Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Ekologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
CUKI
Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
LINKOS --- 13:03:39 24.12.2015
CUKI: mě spíš překvapuje, že je někdo schopen tvrdil, že stěna z plechovek a betonu má dobré izolační vlastnosti. Pneumatika je zajímavá do okamžiku, než začneš platit člověka co ji nabíjí :) Na to co se z toho uvolňuje se vedou dlouhé diskuze, jednu dobu se na to dělali i rozbory a mám pocit, že pak to nějak raději vyšumnělo.
CUKI: já jsem mu tu pajdu poslal, zajímalo mě to. Ale je to ...
CUKI --- 12:59:59 24.12.2015
LINKOS: Jo to už jsem kdysi viděl, musel jsem se smát. Kuriózní je že si ten člověk nechá za ty žvásty zaplatit. Nicméně v některých ohledech má pravdu, jen je to všechno strašně zavádějící.
CUKI --- 12:47:58 24.12.2015
LINKOS: no u ES je hlavně problém, že konkrétně ty plechovky, tu stavbu vyloženě prodražují, protože toho betonu je pak potřeba mnohem víc. Ty plechovky jsou jen taková obchodní taktika aby to vypadalo inovátorsky a zajímavě.

Pneumatiky ve zdech napěchovaných zeminou jsou zajímavý stavební prvek, jen ta nezávadnost není prokázaná. Je rozdíl z toho postavit něco v poušti, kde to původně vzniklo a něco jiného v našich podmínkách...
LINKOS --- 12:44:42 24.12.2015
ještě bych dodal odkaz na jeden domek. Hlavní hledisko byla cena, stranou šlo podle mě vše okolo.
Jak za 300.000,- svépomoci postavit nízkoenergetický domek, bungalov | Úvod
http://www.svepomocidomek.websnadno.cz/
heslo: podlaha
Sám bych to takle nestavěl, ale myslím, že to sem taky patří
LINKOS --- 11:38:17 24.12.2015
CUKI: k ES, můj názor je, že se často vypouští polovičaté informace. "Dům je levný", "zvládne to každý", "má to úžasné izolační vlastnosti", "skoro zadarmo", "dům se o tebe stará"
Docela by mě zajímal rozpočet na ES se započtením práce. Sběr materiálu, čištění, uskladnění, doprava, samotné zabudování do stavby... Jaký zlomek z toho činí, že dostane někdo plechovku zdarma? :)
Kolik lidí by tvrdilo, že ES je "levný" kdyby vidělo soupis prací a materiálu co je k tomu potřeba.

Ale to samozřejmě se netýká jen ES, podobná situace může nastat i u slamáku. Mnohdy projektant nedbá na pracnost a pak to je hrůza. Zažil jsem, že se dělalo dřevěné bednění, do toho se dávala hlína, na prkna, se střílel rákos a na to hliněná omítka. O co rychlejší a levnější je to vyzdít a omítnout.
CUKI --- 17:25:02 23.12.2015
LINKOS: jj anonymní mínusy tu lítaj i na otázku, už jsem si taky všimnul.
Jinak máš pravdu v tom, že to není za hubičku, ostatně proto jsem to u sebe nakonec nerealizoval, i když jsem ten projekt v celku detailně zpracoval.
Ale to že to nebylo výhodné u mě, neznamená že na jiném místě u jiného investora by se to nevyplatilo.
Musíš prát v úvahu, že díky tomuto řešení nebudeš potřebovat žádné vytápění. Dá se takto postavit spolehlivě null-house. Pokud budeš off-grid, tak už to hraje spíše pro ten bazén.

Ostatně si dovolím tvrdit, že to vyjde mnohem levněji než earthships které jsou stavěny z odpadků a taky o nich každý básní jak jsou levné... :-)

Vše je relativní. Záleží na okolnostech a úhlu pohledu.
LINKOS --- 10:28:36 23.12.2015
DOKKTOR: ok, otázka zní jestli se vyplatí mít takle drahou akumulační hmotu, neboť myslím, že to zvedne náklady domu docela výrazně. Druhá část mojí myšlenky je jen jestli to není racionalizace toho že chci doma bazén :)
Myšlenka s domácím bazénem je ale zajímavá já ji nezatracuji, jen mi přijde, že to bude zbytečně drahé.
DOKKTOR --- 10:16:42 23.12.2015
LINKOS: celý ten dotaz/problém byl postavený jinak - bazén coby akumulační úložiště, nikoliv jako výřivka v místnosti s kulečníkem
* minus neni ode mě, prve sem to s očima v sloup přešel .... ale tak, když už se ptáš
LINKOS --- 10:10:50 23.12.2015
LINKOS: oceňuji reakce, nikoli bezduché mínusování, pokud nesouhlasíš, tak argumentuj
LINKOS --- 21:02:08 22.12.2015
Imho, má smysl při ceně za zastavěný kubík o něčem takovém jako domácí bazén uvažovat? V nízkorozpočtovém domě? Připomíná mi to klienta co chtěl v domě kde hodně tlačil na cenu sólo místnost na kulečník se vším všudy. Narážím dnes a denně na lidi co chtějí nízkonákladový dům, ale s nadstandartním vybavením.