Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Ekologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
CUKI
Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
CUKI --- 10:18:02 29.2.2016
QNEDLEEQ: Jakoukoli kamennou vatu. Výrobce je šumák. Důležitá je hustota (tak 50-60Kg/m3) a taky rozměr, aby jsi to nemusel moc řezat.
Doporučuju dát to ve dvou vrstvách aby se překrývali spoje. A rozměr cca o 2-3cm širší než máš tu k-ci
QNEDLEEQ --- 9:26:33 29.2.2016
CYBERBARA: ok , diky , pokoukam :)
CYBERBARA --- 9:25:24 29.2.2016
QNEDLEEQ: máme to taky v dřevostavbě a taky v tloušťce 20cm...
CYBERBARA --- 9:24:53 29.2.2016
QNEDLEEQ: my máme něco z toho: http://www.nej-izolace.cz/knauf-classic-037/
a hledala a vybírala jsem fakt dlouho, tak věřím, že jsem vybrala dobře :) Je to sice skelná vata, ale dělá se s tím dobře, není to jako kdysi...
QNEDLEEQ --- 9:08:05 29.2.2016
zdravicko , mate prosim nejaky tip na vyrobce , nebo primo produkt na bazi vaty ( ? ) , ktery se hodi k zatepleni obvodovych sten drevostaveb vkladanim do rostu konstrukce ? tloustka izolace by mela byt cca 20cm :) jde mi predevsim o to , aby uvnitr steny izolace NESLEHALA a za 5 let tam nebyla dira :/ dekuju

nasel jsem treba toto : http://www.isover.cz/isover-woodsil

ale nemam tucha jak je to s nejakou mechanickou odolnosti

nebo radeji neco takoveho ?

https://www.dek.cz/...10505000-steico-therm-tl-20mm-1350x600-116ks-p?lm=3&filtr=F1989044054%C2%BB[1]
CUKI --- 8:50:16 29.2.2016
OGMIOS: je a dostavíš to jako důchodce...
Prostě z mého pohledu je stavění z nějakého materiálu, jen pro to že to jde, ne že se na to hodí, taková hodně výstřední a drahá úchylka. Což ze zlatých cihel jde taky postavit, tak proč to nezkusit.

V případě, že tu nebude taková konopná fóbie oběma směry (jak propagace, tak ilegalizace rostiny co je tu na naší planetě déle než člověk) A někdo se v dané lokalitě bude zabývat celým procesem od pěstovaní až po zpracování. BUDE TO UMĚT DĚLAT EFEKTIVNĚ! Tedy dostane se asi na desetinu současné ceny, tak to v dané lokalitě má smysl užít jako stavební materiál. Osobně si myslím, že vývojem dojde k použití v jiných složeních a hlavně hustotách jako předem připravený materiál v podobě desek a vaty.

OGMIOS --- 23:51:32 28.2.2016
CUKI: a neslo by si to vypestovat na svym pozemku a zpracovat doma? Pak bys v tom mel jen svuj cas a kdyz to cloveka bavi tak to je k nezaplaceni.
CUKI --- 19:38:29 28.2.2016
MIKEFINDER: tak před tím jsi psal 5500Kč za kubík a to i o této ceně dost pochybuji pokud se bavíme o ceně připraveného "konopného betonu na stavbě. Vzhledem k lambdě a TM k-ce bych jako rozumné minimum viděl půlmetrové zdi vychází mi cena 5500/2=2750Kč plus nosná konstrukce, tedy když se štastlivec nejde do 3000Kč/m2 bude dobrej a to to máš za ceny které má jen tvůj kamarád co se obchodem s konopím živí. Pro běžného smrtelníka je to nemožné a míchat v běžné míchačce taky. Takže nutnost půjčení panmixeru. Nutnost materiálu na bednění.

Pro mě je to v dnešní době "snobácký biofetiš" a uhlíková stopa je dána tou dopravou materiálů.

sláma je daleko dostupnější a levnější prostředek, navíc jde o odpadní surovinu, která je sehnatelná při porovnání s 2ma distributory konopí v čr kdekoliv.

S tou vlhkostí se to má tak že tento "konopný beton" nesnese dlouhodobé vlhko, hodí se tedy jen pro vrchní stavbu. Nedokážu si představit z toho vybudovat stěnu do svahu nebo sklep.

Suma sumárum konopný beton je vhodný pouze jako předražená izolace.

Osobně vidím přínos konopí hlavně jako přídavek do lehčených izolací jen jako podpůrná minoritní surovina. On pokud nebude ten materiál tak hutný, tak se lambda nijak moc nezmění, ale muselo by to fungovat na globální úrovni
MIKEFINDER --- 14:42:24 28.2.2016
CUKI: Mr. Skořepa přednášel až dnes... Na to srovnání se přišlo tak, že známý co se obchodem s konopím živí vyslechl přednášku D. Grmely a spočítal si to. Slámu prodražuje použití technologií na manipulaci s balíky, s hempcreatem můžeš pracovat sám, stačí ti míchačka a šalování (ale, když máš omítačku, tak se to dá i stříkat). Konopný beton není nikdy nosný, nosná konstrukce je ze dřeva, jak jsem psal původně (potom je větší tloušťka zdí zbytečná). Levné to není, to jsem nepsal, vždy jsem zdůrazňoval ekologický aspekt. U zdiva vychází cena cca 2200,- Kč/m2 Co se týče vlhkosti, tak to překvapivě problém není, konopí je vhodné na rekonstrukce, kde vlhkost je. Známá si rekonstruovala bydlení v hospodářské části statku, všichni se jí smáli, že jí ty izolační omítky do roka spadnou a už je to pár let a v pohodě. A s dostupností pazdeří v ČR je to už trochu lepší.
DOKKTOR: viz výše, důležitý je faktor prodyšnosti stavby. A dostupnost vhodné slámy trochu omezuje, že spoustu zemědělců už jede na kulaté balíky (netroufám si odhadovat čeho je víc - zda kulatých či kvádrů).
DOKKTOR --- 12:43:24 28.2.2016
MIKEFINDER: chtěl jsem napsat, že ty ceny mě šokovaly, ale ne, šokuje mě spíš to, že tomu někdo uvěří a nespočítá si to. kubík obyč betonu je asi za 1000 + doprava. lepší beton do 2000 za kubík. izolace na to cca 100kč za m2 za 10cm. obyč cihlu máš za 3kč z bouračky plus doprava. sláma, velký balík, co má cca 0.7m x metr neco x dva metry máš za 200 plus doprava (a sláme je všude) - stačí nahoru pak jenom věnec z hranolů a svázat kurtnama atd atd. nejvěčí problém konopí je, že to nikdo nezpracovává, nejsou na to stroje, takže odtud plyne, že je to tak napálené.