Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Cirkulární ekonomika aneb odpad jako zdroj
SCHIFFI
oběhové hospodářství jako cesta k udržitelnému rozvoji. Otoč kelímek, freeshopy, knihobudky, sdílené ledničky- nápady a tipy CHECKUJ NÁSTĚNKU ;) https://www.darujme.cz/projekt/1200525
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SCHIFFI --- 14:40:43 9.8.2020
Vzniká jednorázový freeshop pro rodiny, které mají problém zaplatit dětem pomůcky do školy – A2larm
https://a2larm.cz/.../vznika-freeshop-pro-rodiny-ktere-maji-problem-zaplatit-detem-pomucky-do-skoly/
SCHIFFI --- 19:36:56 10.7.2020
Pojďme se teď podívat na nižší, osobní úroveň. Jako jednotlivci totiž máme možnosti podobu světa ovlivňovat vlastní volbou. Jinak řečeno, jeden mravenec nic nezmůže, ale celé mraveniště už přestěhuje kus lesa. Ukažme si to na příkladu textilu. To, že na cenovce je napsáno nízké číslo a srdce nakupujícího spotřebitele poskočí, ještě neznamená, že daný výrobek je opravdu levný. Většinou neřešíme, případně si neuvědomujeme, že námi zaplacená cena naprosto nezohledňuje cenu spotřebovaného materiálu, lidské práce nebo dopady přepravy. Za tím, že si dnes můžeme koupit levné tričko za 50 korun, je těžká a minimálně placená dřina, někdy i dětská práce. Módní průmysl je navíc druhým největším spotřebitelem vody na světě. Výroba oděvů vytvoří více emisí skleníkových plynů než celosvětová letecká a lodní doprava dohromady. Nemluvě o tom, že téměř tři čtvrtiny veškerého oblečení skončí na skládce nebo ve spalovně. Pořád vám to tričko ještě připadá levné?

Je udržitelnost drahá? | Zajímej.se
https://zajimej.se/je-udrzitelnost-draha/
SUOTAM --- 8:05:47 3.7.2020
Praha zřídí nábytkovou banku pro lidi, kteří na něj nemají peníze - Novinky.cz
https://www.novinky.cz/.../praha-zridi-nabytkovou-banku-pro-lidi-kteri-na-nej-nemaji-penize-40329558
SCHIFFI --- 14:45:54 20.6.2020
Příklady dobré praxe ze zahraničí i z Česka ukazují, že cirkulární zakázky nejsou zdaleka jen fikcí. Například v holandském městě Venlo byla postavena nová radnice, založená na realizaci energeticky plně soběstačné budovy. Hlavním zadáním byla přeměna odpadů na zdroje nebo využívání obnovitelné energie a šedé vody. Nizozemské veřejné instituce se zase rozhodly raději obnovovat a renovovat existující vybavení namísto nákupu nového. U nás vyhlásilo Jihomoravské inovační centrum tendr na dodávku elektrické energie do budovy INMEC v brněnském Technologickém parku tak, že vedle nabídkové ceny byl rozhodujícím kritériem procentuální podíl energie, kterou účastník prokazatelně nakoupil z obnovitelných zdrojů. Na stavbu depozitáře pardubického muzea byl použit betonový recyklát pocházející z demolice bývalé školní jídelny, čímž bylo nahrazeno lomové kamenivo. Inspiraci se zkrátka meze nekladou.

Firmy na podzim podepíšou memorandum o cirkulárním veřejném zadávání. Pilotní projekty odhalí jeho potenciál | Zajímej.se
https://zajimej.se/...randum-o-cirkularnim-verejnem-zadavani-pilotni-projekty-odhali-jeho-potencial/
VELADA --- 16:54:41 11.5.2020
ČESKÉ BUDĚJOVICE
re.use centrum https://kabinetcb.cz

Budějovické re-use centrum chce dát nepotřebným věcem nový život | České Budějovice
https://budejovice.rozhlas.cz/...ovicke-re-use-centrum-chce-dat-nepotrebnym-vecem-novy-zivot-8067507
SCHIFFI --- 16:23:00 5.5.2020
S pomocí vědecké analýzy se nyní podařilo vystopovat část odpadu z městských staveb na předměstské skládky - a z nich zpět do města, kde byl tento materiál použit při stavbě budov například v podobě podlah.

