Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Ekologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
CUKI
Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
LINKOS --- 15:19:27 19.6.2019
CUKI: jo to vypadá dobře, pokud se tedy pouziva dešťová a nejsou na ty kvetinacky(kapsy) pouzivane nějaké shitozni materiály
CUKI --- 12:36:01 19.6.2019
https://video.aktualne.cz/...ium=videobox&utm_content=default&utm_term=position-2&utm_campaign=Video

líbí se mi řešení použití odpadní vody kapénkovou závlahou na zelenou fasádu. Právě buduji něco podobného mimo fasádu, tak jsem zvědav jak to dopadne :-)
KOUSICEK --- 20:07:03 14.6.2019
CUKI: m
CUKI: měla by to být kostka 4*8 se sedlovou střechou. ale velmi nízkou 10%. Ale hřeben bude přes kratší rozměr. Vypadá to tak, má to tak vypadat. Nejdulezitejsi je jednoduchost. Abych to do podzim udělal sám. Nejsnazší mi jako izolace přijdou bloky šedého XPS. Bez řezání (pokud mozno)je dávat mezi trámky. Dvě vrstvy 10cm, ale asi posunuté, kvůli TM. Zevnitr OSB 8mm, spáry v rozích prelepit a zakrýt lištami. Nebo pod to dát parotesnou fólií? Zvenku pojistnou fólií a přes to rám na prknovou fasádu (svislou). Na tvou radu bych zateplit OSB strop shora. Střecha asi prkenný záklop, na to (co? IPA? Nějaká fólie?) Co ten XPS? Jaké má nevýhody? Nezávadnost? Teplotní stabilita pod střechou? Jo podlaha dřevěný rám na patkách vycpaný taky XPS?
COMODOR_FALKON --- 16:11:48 14.6.2019
Ad západní země: Přiložené foto jsem pořídil v květnu v Londýně a zachycuje jeden z řadových domků s vnějšími rozměry cca 4x4 m a výškou cca 2,5 metru...

o kus dál byly i dvoupatrové verze...

Všechno dost bídná práce a některé věci vyloženě bizarní - třeba to, že elektřina, voda, odpady, etc. se tahá po vnějších zdech...
CUKI --- 7:34:37 13.6.2019
Problém je i se zákony. například "sociální bydlení"
"Rodinným domem pro sociální bydlení se rozumí rodinný dům, jehož celková podlahová plocha nepřesáhne 350 m2. Celkovou podlahovou se rozumí součet podlahových ploch všech místností rodinného domu."
Ve SZ je možné jít ještě dál a to postavit dům 150m2 zastavěné plochy s jedním podzemním podlažím a dvěma nadzemními podlažími a podkrovím jako sociální bydlení.
Podle těchto měřítek je 99% lidí u nás sociálně slabých :-)
CUKI --- 22:38:16 11.6.2019
LINKOS: To nebylo na tebe ale o té paní. Vidím to stejně. Ale myslím že pokud tu bude možné zaměstnávat ve velkém lidi za minimální mzdu, nepomůže ani když bude o pět tisíc větší a budeme taková evropská Indie.
Kuriózní je když je to ta minimální mzda, že ti z toho stejně pár tisíc strhnou...
Nechci aby kdokoliv by nucen žít ve sklepích a sklenících. Ale taky se mi nezdá správný, aby kdokoli kdo nemá vlastní byt byl brán jako nějaký vyvrhel a měl by se za to stydět. V těch západních zemích ke kterým se chceme přiblížit, žije v sharehouse like bydlení masy lidí. o tom už raději nikdo nemluví..
LINKOS --- 22:01:18 11.6.2019
CUKI: no, nikde jsem nepsal že by snad lidi v Praze měli mít víc než mimo Prahu, to si to špatně vykládáš.
Minimální mzda, no jde o to, že bohaté země ji moc nepotřebuji, postavení naší země je spíše servisní, většinu průmyslu tu vlastní zahraniční společnosti a jde o to, aby sme nebyli jen další Indií a nedělali tu lidé za dolar na den, když to prezenu.
Jako neznám nikoho kdo by přišel o děti ze nemají pokojíček, pane bože, nebo nemají iphone (kolik lidí žije dneska v 2kk,nebo 3kk s deckama... ) . Ale znam lidi co bydlí v uplne normálně a třeba porodila doma a neobtezovali se to dítě kdekoli nahlásit, tak k nim chodí dneska socialka, nj a co.
Doufám, že nechceš aby tu lidi bydleli po sklepeních, sklenikach apod. nějakou úroveň by to tady mohlo mít. No fajn byls mladej, přišel sis svobodné či co a dobrý. Dnes už asi s rodinou by to nebylo ono, že?
??? --- 21:46:10 11.6.2019
CUKI: Po půlce jsem to vypla. Paní neví, kde brát, ani moc neví, odkud brala čísla, nezná realitu zaměstnavatelů, ona ani nezná realitu skutečného zaměstnání, ve kterém si na svoji odměnu musí vydělat, ale ví, že by se chudinky samoživitelky měly mít líp a s nimi pro jistotu 50 % populace.

Jen jsem zaznamenala další "utajený" státní moloch, tentokrát jen se stovkou státních zaměstnanců.
CUKI --- 21:40:42 11.6.2019
LINKOS: Tak oni se nebavili o mzdách ale o množství peněz které potřebuješ aby jsi nebyl sociální případ :-) Nejde o mzdu ale o všechny příjmy dohromady, tedy předpokládám, že jde o čistý příjem jedné osoby, alespoň to z toho, co říká a píše podle mě vyplývá.
Minimální mzda je ale asi 13k Kč hrubého? To se podle ní za to asi nedá ani přežít...
podle mě jsou všechny ty minimální mzdy blbost. V hodně zemích je nemají a fungují taky. Cenu práce určuje a MUSÍ určovat až na vyjímky trh! protože každá práce má své benefity a nevýhody dosti individuálně. To aby se za to dalo žít se taky musí stanovit individuálně. A nebo naopak jít opačnou cestou a stanovit minimální příjem plošně, což by zjednodušilo byrokracii.

O tom jsem ale psát nechtěl. Já chápu a oceňuji že se někdo obhajuje nízkopřijmové skupiny obyvatel. Ale vadí mě jakým způsobem se stanovuje minimální standard. A odebírají se rodinám děti protože náhodou bydlí v Maringoce a nemá dítě svůj pokojíček, nejnovější Iphone a pod.

Přesně tyhle kydy nutí ti lidi se akorát zadlužovat, aby nebyli outsideři.

Před 15ti lety jsem na civilce pobíral cca 2000Kč a bydlel jsem ve skleníku a měl jsem se skvěle. Když jsem byl na vejšce, byl jsem nějakou dobu ve stanu, pak v opuštěné budově a nakonec v nájmu ve sklepě s plísní. Nehodnotím tu dobu vůbec špatně. Dobré brigády byly v té době za 50Kč/h...

A aby byla zvýhodňována Praha protože je drahá to je nesmysl úplně. Pokud na to nemám tak tam nežiju. Pokud by se stát zajímal, tak by dělal něco aby se dalo dobře žít i jinde. A ne aby ty místa vymíraly. V hodně zemích se tak děje a dostanou se tam mladí lidé co nemají na to žít jinde ale mají chuť dělat něco s tím aby žili na pěkném místě.
LINKOS --- 12:31:15 11.6.2019
???: tak za to už se dá docela slušně žít, no v Praze asi zas tak ne, když dáš 15k za nájem, ale jinak jo...