Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Alikvótní zpěv, znáte? umíte? zpívate?
LUNGPA
klub pro zpěváky ale i ty co by chtěli zpívat, nebo se jenom chtěli dozvědět o co vlastně jde (i když tohle bude asi těžký napsat, pokud jste nikdy nezkusili/neslyšeli)
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
BANA --- 16:33:59 22.6.2004
Díky za pozvání :), ještě uvidim.
BANA --- 16:23:20 22.6.2004
drobný dotaz: Co to je alikvótní zpěv?
KILP --- 9:19:47 16.6.2004
v jednom dokumentu jsem to videl v bedne. typci normalne zpivaly a jeden do toho brucel karghyrou, dost jsem koukal a napinal usi jestli slysim co slysim a fakt alikvoty:)
KILP --- 10:51:30 15.6.2004
...a jeste jsem v tom casaku cetl o historii alikvotnich zpevu coz je dost zajimavy. objevuje se totiz dost rozptylene po znacny casti asie ale i afriky viz. Tuva (khoomei), mongolsko (xoomi) Baškirkove v evropske casti ruska (uzlian,tamak kurai), Tibet pri expanzi budhismu do mongolska v 15. stol, Gornoaltajsky bifonicky zpev(kay), Radzastan obdobne hlasove techniky, severni cast Jihoafricke republiky(umngqokolo) stari zpevu je nejasny, ale zajimavy jsou dve teorie ktery resi jestli byl alikvotni zpev jakozto prastara samanska technika rozsiren po celym svete a postupem casu zapominan az zustal jen na urcitych mistech, anebo je to mlada technika vznikla az jako napodoba alikvotnich nastroju viz.brumle atd. coz ovsem nesedi v australii kde hrali na didgeridoo od nepameti aniz by zpivali alikvotne.
jednim z malahistorickych ukazatelu stari techniky khoomei můze bytputovani Baskirku z centralni asie do oblasti jejich soucasneho domova. doba jejich putovani se odhaduje na druhou polovinu prveho tisicileti. z toho vypliva ze technika uz existovala.
...to jen tak pro zajimavost:)
KILP --- 10:32:29 15.6.2004
v mnohych puvodnich kulturach meli zeny urcite samanske a ocistne ritualy zapovezeny a to z toho duvodu ze je nemeli zapotrebi, protoze zeny byly chapany jako prirozene spiritualnejsi nez muzi. takze si musely samanskymi ritualy oddrit co zeny mely(maji) zadarmo:) takze i tohle by mohl byt duvod
ALISTAIR --- 9:54:51 15.6.2004

KILP: Jak říkáš, nečekal bych, že to má cokoliv společného s fyziologií. Je to prostě patriarchální zvyk u něhož bychom mohli přemýšlet, z jaké magické představy asi povstává - napadá mě např. to, že žena mající o oktávu níž alikvótu vlastně při zpěvu brumlá "mužským" hlasem. Jakýkoliv pokus napadat status quo svého pohlaví (např. převlékat se za muže apod.) byl v mnoha a mnoha kulturách vždy vnímán jako zakázaný, popřípadě jako omen.

Jinak třeba Varttina (vokalistky jsou ženy) si v klidu alikvótně zpívají - např ve skladbě Äijö, v závěru skladby. Ale asi máš pravdu, že přímo mongolové budou těžko porušovat zvyky svojí kultury...

KILP --- 15:26:25 11.6.2004
bohuzel jenom na papire
KILP --- 10:50:21 11.6.2004
Uz to mam:
...ženy upřednosťnují muže ,kteří khoomei zpívají- barva jejich přirozeného hlasu jim totiž připadá svůdnější. Khoomei se dá používat i k vnímání nebezpečí z okolí. Vzniknou-li při uvolněném zpěvu náhle nepřesnosti, je to možné považovat za indikátor podvědomím vnímaného napětí. Podle tradice namají kihoomei zpívat ženy, jedním z důvodů je předpokládaný vznik neplodnosti. atd. atd.(Mongol ajalgu, 2000, folklorni casopis)
KILP --- 10:29:43 11.6.2004
spis je to urcitej druh povery ma to co do cineni s energii, protoze co vim tak na Tuve pokusy o zensky khoomi byly jak je to s karghyrou nevim nedovedu si to dost dobre predstavit
...pokusim se najit jeden preklad kde o tom pisou
KILP --- 8:58:16 10.6.2004
nechci ti to kazit:)),ale nevim jak to vypada v soucastnosti ale zeny mely v Mongolsku i Tuve hrdelni zpev zakazany pry kvuli neplodnosti