš doznání (smyšlené) a souhlas s deportací a my tě pustíme - jinak jdeš sedět. Vzhledem k tomu že se neposral a nepodepsal jim to tak sice domů letěl o trochu později a přes turecko, ale narozdíl od kolegů si teď nesype popel na hlavu. Stačilo trvat na svém (tj. na pravdě), že žádné zákony neporušil a že byl zadržen v mezinárodních vodách (fakt) a díky tomu je na tom ve finále nejlíp.

Přibližně jeho slovy konzulovi: "Dokud mě budou jenom strašit a budou nepříjemní nemám důvod jim cokoliv podepisovat, až na mě nastoupí (myšleno bití a obdobné praktiky) tak jim podepíšu co budou chtít. Dřív ne." Na druhou stranu příjemný to rozhodně nebylo - na některé (i když to se týkalo spíš těch tmavšího vzevření nebo aktivistů) tlačily poměrně hodně - některý dostali bití nebo tvrdý výslechy, kde na tebe řvou tři lidi několik hodin. Do toho ti partnerka s dětma na dálku vzkazuje přes konzulát ať nejsi tvrdohlavý a jedeš domů. Na druhou stranu zároveň bylo vidět vnitřní pnutí - například soudce odmítl vznést na Sašu obžalobu, řekl že s tím nic nechce mít a že pouze zaprotokoluje případnou výpověd.

Ve finále: 3 čeští novináři podepsali, že nelegálně vstoupili do izraele, souhlasili s deportací a následným 10 letým zákazem vstupu do Izraele, zřekli se možnosti náhrady škody a možnosti stát izrael zažalovat. Saša jim nepodepsal nic, není z ničeho obviněn a v blízské budoucnosti se snad do Gazy dostane jinak, tak aby tam mohl točit. Ostatní z toho mají docela hořko v puse.

Jinak slovy Saši poměrně dost novinářů, kteří do IL jeli na lodi spíše s proizraelskými postoji (to nemluvím o něm) odjížděli slušně nalomeni, respektive s nepříliš přátelskými závěry. Saša se do Gazy nedostal - zážitek ve finále myslím stál za to, i přes některé krušné chvíle. Mělo to určitě i svoji poetickou část - například rychloučení se slov jako "pirát" apod., v ivritu od ruských spoluvěznů ve vězení.
JAEN --- 11:09:20 24.6.2010
TIGRE: jestli to pořád platí, mě by to prosím strašně zajímalo...
TIGRE --- 10:37:37 23.6.2010
LA_PIOVRA: je to ve FR - s anglickyma titulkama v obraze.
LA_PIOVRA --- 10:26:56 23.6.2010
TIGRE: je to ve FR?