Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Čeština pro cizince // Czech for foreigners
WRNQ
Jsi tu správně, pokud....
...učíš češtinu jako cizí jazyk.
... zajímá tě tahle práce.
... sháníš někoho na výuku cizinců.

You´ve come to right place if...
...you wanna study Czech as a foerign language.
...you search someone who could teach you.
...you need any help with Czech.

Užitečné odkazy na nástěnce nebo filtruj ;)
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
WRNQ --- 13:27:01 29.5.2020
INDIAN: Však to je nejlepší trénink. Naše studenty musíme připravit na vš, takže je musíme učit hlavně tu spisovnou. Ale už vždycky poznám, jak jim svítěj vočička, když se mě začnou ptát: "Byl jsem o víkendu v baru...A prosím vás, co znamená...?":)
Jednou mi student řekl, že si kupuje novou koženou kundu, jinej, že venku hodně prsa, pak jsem se dozvěděla, že borce nebudí budík, ale buzík a tak. Miluju to:))
??? --- 10:44:17 29.5.2020
INDIAN: To jeden Amík se učil češtinu akorát po hospodách. Pak prý šel na úřad a ta úřednice už to nemohla vydržet a říkala mu, že v češtině se opravdu za každou větou neříká "ty čůráku" :)
INDIAN --- 9:38:30 29.5.2020
Co se tyce ty hovorovy cestiny, moje ex, francouzka, prijela do CR na maly mesto pracovat s mizernejma zakladama cestiny (meli na univerzite cestinu jako volitelnej jazyk)... Po par mesicich deprimaci zavrena u sebe, odkazana pouze na svoje frankofonni kolegy, uz to nevydrzela a zacla chodit do mistnich nalejvaren, rokacu a klubu. My se seznamili po 2 letech a to uz mluvila jako obstojnej dlazdic ;)))
WRNQ --- 14:35:21 20.5.2020
MR_PREWEET: Já tu rozhodně nechci být nějaký guru Jára, budu moc ráda, když poradí i další. Za mě je super, že slečna zná víc jazyků, protože si na základě rozdílů a podobností může udělat nějaký systém...evidentně jí mozek na jazyky funguje. Bohužel v češtině je hodně věcí otázka drilu...Prostě koncovky u deklinace se člověk musí naučit. Jde jen o to, jak...V New Czech step by step například dobře fungujou modelové věty - například student si pamatuje větu Jdu DO supermarketu, do školy, dp restaurace, do kina - a díky tomu si pamatuje hlavní koncovky pro mužský, ženský, střední rod. Ale každej jsme jinej.
Rody nepasujou napříč jazyky nikdy na 100%.
Hovorová čeština je prostě otázkou českých kamarádů, filmů atd...Ale spisovný jazyk jako základ a nutnost třeba pro psaní emailů je prostě fakt. Kdyby něco potřebovala, dejte vědět.
???: Klasika:) Ale Francouzi většinou mluví česky tak roztomile:)
??? --- 17:27:06 19.5.2020
Heh... máme na firmě Francouze, který se začal učit česky.. neskutečně trpí s výslovností, ale nsaží se :)
MR_PREWEET --- 20:58:49 18.5.2020
Zdravím, přítelkyně se začíná učit česky. Její rodný jazyk je španělština, má výbornou (i akademickou) angličtinu, je plynulá ve švédštině a domluví se francouzsky (to jen tak pro pořádek, s učením se jazyků má jakous zkušenost.
Zatím zkouší Duolingo, ale máme i nějakou učebnici do které občas koukne (Lída Holá - New Czech Step by Step). Každopádně vidím, že relativně zápasí se středním rodem (i když teda v AJ existuje, nepasuje 1:1 na české neutrum) a s deklinací - je to pro ni zcela neznámý koncept. A pak ještě s spisovnou/hovorovou verzí češtiny (kdy já sám někdy nevím co je správně - přiznávám, že už 10 let žiju mimo ČR a tak mi gramatika možná lehce uniká). Jak ji s těmito "problémy" pomoct? Jsou na to nějaké "fígle"?
WRNQ --- 12:51:58 18.5.2020
QZUZKA: Tak kdyby kolegové něco potřebovali, dej vědět:)
Pro mě bylo totálně wow, jak člověk musí přemýšlet o češtině úplně jinak.
QZUZKA --- 12:03:17 18.5.2020
já budu tichý pozorovatel... Mám v práci kolegy, kteří s češtinou začínají a občas přijdou a mají hrozně divné otázky které jsem si o jazyce nikdy nepoložila a fakt se musím zamyslet (Proč je na Letné a ne na Letně), tak třeba čistě čtením naberu nějaký pohled na věc.
Potenciálně by mě zajímalo spojení s rodilým AJ na vzájemnou podporu ČJ-AJ (celkem umím, ale pořád je prostor na líp), ale nejsem z oboru češtiny pro cizince, jen mám ráda češtinu a už jsem viděla cizince :)
WRNQ --- 8:53:37 18.5.2020
Základní info doplněno na nástěnku, další budu přidávat.
Učím cizince už 10 let, aktivně se účastním zkoušek pro občanství, organizovala jsem letní školy, učím ve velké instituci i soukromé lekce, neváhejte se zeptat na cokoliv. Ráda pomůžu ;)
WRNQ --- 15:18:16 17.5.2020
???: Mohl bys to nějak blíž specifikovat?
KBN: Španělština co?:)