Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
KAFE - Jak na něj, názory, rady a porady triky - závislost?
SAP

*

odkazy


- jak na kávu

- cuketka

- home - barista
*


Kafe roku není:

*

JACOBS
*

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
TEREZZZKA --- 21:51:44 26.3.2012
CHESUS: ... a pokud už přijde nějaký zastánce FT a zavede na to řeč, v klidu mu to vysvětlím, jako vám tady a nechám ho, ať se přesvědčí o kvalitě naší kávy sám. Pro nejzarputilejší bych měla nedávno nabytou historku o zkušenosti pražiče mammacoffee s výběrovou kávou :)
TEREZZZKA --- 21:49:57 26.3.2012
CHESUS: trochu teď nechápu Tvoje myšlenkové pochody, co že si přesně myslíš, že se děje u nás v kavárně?
Fair trade JE bullshit, mockrát jsem to slyšela od nejpovolanějších, kteří s tím přicházejí do styku denně, tzn. farmáři z Jižní Ameriky, autentičtější výpověď nedostaneš, ale tak jsi přesvědčen po svojí pravdě, tak je vidět, že s Tebou nic nehne, už se mi to taky dál nechce rozmazávat, jen se fakt neorientuju v Tvém posledním příspěvku. Máme v kavárně jen naši kávu, která pochází buď přímo od farmáře, anebo přes naše přátele - ostatní pražírny, protože například v Etiopii není možné nakoupit přímo malé množství výběrové kávy, no ale to je na dlouhý povídání, doporučuju pro zájemce při další příležitosti navštívit nějaké setkání s farmářem.
CHESUS --- 18:06:45 26.3.2012
AXTHEB: nemas pravdu. tohle [ TEREZZZKA @ KAFE - Jak na něj, názory, rady a porady triky - závislost? ] liceni mi trochu moc pripomina smazeny kocky v cinskejch restauracich a sperma u arabu v kebabu. ta kontrola kvality tam je, nezene. a imho to bude na podobny urovni jako u toho nescafe - tzn.zas tak moc se neresi. ale jinak:

vidim to ...ze budto resis vicemene jenom cenu a des do naky prevazne robustni smesi (aka C.canephora 1). tam bych i veril na naky netopyri zavitky v produktu. nebo si trochu priplatis a das si to nescafe/starbucks (2), pripadne pro priznivce globalnich odpustku ft. a nebo jeste vejs a (3) tzv. luxusni znacky italske kavy bo co to je ta falesna prvni liga, nebo si zajdes k TEREZZZCE do kavarny a zjistis ze ta opravdu dobra kava (a maj i verzi s odpustkama.) je ete trochu nekde jinde .... u ktery bych teda cekal, ze si ty jedince, co si mysli, ze ft je vrchol kavy pekne vychutna nakou specialitou a ne ze na ne(/to) bude tady nadavat ....
JAKOUBEK --- 14:19:43 26.3.2012
???: Tak maj to v tech vakuovych saccich 350g. V nich by se kave ni stat nemelo. Ale mrknul bych vzdy na datum prazeni.
??? --- 10:50:05 26.3.2012
Na Fair Trade je bohužel nabalená obrovská spousta "pomáhajících" organizací, všelijaké neziskovky plné nadšených dobrodinců, co dělají za dobré slovo a malý plat. Známe je i u nás. V součtu, i když se nesnaží bohatnout a okrádat, jsou náklady na celý moloch příliš vysoké a navyšují cenu produktu až na úroveň jakou mají ty samé produkty na konci sítě překupníků.

Protože byť jediný evropský úředník dosazený do oblasti třeba Střední Ameriky musí dostávat plat odpovídající jeho zemi, nějaké stravné, hotel a letenku. A jsme na stonásobcích platu farmáře.

Koncový obchodník s kávou přijede na svoje náklady, vybere si dobrou sklizeň, koupí ji a možná realizuje zisk. Navíc se zas ukazuje, že ekonomika a zisk podporují ekologii - extrémně chemicky pěstované plodiny nejsou chuťově na špičce. Mají větší, jistější sklizeň, ale většinou se potácí okolo průměru chuti. A je fér nechat farmáře vybrat, jakou cestou se vydá.

A netvrďte mi, že nescafé nebo Marks&Spencer na fair trade nevydělává.

Pamatuju se na přednášky o tropickém zemědělství ( pořádný odkaz bohužel nenajdu, přednášející Bert De Somviele) na téma škodlivost pomoci vyspělých států. Už sice víme, že dovézt do rozvojových zemí jídlo nebo peníze škodí, ale dovoz informací je taky na nic. Banda (většinou) mladých vědců, doktorandů a dobrovolníků vtrhne do oblasti a pomůže místním zvýšit úrodu a odbyt pomocí Evropských a Amerických postupů. A jak odejdou, místní koukají jako tele na vrata - protože nemají kontinuitu mezi tím, co uměli a nově zavedenými postupy farmaření, evidenci, prodeji, a během pár let jsou tam, kde byli. A nebo nich dobrovolníci zůstanou na věky a celé jim to řídí. V nejhorším případě zaškolí vybrané místní do úřednické činnosti a vytvoří tam další zkorumponaný moloch.

To už je hodně OT - Bert řešil spíš pěstování než obchod. Doporučoval snaživému Evropanovi dosáhnout spíš nižší vzdělání (maximálně magistra), odjet do Afriky a 3 roky s nimi žít a hospodařit po jejich. A pak teprve začít vymýšlet.
KEMPES --- 10:19:17 26.3.2012
omlouvam se za OT, ale slysim/vidim fair trade a otvira se mi kudla v kapse. je to normalni smecko na lidi, podobne jako tzv. "ceska kvalita", iso certifikaty apod. jedine, co oznaceni fair trade garantuje, je to, ze vyrobce splnil nejake podminky. s kvalitou to souvisi stejne jako certifikat iso 9000 ;)
shrnuti (vcetne zdroju) je hezke tady: http://neviditelnypes.lidovky.cz/svet-fair-trade-nehraje-fer-ddi-/p_ekonomika.asp?c=A120220_111623_p_ekonomika_wag
a otazka za tri body zni: jak je mozne, ze se nekde (vetsinou na akcich pro velke firmy) prodavaji fai trade vyrobky s treba 15% slevou, kdyz jejich cena ma byt prosta ruznych marzi obchodniku apod?
??? --- 22:35:41 25.3.2012
Ha - chybí jim tam Hofr
Hofr k
http://www.hofr.cz/

Maj teda jen směsi, ale když člověk je na Blatinách, tak je hřích se tam nezastavit na kafe.
TEEAK --- 22:01:22 25.3.2012
SHITTIE: beru, ale i tak je to proti logice :-)

???: přímo se dá zrovna doubleshot koupit většinou v kavárnách, kde z něj vaří :-)

jinak asi hledej pražírny s "direct trade" kávou. (la boheme - bohužel brno) jinou z hlavy neznám :-(
někde jsem nedávno viděla seznam pražíren v čr a jakou kávu mají (asi nový barlife?) zkusím zapátrat :-)
??? --- 11:50:52 25.3.2012
No tak teda co se týče toho přímého nákupu v praze nic moc.

Ten oxasil na budějárně to kafe pražený doubleshotem skladuje jako klasický oxalis a nebo se k němu chovají slušně?

A nějak zapadl můj dotaz, jestli někdo kromě Doubleshotu jede v přímých nákupech od farmářů.