Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
odkazovaný příspěvek již není v databázi
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
TYPOGRAFIE / Aplikovaná fontologie™ 2.0
BINARY_PARANOIC
[http://i.nyx.cz/files/00/00/07/26/726187_4ca96b71e2e414d1b674.png]
V tomto klubu vítáme jakékoliv teoretické i praktické přispěvky týkající se typografie, odstrašujíci či naopak následováníhodné příklady, odkazy na zdroje kvalitních informací o typografii atd.
Zároveň by měl tento prostor sloužit i jako typografická poradna, pokud si například nebudete jisti správným zápisem data, volbou fontu, rozpaly v logotypu či při sazbě textu. Nebojte se zeptat, rádi odpovíme, budeme-li s to.
Vlastní tvorba typografie se týkající je více než vítána!

Na nástěnce jsou nějaké základní rady a odkazy, jejich seznam je průběžně doplňován a aktualizován.
[ TYPOFOTOGRAFIE / Nevšední a inspirativní typografie ve fotografiích ] / [ Type Design — tvorba autorských písem ] / [ EXPERIMENTALNI TYPOGRAFIE + + + ] / [ Kaligrafie... Krasa rucne malovanych symbolu a pismen ] / [ FONTY shanim font XXXX . nema nekdo ? ] / [ QuarkXPress, InDesign, PageMaker + PDF workflow /Acrobat, Distiller, PitStop atd./ ...zkrátka PrePress ]

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
ROUMEN --- 10:40:10 15.9.2005
Z dotazu do poradny UJC:

Potrebuji zkratit text "zdanitelné plnění".
Logicky bych napsal "zdan. pln.", ale videl jsem navrh, kde bylo "zdaň. plň.", coz zdanlive odporuje logice zkratek, ale pri cteni to vypada pochopitelneji.
Ten kdo to navrhoval postupoval zrejme foneticky, jednocha logika veli hacky nepsat, protoze se v tech slovech nepisi, ale pri hlubsim zamysleni je v tech slovech meka souhlaska "ň", ktera je vyjadrena mekymi samohlaskami za "n". Ve zkratce ty meke samohlasky nejsou, tak by mohlo byt pripustne to zmekceni "n" vyjadrit hackem nad nim. Pokud se ale zkratky tvori pouze "mechanickym" zkracenim, pak je pochopitelne hacek nad "n" nepripustny.

A z odpovedi poradny UJC:

zkratky tvoříme v češtině různými způsoby (v mluvnicích bychom o tom našli poměrně podrobné výklady). Pro slovo zkrácené zpravidla jen v psaném projevu a čtené pak jako plná forma slova, a to v příslušném mluvnickém tvaru podle větné platnosti, platí zásada, že grafická zkratka tvořená z počátku slova (ze skupiny počátečních písmen) musí končit souhláskou. Souhláska je v tomto případě ň, i když grafika nezkráceného slova je jiná. Čistě graficky se zkracují hlavně slova a slovní spojení ustálená: např., atd., pseud., ved. odd., apod. Otázka je, proč vlastně zkracovat, co zkrácením ušetříme, a také jde o to, aby ze zkráceného slova bylo možno jednoznačně identifikovat jeho plnou podobu. Proto obvykle grafickými zkratkami v textu pokud možno šetříme.

Takze ZUZU a SIGI, uvazovali jste asi podobne jako ja pri prvnim zamysleni, ale spravne je varianta s hackem, protoze nejde o ustalenou zkratku.
TONNY23: Klidne se rozdychej, protoze tve lat. je velmi ustalena zkratka, takze tam se hacek psat nebude, narozdil od "zdaň. plň.", ktere vzhledem k pochybnostem evidentne ustalene neni a bude tedy s hacky.
TONNY23 --- 9:15:26 15.9.2005
Souhlas se Sigym a Zuzu, to by se ve zkratce ze slova latinsky muselo psát lať. a to sorry, to bych asi nerozdejchal :)
ROUMEN --- 13:55:38 14.9.2005
Byl jsem dotazan na zpusob psani zkratek a fakt nevim. Jde o zkraceni slov
"zdanitelné plnění" bud jako "zdan. pln.", jak by z logiky vyplyvalo, nebo jako "zdaň. plň.", coz zase pri cteni vypada pochopitelneji. Ale netusim co je spravne.
JOHNYB --- 14:00:27 1.9.2005
DRACONIK --- 11:16:19 26.8.2005
10/12 ? bych musel vyhrabat sesity z typografie. ale asi je to tak
MIZPULYN --- 12:29:06 24.8.2005
poradte mi prosim jaka je tradicne nejvhodnejsi velikost/proklad/font/atd. pro sazbu beletrie ? potrebuju vysadit roman tak aby se to krasne cetlo a neznam ty standardy tohodle remesla... je to klasicka knizka cca. A5 strana, 200 stran... diky
SALAM --- 15:07:32 30.7.2005
CATHACK --- 11:51:32 30.7.2005
SALAM: velmi hezké!
SALAM --- 11:28:44 30.7.2005
Trosku genetiky v typografii (typografie v genetike?) ;] Imho hodne zauijmavy napad.

http://www.genotyp.com/
KYOSUKE --- 23:19:58 24.7.2005
ADAM: Nestačí k tomu Xkb? ;-)