Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Cirkulární ekonomika aneb odpad jako zdroj
SCHIFFI
oběhové hospodářství jako cesta k udržitelnému rozvoji. Otoč kelímek, freeshopy, knihobudky, sdílené ledničky- nápady a tipy CHECKUJ NÁSTĚNKU ;) https://www.darujme.cz/projekt/1200525
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
VELADA --- 16:54:41 11.5.2020
ČESKÉ BUDĚJOVICE
re.use centrum https://kabinetcb.cz

Budějovické re-use centrum chce dát nepotřebným věcem nový život | České Budějovice
https://budejovice.rozhlas.cz/...ovicke-re-use-centrum-chce-dat-nepotrebnym-vecem-novy-zivot-8067507
SCHIFFI --- 16:23:00 5.5.2020
S pomocí vědecké analýzy se nyní podařilo vystopovat část odpadu z městských staveb na předměstské skládky - a z nich zpět do města, kde byl tento materiál použit při stavbě budov například v podobě podlah.

„Zjistili jsme, že část města byla vybudována z odpadů. Hromady před vnějšími hradbami nebyly materiál, kterého se chtěli zbavit. Vyvážel se za hradby, kde se shromažďoval a třídil, a poté se prodal k dalšímu využití,“ řekla Emmersonová.

Římané opět předběhli dobu, podle vědců recyklovali odpad. Dokazují to trosky Pompejí | Věda | Lidovky.cz
https://www.lidovky.cz/...ky-pompeji-dokazuji-ze-rimane-recyklovali-odpad.A200504_101938_ln_veda_ape
VELADA --- 15:19:53 27.4.2020
Další várka informací z českých měst:

.. LITOMĚŘICE.. reuse centrum se chystá pod hlavičkou města v areálu sběrnýho dvora.

.. ROZTOKY U PRAHY .. Dělá tam blešáky id ALDEMIK, místní knihovna plánuje půjčovat i nářadí a tak, ale prý je to zatím ve stadiu úvah. Re.use centrem je pro místní sběrňák, ale musíš prý být na pana XY milá a nenechat se zastrašit jeho humorem.

.. ZÁBŘEH NA MORAVĚ hlásí re.use máme :)
Přímo centrum je zde: https://www.facebook.com/reusezabreh/
Taky je na FB skupina: https://www.facebook.com/groups/swapzabreh/

.. MOST .. kdysi něco podobného podnikali lidé z Alerty, ale to skončilo

.. ZLÍN.. v Novém světě měli vždycky re.use koutek; šatník na Vršave slouží pro lidi v nouzi jsou tam vždy v pondělí a ve čtvrtek

.. OLOMOUC .. Freeshop funguje od května roku 2017 a jeho založením jsme reagovali především na zbytečné plýtvání, ke kterému docházelo nejčastěji a zároveň i v největším množství na konci semestrů, kdy studenti opouštějí své koleje. Věci, které se nacházely v popelnicích, byly stále funkční a naprosto použitelné. Paradoxem je, že na začátku dalšího roku si noví studenti kupují stejné předměty, a tím dochází k obrovskému plýtvání penězi i přírodními zdroji. Koleje Bedřicha Václavka, Šmeralova 1090/8, Olomouc – Freeshop UP se nachází (tematicky) u popelnic u zadního vchodu do kolejí Bedřicha Václavka .. http://udrzitelnypalacky.upol.cz/freeshop/
SCHIFFI --- 15:39:53 25.4.2020
Osvědčila se možnost barterových spoluprací – u „Zátopka“ šlo například o spolupráci s hudebním festivalem Metronome. Ten zapůjčil velké množství zálohovaných kelímků, které štáb na place využíval místo jednorázových plastových.

