Z dotazu do poradny UJC:
Potrebuji zkratit text "zdanitelné plnění".
Logicky bych napsal "zdan. pln.", ale videl jsem navrh, kde bylo "zdaň. plň.", coz zdanlive odporuje logice zkratek, ale pri cteni to vypada pochopitelneji.
Ten kdo to navrhoval postupoval zrejme foneticky, jednocha logika veli hacky nepsat, protoze se v tech slovech nepisi, ale pri hlubsim zamysleni je v tech slovech meka souhlaska "ň", ktera je vyjadrena mekymi samohlaskami za "n". Ve zkratce ty meke samohlasky nejsou, tak by mohlo byt pripustne to zmekceni "n" vyjadrit hackem nad nim. Pokud se ale zkratky tvori pouze "mechanickym" zkracenim, pak je pochopitelne hacek nad "n" nepripustny.
A z odpovedi poradny UJC:
zkratky tvoříme v češtině různými způsoby (v mluvnicích bychom o tom našli poměrně podrobné výklady). Pro slovo zkrácené zpravidla jen v psaném projevu a čtené pak jako plná forma slova, a to v příslušném mluvnickém tvaru podle větné platnosti, platí zásada, že grafická zkratka tvořená z počátku slova (ze skupiny počátečních písmen) musí končit souhláskou. Souhláska je v tomto případě ň, i když grafika nezkráceného slova je jiná. Čistě graficky se zkracují hlavně slova a slovní spojení ustálená: např., atd., pseud., ved. odd., apod. Otázka je, proč vlastně zkracovat, co zkrácením ušetříme, a také jde o to, aby ze zkráceného slova bylo možno jednoznačně identifikovat jeho plnou podobu. Proto obvykle grafickými zkratkami v textu pokud možno šetříme.
Takze ZUZU a SIGI, uvazovali jste asi podobne jako ja pri prvnim zamysleni, ale spravne je varianta s hackem, protoze nejde o ustalenou zkratku.
TONNY23: Klidne se rozdychej, protoze tve lat. je velmi ustalena zkratka, takze tam se hacek psat nebude, narozdil od "zdaň. plň.", ktere vzhledem k pochybnostem evidentne ustalene neni a bude tedy s hacky.