Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
TYPOGRAFIE / Aplikovaná fontologie™ 2.0
BINARY_PARANOIC
[http://i.nyx.cz/files/00/00/07/26/726187_4ca96b71e2e414d1b674.png]
V tomto klubu vítáme jakékoliv teoretické i praktické přispěvky týkající se typografie, odstrašujíci či naopak následováníhodné příklady, odkazy na zdroje kvalitních informací o typografii atd.
Zároveň by měl tento prostor sloužit i jako typografická poradna, pokud si například nebudete jisti správným zápisem data, volbou fontu, rozpaly v logotypu či při sazbě textu. Nebojte se zeptat, rádi odpovíme, budeme-li s to.
Vlastní tvorba typografie se týkající je více než vítána!

Na nástěnce jsou nějaké základní rady a odkazy, jejich seznam je průběžně doplňován a aktualizován.
[ TYPOFOTOGRAFIE / Nevšední a inspirativní typografie ve fotografiích ] / [ Type Design — tvorba autorských písem ] / [ EXPERIMENTALNI TYPOGRAFIE + + + ] / [ Kaligrafie... Krasa rucne malovanych symbolu a pismen ] / [ FONTY shanim font XXXX . nema nekdo ? ] / [ QuarkXPress, InDesign, PageMaker + PDF workflow /Acrobat, Distiller, PitStop atd./ ...zkrátka PrePress ]

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
BUBBLE --- 17:28:14 15.3.2019
_LAN_: jasny...tady je celkem dobre sepsany zakladni info pro webdesignery, ale snadno si vygooglis mnohem vic informaci.

How to start with variable fonts on the web – Zeichenschatz
https://www.zeichenschatz.net/typografie/how-to-start-with-variable-fonts-on-the-web.html
_LAN_ --- 10:37:50 15.3.2019
BUBBLE: Děkuju moc, Testy písem jsme si udělali a ano je to součástí dlouhodobějšího vylepšování. Škoda že tu službu nabízíš až od července :) Vedení by se rozhodovalo podle ceny, ale to je můj úkol donést dostatečnou argumentaci, že to smysl má. (i když si tím ještě nejsem uplně jistej) proto zkoumám co to obnáší.

ještě jednou díky
MYSUS --- 10:21:22 15.3.2019
pořád si to nedokážu zapamatovat, a tak prosím o radu a zdroj:
Pokud část textu zvýrazňuji tučným řezem, jak se chovají interpuknční znaménka?
Pokud zvýrazním jedno slovo ve větě, je mi jasné, že pokud následuje interpunkční znaménko, je ve standardním řezu. Ale když se jedná o výčet? Příklad: ...z nichž jmenujme například Salzburský festival, Festival Schleswig-Holstein, MITO SttembreMusica, Wiener Festwochen, ... atd.
Díky!
BUBBLE --- 11:55:32 14.3.2019
_LAN_: nejaky zakladni prehled zde:
Variable Fonts
https://v-fonts.com/
Axis-Praxis: Variable Fonts in the browser
https://www.axis-praxis.org/specimens/__DEFAULT__

na testovani doporucuju
Dinamo Font Gauntlet
https://dinamodarkroom.com/
BUBBLE --- 11:43:41 14.3.2019
_LAN_: S tim jakou mate navstevnost by uz stejne pripadala v uvahu specialni licence, takze bych to resil primo spismolijnou.
Jinak tohle je presne prace pro typografickeho konzultanta, coz je sluzba, kterou hodlam nabizet nekdy od cervence .))
Mohl by vam pomoct i ID charvyburger.
BUBBLE --- 11:25:12 14.3.2019
_LAN_: vzhledem k tomu ze aktualne.cz neni uplne minifirma a zmena tech pisem bude asi soucasti nejakeho dlouhodobejsiho redesignu, tak idealni cesta je podle me takova, ze se si udelate testy pisem, ktere vam budou vyhovovat a az si z toho neco vyberete, tak oslovite autora pisma aby pro vas udelal variabilni verzi. Idealni by bylo s nim asi spolupracovat uz od zacatku, aby vedel o co mate zajem, jake parametry chcete resit atd.

Jinak u variable fontu se zatim nepodarilo doresit jasnou cenovou politiku. Pismari moc nevedi jak je prodavat a myfonts.com a podobny je (co ja vim) zatim vubec neresi. Nicmene z klasickeho pisma se da udelat variable a vetsinou to neni zas tak moc prace. Odviji se to od poctu variabilnich os, ktere chcete nastavovat.
PIERDUS --- 10:21:36 14.3.2019
_LAN_ --- 10:07:13 14.3.2019
Ahoj, pro aktuálně.cz hledám variable fonty. Důvod ke změně je hlavně rychlost načítání, ale i z testování nám vychází, že změť robota a arialu není ideál. (samozřejmě se na tom podílí množství reklamy a různých bloků v článku, ale věřím že se to dá zlepšit a font by mohl být jeden z kroků.)

Na přednáškách, co jsem navštívil a viděl, jsem se dozvěděl jak se z variabilníma fontama dá pěkně hrát, využití ve VR/AR (https://www.youtube.com/watch?v=4u35QIOgRK8&t=177s) Medium a Nytimes už snima pracují a proto mě zajímá, jestli bych se v čechách dostal k variabilnímu fontu, kterej by byl k použití pro delší čtení.

Vím, že to není komplet zadání, že to stojí peníze a mohla by to být dlouhá debata o čtení na internetu.
Jsem otevřenej všemu.
PIERDUS --- 19:21:15 13.3.2019
PIERDUS: Stáhnul jsem fonty z githubu s ok.
GWIST --- 21:12:28 12.3.2019
Ahoj,
mohl by mi prosím někdo poradit s pátráním po fontu? Dělám teď drobné úpravy na cca deset let starých pdfkách. Nejsem si jistý kdo to v čem tenkrát dával dohromady, ale fonty které tam jsou použité jsou defaultní ze starých Windows až na jeden. Ten se identifikuje jako "times-roman" a zatím se mi moc nedaří zjistit z jakého programu/sady fontů se tam dostal, resp. kde by se dal sehant. Googlení mě zatím zavedlo ke spoustě různých "times-roman" fontů, ale ani jeden zatím nebyl ten správný. Dík za případné odpovědi ;).