Zelený Zátopek – jak se řeší udržitelnost na natáčení velkofilmu? - Samosebou.cz
https://www.samosebou.cz/2020/04/17/zeleny-zatopek-jak-se-resi-udrzitelnost-na-nataceni-velkofilmu/
SCHIFFI --- 15:36:22 25.4.2020
INSPIRACE K UPCYKLACI: JEDNA PETKA, MOŘE MOŽNOSTÍ - Samosebou.cz
https://www.samosebou.cz/2020/04/24/inspirace-k-upcyklaci-jedna-petka-more-moznosti/
SCHIFFI --- 21:36:38 23.4.2020
Dále je potřeba myslet na pracovní podmínky lidí. Začlenit bude potřeba pracovníky, kteří nyní působí v „ropných“ oborech, rovněž je potřeba nezapomínat i na lidi mimo pracovní trh, kteří si nyní vydělávají například sběrem odpadu či jinou neregulovanou činností, a jsou tak velmi zranitelní.

Circle Economy spouští iniciativu na podporu pracovního trhu při přechodu na cirkulární ekonomiku | Zajímej.se
https://zajimej.se/...ti-iniciativu-na-podporu-pracovniho-trhu-pri-prechodu-na-cirkularni-ekonomiku/
VELADA --- 19:49:49 22.4.2020
SCHIFFI: tak paráda! Děkuju za to rozlišení. Já se právě v pojmech dost neorientuju. Znám praxi a tam dost často funguje slovo bazárek.. nebo bazaar. A pravidla bývají různá. Znám i blešák kde si s klukem házíš kostkou a podle toho se určí cena. Takže když ti padne spravný číslo.. můžeš mít perfektní mlýnek na kafe za euro.
SCHIFFI --- 11:14:52 22.4.2020
VELADA: super práce, díky!
VELADA: osobně vidím dost velký rozdíl mezi freeshopem a swapem... to rovnítko mě brutálně tahá za oči :)
freeshop je tzv. bezpeněžní zóna VŽDY, nepotřebuješ přítomnost ostatních lidí, funguje na principu "Přines, co nepotřebuješ; ber, co využiješ" a není podmínkou, že musíš něco donést, aby sis vzal. Bývá dlouhodobě na jednom místě
Swap (jak ho znám)- souhlas s tím, co jsi psala, často tam hrají roli peníze (i když malé) nebo výměna (tzn. nemůžeš přijít bez níčeho, abys nebyl/a v situaci "žadonění" o kus hadru zadara), bývají dočasné
ASURA --- 10:40:53 22.4.2020
Freeshop v Děčíně se nachází v Čajovém Klubu Ve Vlnách (Hudečkova1) :)
VELADA --- 15:12:48 21.4.2020
A pak mě ještě napadá.. v pár klubech se ptali "Co je to vlastně ten freeshop?" Tak jsem vymyslela tohle:

Freeshop = swap = (výměnný) bazar
.. Při hledání definice jsem moc úspěšná nebyla.. třeba Oxford dictionary ji neuvádí. Takže jdu vytvářet definici vlastní.
.. Jde o princip cirkulace již použitých věcí (oblečení, nádobí, nářadí, ...) mezi lidmi a to nejčastěji bez použití peněz.

.. Prakticky
.. Některé swapy/freeshopy/bazárky jsou trvalé, tedy sídlí na jednom místě. Jiné jsou dočasné, nejčastěj v podobně jednoho odpoledne či večera v kavárně, komunitním centru a podobně.
.. Některé swapy přinesené věci prodávají a tržba jde na charitu. Některé swapy fungují uplně bez peněz. Případně jsou swapy, které vybírají (dobrovolné) vstupné, které má pokrýt náklady spojené s provozem.
.. Některé swapy omezují počet věcí které mohou lidé přinést a odnést. Jiné jsou v tomto bez pravidel.

K re.use centru pak asi toto..
"Jakmile věci odevzdáte do sběrného dvora, stává se z nich oficiálně odpad. Dle zákona č. 185/2001 Sb. lze s odpady nakládat pouze v zařízeních, která jsou k nakládání s odpady podle tohoto zákona určena. Dále o nich mají rozhodovat jen osoby k tomu oprávněné. Proto je nezákonné ze sběrného dvora věci odvážet, ačkoli občas to mohou někteří zaměstnanci přehlížet.

Reuse centra jsou právně uzpůsobena tak, aby bylo možné věci převzít a znovu vydat, když o ně někdo projeví zájem."

Zdroj: https://zajimej.se/reuse-centrum-misto-kde-odpad-dostane-druhou-sanci/