Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
TYPOGRAFIE / Aplikovaná fontologie™ 2.0
BINARY_PARANOIC
[http://i.nyx.cz/files/00/00/07/26/726187_4ca96b71e2e414d1b674.png]
V tomto klubu vítáme jakékoliv teoretické i praktické přispěvky týkající se typografie, odstrašujíci či naopak následováníhodné příklady, odkazy na zdroje kvalitních informací o typografii atd.
Zároveň by měl tento prostor sloužit i jako typografická poradna, pokud si například nebudete jisti správným zápisem data, volbou fontu, rozpaly v logotypu či při sazbě textu. Nebojte se zeptat, rádi odpovíme, budeme-li s to.
Vlastní tvorba typografie se týkající je více než vítána!

Na nástěnce jsou nějaké základní rady a odkazy, jejich seznam je průběžně doplňován a aktualizován.
[ TYPOFOTOGRAFIE / Nevšední a inspirativní typografie ve fotografiích ] / [ Type Design — tvorba autorských písem ] / [ EXPERIMENTALNI TYPOGRAFIE + + + ] / [ Kaligrafie... Krasa rucne malovanych symbolu a pismen ] / [ FONTY shanim font XXXX . nema nekdo ? ] / [ QuarkXPress, InDesign, PageMaker + PDF workflow /Acrobat, Distiller, PitStop atd./ ...zkrátka PrePress ]

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
C0RW --- 17:54:14 18.3.2006
REEFER: to je presne ono! diky moc :)
REEFER --- 12:53:40 18.3.2006
C0RW --- 17:18:25 17.3.2006
prosim vas nevite, jak se jmenuje ta technika psani slov tak, ze jsou citelne i zrcadlove?
KAMU --- 16:21:00 17.3.2006
EZECHIELL: dik dik dik :) ...myslim, ze oko mam dobre, a titulky a tak delam samozrejme rucne - ale pro odstavcovy text a tak :) ..dik
EZECHIELL --- 12:17:55 17.3.2006
???: osveta ma smysl vzdy, zvlast v dobe lemplu. Cerne remeslo je metafora, ale samozrejme, ze mas pravdu - typograf musi dokonale zvladat take sazecske normy, pravopis atd. Ale typografie samotna je neco jineho.

O dnesni kulture tiskovin, kdyz pominu upadek jazyka, se da hovorit hodiny s jednim jedinym zaverem: jde to do prdele :o)

Staci si otevrit MF Dnes, coz je asi nejhorsi pripad (v tak velkem nakladu), kde o nakych spojovnicih vs. pomlckach neslyseli, uvozovky pisi jako znacky palcu " apod. To uz ani nema cenu resit. Ale kdyz kulturni mesicnik Kam v Brne (i kdyz predchozi verze nebyla zdaleka dokonala) "modernizuje" svoji obalku i celkovy vzhled takovym zpusobem, musim se o to podelit :o)
??? --- 11:16:10 17.3.2006
EZECHIELL: no, myslím, že asi bude zbytečné tady rozpoutávat nějakou filozofickou debatu... ...ale :) sám jsi napsal, že jde o černé řemeslo. jeho součástí je imho i technika, kterou můžou v tomto případě zastoupit sázečské normy a občas i ten pravopis, jelikož toto se prolíná. a domnívám se, že správná znalost těchto "předpisů" v "dnešní době lemplů" značně napomáhá zvyšovat kulturu tiskovin. takže aspoň něco že se tady děje. navíc si myslím, že to je užitečné, stačí si projít historii tohoto klubu a občas se zde imho vyskytnou zajímavé informace. tím samozřejmě neříkám, že bych zde nerad uvítal teoretickou debatu, která nebude jen řešit drobné špíčky z oblasti norem. jde o to, zda jsou zde lidé dostatečně fundovaní a věřící, že psát to na nyx má smysl. (o mě to v první podmínce neplatí...)
EZECHIELL --- 11:00:20 17.3.2006
KAMU: jeidny spravny rozpal lze docilit rucne, ale to je technika, kterou se vetsina lidi nechce ucit, protoze neni vubec trivialni osvojit si spravne "oko".

Metricky rozpal rovnomerne rozmisti pismenka po usecce s prihlednutim na nastavene kerningove pary v samotnem fotnu, kdezto opticky rozpal (donedavna pouze v TeXu) se snazi algoritmizovat to, o cem rozpal pisma je - tedy porovnani otevrenosti/uzarenosti liter, optaimalni zaplneni sede plochy atd. bez ohledu na kerning samotneho fontu.

Samozrejme to neni idealni, vubec to neni idealni, ale je ton porad lepsi nez metricky rozpal, zvlaste u fontu, ktere nedelali zkuseni pismari (vetsina). Tzn, titulky by se mely vzdy rozpalit rucne, nedejboze logotypy a knizni obalky. Na zbytek se da "zapnout" opticky rozpal.
KAMU --- 1:48:27 17.3.2006
prosím vysvětlí mi někdo rozdíl ve volbě rozpalu písma "z metriky" a nebo "optické" v čem se dané volby liší? Někdy mi připadá vhodnější jedno jindy druhé - tak jako pocitově, ale domnívám se že nebude rozumné je střídat ;) ...tud96 bych rád nějakou radu, jak poznat kdy volit které ...děkuji
EZECHIELL --- 1:09:49 17.3.2006
Btw. mam dojem ze pojem typografie je znasilnovan. Typografie, neboli tzv. černé řemeslo, je umělecká disciplína, zabývající se uspořádáním písma a písmových celků v ploše, (paralela s grafickym designem a architekturou).
Disciplina saha jiz ke Gutenbergovi, nema ovsem nic spolecneho s ortografii a kodifikaci ceskych pravopisnych a sazeskych norem (jak je tomu treba v nazvu tohoto klubu :o)
EZECHIELL --- 1:07:59 17.3.2006
AL3X: tak.
???: obalka tohoto magazinu je resena typograficky, nikoliv graficky, proto si myslim, ze se hodi sem. Navic to neni zas az takova zhuverilost.