„Zjistili jsme, že část města byla vybudována z odpadů. Hromady před vnějšími hradbami nebyly materiál, kterého se chtěli zbavit. Vyvážel se za hradby, kde se shromažďoval a třídil, a poté se prodal k dalšímu využití,“ řekla Emmersonová.

Římané opět předběhli dobu, podle vědců recyklovali odpad. Dokazují to trosky Pompejí | Věda | Lidovky.cz
https://www.lidovky.cz/...ky-pompeji-dokazuji-ze-rimane-recyklovali-odpad.A200504_101938_ln_veda_ape
VELADA --- 15:19:53 27.4.2020
Další várka informací z českých měst:

.. LITOMĚŘICE.. reuse centrum se chystá pod hlavičkou města v areálu sběrnýho dvora.

.. ROZTOKY U PRAHY .. Dělá tam blešáky id ALDEMIK, místní knihovna plánuje půjčovat i nářadí a tak, ale prý je to zatím ve stadiu úvah. Re.use centrem je pro místní sběrňák, ale musíš prý být na pana XY milá a nenechat se zastrašit jeho humorem.

.. ZÁBŘEH NA MORAVĚ hlásí re.use máme :)
Přímo centrum je zde: https://www.facebook.com/reusezabreh/
Taky je na FB skupina: https://www.facebook.com/groups/swapzabreh/

.. MOST .. kdysi něco podobného podnikali lidé z Alerty, ale to skončilo

.. ZLÍN.. v Novém světě měli vždycky re.use koutek; šatník na Vršave slouží pro lidi v nouzi jsou tam vždy v pondělí a ve čtvrtek

.. OLOMOUC .. Freeshop funguje od května roku 2017 a jeho založením jsme reagovali především na zbytečné plýtvání, ke kterému docházelo nejčastěji a zároveň i v největším množství na konci semestrů, kdy studenti opouštějí své koleje. Věci, které se nacházely v popelnicích, byly stále funkční a naprosto použitelné. Paradoxem je, že na začátku dalšího roku si noví studenti kupují stejné předměty, a tím dochází k obrovskému plýtvání penězi i přírodními zdroji. Koleje Bedřicha Václavka, Šmeralova 1090/8, Olomouc – Freeshop UP se nachází (tematicky) u popelnic u zadního vchodu do kolejí Bedřicha Václavka .. http://udrzitelnypalacky.upol.cz/freeshop/
SCHIFFI --- 15:39:53 25.4.2020
Osvědčila se možnost barterových spoluprací – u „Zátopka“ šlo například o spolupráci s hudebním festivalem Metronome. Ten zapůjčil velké množství zálohovaných kelímků, které štáb na place využíval místo jednorázových plastových.

Zelený Zátopek – jak se řeší udržitelnost na natáčení velkofilmu? - Samosebou.cz
https://www.samosebou.cz/2020/04/17/zeleny-zatopek-jak-se-resi-udrzitelnost-na-nataceni-velkofilmu/
SCHIFFI --- 15:36:22 25.4.2020
INSPIRACE K UPCYKLACI: JEDNA PETKA, MOŘE MOŽNOSTÍ - Samosebou.cz
https://www.samosebou.cz/2020/04/24/inspirace-k-upcyklaci-jedna-petka-more-moznosti/
SCHIFFI --- 21:36:38 23.4.2020
Dále je potřeba myslet na pracovní podmínky lidí. Začlenit bude potřeba pracovníky, kteří nyní působí v „ropných“ oborech, rovněž je potřeba nezapomínat i na lidi mimo pracovní trh, kteří si nyní vydělávají například sběrem odpadu či jinou neregulovanou činností, a jsou tak velmi zranitelní.

Circle Economy spouští iniciativu na podporu pracovního trhu při přechodu na cirkulární ekonomiku | Zajímej.se
https://zajimej.se/...ti-iniciativu-na-podporu-pracovniho-trhu-pri-prechodu-na-cirkularni-ekonomiku/