Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Cirkulární ekonomika aneb odpad jako zdroj
SCHIFFI
oběhové hospodářství jako cesta k udržitelnému rozvoji. Otoč kelímek, freeshopy, knihobudky, sdílené ledničky- nápady a tipy CHECKUJ NÁSTĚNKU ;) https://www.darujme.cz/projekt/1200525
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SCHIFFI --- 20:29:28 6.11.2020
Lidé z Liberce a okolí mohou dílně darovat použitý nábytek pro další využití. Spolek plánuje i workshopy, kde se zájemci budou moct naučit, jak si nábytek zrestaurovat nebo očalounit. "Chtěli bychom městu i vlastníkům objektu ukázat, že tu něco jako sdílená dílna může fungovat."
https://magazin.aktualne.cz/obrazem/zauhlovacka/r~b9e9e17017a611eb9d74ac1f6b220ee8/
SCHIFFI --- 18:26:22 16.10.2020
"„Bohužel, zpět do oběhu se vrátí jen malá část materiálu z nich. Proto chceme, aby naše plechovka měla větší šanci k dalšímu využití. Naším cílem je, aby se v ČR vytřídilo výrazně více plechovek než nyní a dostaly se k následné recyklaci. Ideální cestou ke zvýšení míry třídění jsou přitom zálohy,“ dodává. Speciální edice zálohované plechovky minerální vody Mattoni s příchutí citronu bude k dostání na Košík.cz.

Podle odhadů EKO-KOMu se vytřídí jen asi tři plechovky z deseti. To znamená, že v ČR ročně přijde nazmar cca 7812 tun hliníku. Z takového množství by bylo možné vyrobit 312 milionů nových plechovek. „A kde ty dvě třetiny plechovek končí, když ne v recyklačním zařízení? Ze směsného odpadu putují do spaloven a na skládky, v horším případě skončí rovnou odhozené v přírodě,“ upřesňuje Vashkevich.

Navíc plechovky z té třetiny, která se vytřídí, se u nás recyklují společně s většími kusy hliníku, během čehož dochází ke zbytečným materiálovým ztrátám tenkostěnného hliníku. V ČR zatím žádný podnik samostatně nezpracovává vytříděné hliníkové plechovky na nové plechovky. "

https://zajimej.se/...-s-dalsim-projektem-ma-upozornit-na-nedostatecne-trideni-a-recyklaci-plechovek
SCHIFFI --- 18:19:55 16.10.2020
Hlavními výzvami pro zlepšení jsme my sami, říká majitel prvního udržitelného hotelu v Praze | Zajímej.se
https://zajimej.se/...mi-pro-zlepseni-jsme-my-sami-rika-majitel-prvniho-udrzitelneho-hotelu-v-praze/
HHANULKA --- 16:41:21 23.9.2020
Konference na téma re-use center příští pátek v Městské knihovně. Je možné se připojit i on-line.
https://www.mlp.cz/cz/akce/e17108-re-use-centra/
SCHIFFI --- 14:40:43 9.8.2020
Vzniká jednorázový freeshop pro rodiny, které mají problém zaplatit dětem pomůcky do školy – A2larm
https://a2larm.cz/.../vznika-freeshop-pro-rodiny-ktere-maji-problem-zaplatit-detem-pomucky-do-skoly/
SCHIFFI --- 19:36:56 10.7.2020
Pojďme se teď podívat na nižší, osobní úroveň. Jako jednotlivci totiž máme možnosti podobu světa ovlivňovat vlastní volbou. Jinak řečeno, jeden mravenec nic nezmůže, ale celé mraveniště už přestěhuje kus lesa. Ukažme si to na příkladu textilu. To, že na cenovce je napsáno nízké číslo a srdce nakupujícího spotřebitele poskočí, ještě neznamená, že daný výrobek je opravdu levný. Většinou neřešíme, případně si neuvědomujeme, že námi zaplacená cena naprosto nezohledňuje cenu spotřebovaného materiálu, lidské práce nebo dopady přepravy. Za tím, že si dnes můžeme koupit levné tričko za 50 korun, je těžká a minimálně placená dřina, někdy i dětská práce. Módní průmysl je navíc druhým největším spotřebitelem vody na světě. Výroba oděvů vytvoří více emisí skleníkových plynů než celosvětová letecká a lodní doprava dohromady. Nemluvě o tom, že téměř tři čtvrtiny veškerého oblečení skončí na skládce nebo ve spalovně. Pořád vám to tričko ještě připadá levné?

Je udržitelnost drahá? | Zajímej.se
https://zajimej.se/je-udrzitelnost-draha/
SUOTAM --- 8:05:47 3.7.2020
Praha zřídí nábytkovou banku pro lidi, kteří na něj nemají peníze - Novinky.cz
https://www.novinky.cz/.../praha-zridi-nabytkovou-banku-pro-lidi-kteri-na-nej-nemaji-penize-40329558
SCHIFFI --- 14:45:54 20.6.2020
Příklady dobré praxe ze zahraničí i z Česka ukazují, že cirkulární zakázky nejsou zdaleka jen fikcí. Například v holandském městě Venlo byla postavena nová radnice, založená na realizaci energeticky plně soběstačné budovy. Hlavním zadáním byla přeměna odpadů na zdroje nebo využívání obnovitelné energie a šedé vody. Nizozemské veřejné instituce se zase rozhodly raději obnovovat a renovovat existující vybavení namísto nákupu nového. U nás vyhlásilo Jihomoravské inovační centrum tendr na dodávku elektrické energie do budovy INMEC v brněnském Technologickém parku tak, že vedle nabídkové ceny byl rozhodujícím kritériem procentuální podíl energie, kterou účastník prokazatelně nakoupil z obnovitelných zdrojů. Na stavbu depozitáře pardubického muzea byl použit betonový recyklát pocházející z demolice bývalé školní jídelny, čímž bylo nahrazeno lomové kamenivo. Inspiraci se zkrátka meze nekladou.

Firmy na podzim podepíšou memorandum o cirkulárním veřejném zadávání. Pilotní projekty odhalí jeho potenciál | Zajímej.se
https://zajimej.se/...randum-o-cirkularnim-verejnem-zadavani-pilotni-projekty-odhali-jeho-potencial/
VELADA --- 16:54:41 11.5.2020
ČESKÉ BUDĚJOVICE
re.use centrum https://kabinetcb.cz

Budějovické re-use centrum chce dát nepotřebným věcem nový život | České Budějovice
https://budejovice.rozhlas.cz/...ovicke-re-use-centrum-chce-dat-nepotrebnym-vecem-novy-zivot-8067507
SCHIFFI --- 16:23:00 5.5.2020
S pomocí vědecké analýzy se nyní podařilo vystopovat část odpadu z městských staveb na předměstské skládky - a z nich zpět do města, kde byl tento materiál použit při stavbě budov například v podobě podlah.

„Zjistili jsme, že část města byla vybudována z odpadů. Hromady před vnějšími hradbami nebyly materiál, kterého se chtěli zbavit. Vyvážel se za hradby, kde se shromažďoval a třídil, a poté se prodal k dalšímu využití,“ řekla Emmersonová.

Římané opět předběhli dobu, podle vědců recyklovali odpad. Dokazují to trosky Pompejí | Věda | Lidovky.cz
https://www.lidovky.cz/...ky-pompeji-dokazuji-ze-rimane-recyklovali-odpad.A200504_101938_ln_veda_ape