Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Ekologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
CUKI
Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
LINKOS --- 11:38:17 24.12.2015
CUKI: k ES, můj názor je, že se často vypouští polovičaté informace. "Dům je levný", "zvládne to každý", "má to úžasné izolační vlastnosti", "skoro zadarmo", "dům se o tebe stará"
Docela by mě zajímal rozpočet na ES se započtením práce. Sběr materiálu, čištění, uskladnění, doprava, samotné zabudování do stavby... Jaký zlomek z toho činí, že dostane někdo plechovku zdarma? :)
Kolik lidí by tvrdilo, že ES je "levný" kdyby vidělo soupis prací a materiálu co je k tomu potřeba.

Ale to samozřejmě se netýká jen ES, podobná situace může nastat i u slamáku. Mnohdy projektant nedbá na pracnost a pak to je hrůza. Zažil jsem, že se dělalo dřevěné bednění, do toho se dávala hlína, na prkna, se střílel rákos a na to hliněná omítka. O co rychlejší a levnější je to vyzdít a omítnout.
CUKI --- 17:25:02 23.12.2015
LINKOS: jj anonymní mínusy tu lítaj i na otázku, už jsem si taky všimnul.
Jinak máš pravdu v tom, že to není za hubičku, ostatně proto jsem to u sebe nakonec nerealizoval, i když jsem ten projekt v celku detailně zpracoval.
Ale to že to nebylo výhodné u mě, neznamená že na jiném místě u jiného investora by se to nevyplatilo.
Musíš prát v úvahu, že díky tomuto řešení nebudeš potřebovat žádné vytápění. Dá se takto postavit spolehlivě null-house. Pokud budeš off-grid, tak už to hraje spíše pro ten bazén.

Ostatně si dovolím tvrdit, že to vyjde mnohem levněji než earthships které jsou stavěny z odpadků a taky o nich každý básní jak jsou levné... :-)

Vše je relativní. Záleží na okolnostech a úhlu pohledu.
LINKOS --- 10:28:36 23.12.2015
DOKKTOR: ok, otázka zní jestli se vyplatí mít takle drahou akumulační hmotu, neboť myslím, že to zvedne náklady domu docela výrazně. Druhá část mojí myšlenky je jen jestli to není racionalizace toho že chci doma bazén :)
Myšlenka s domácím bazénem je ale zajímavá já ji nezatracuji, jen mi přijde, že to bude zbytečně drahé.
DOKKTOR --- 10:16:42 23.12.2015
LINKOS: celý ten dotaz/problém byl postavený jinak - bazén coby akumulační úložiště, nikoliv jako výřivka v místnosti s kulečníkem
* minus neni ode mě, prve sem to s očima v sloup přešel .... ale tak, když už se ptáš
LINKOS --- 10:10:50 23.12.2015
LINKOS: oceňuji reakce, nikoli bezduché mínusování, pokud nesouhlasíš, tak argumentuj
LINKOS --- 21:02:08 22.12.2015
Imho, má smysl při ceně za zastavěný kubík o něčem takovém jako domácí bazén uvažovat? V nízkorozpočtovém domě? Připomíná mi to klienta co chtěl v domě kde hodně tlačil na cenu sólo místnost na kulečník se vším všudy. Narážím dnes a denně na lidi co chtějí nízkonákladový dům, ale s nadstandartním vybavením.
DENDROBATA --- 12:11:11 21.12.2015
Tak se taky přidám k této OT diskuzi :) my se koupem v tomto http://www.laznezlin.cz/letak/uprava_bazenove_vody.pdf
PALEONTOLOG --- 11:30:59 21.12.2015
CUKI: nechci te tahat za nos, ale myslenku jsi podporil necim nesouvisejicim, nehlede na to jestli mas nebo nemas pravdivou tezi. flokulantu, jak vidno na ty bakalarce v odkazu, je nekolik skupin a o to vic typu. protoze mam nejaky zkusenosti s cdv, tak jsem pristoupil k cisteni bazenu pomerne zodpovedne a nemyslim si, ze stanovenym davkovanim a dodrzenim zakladni logiky hazarduju se svym zdravim nebo zdravim svych blizkych. nejvic me nasral dedek, kdyz poridil algicid s rozpadem az 24 mesicu, to je latka primo zodpovedna za naruseni ekosystemu v okoli.
doporucovat mimo svoje pole odbornosti jde leccos, otazka je, co clovek ma za dukazy.
taky jsem si utrh psrudu v auditku o kave, protoze na jedne prezentaci mi "neco" rekli.
pouzivam chemicky testy na overeni provoznich hodnot a drbu kazdyho, kdo mi tam dela frikule, protoze reseni na zakalenou vodu = vic sava naprosto neberu.
chapu te, ale nedelam siz toho vrasky.
cetl jsem nekde, ze na piskovy filtraci bazenu taky vznikaji nejaky nebezpecny latky, ale protoze to psal vyrobce alternativnich naplni do filtru, nikdo jinej, tak vlastne nevim.
CUKI --- 10:46:34 21.12.2015
PALEONTOLOG: Teď ale mluvíš o přímém působení těchto látek-výpar, já mluvím o působení těchto látek právě díky flokulaci. Nevím jak to nejlíp popsat. Ale zjednodušeně z toho co jsem se dozvěděl, je problém právě v tom že největší sajrajt jsou ty látky (ta špína) které se naváže na ty flokulanty a reagují mezi sebou sloučeniny které by se jinak nikdy v takovém množství spolu nesetkaly. A druhý problém je v tom, že se ani nedá přesně určit co z toho tam vlastně vznikne. Hodně s těchto vzniklých sloučenin ti zůstane na kůži. Po odchodu z bazénu se ani většina lidí doma znovu neumeje. Sprchy v bazénu používají přečištěnou recyklovanou z bazénu!

A primární působení THM je v domácích podmínkách velmi dlouhodobé. Proto tato možnost u mě určitě padá.

Pro mě je to velká neznámá a velmi rozsáhlý samostatný oboro kterém de facto nic nevím a nehodlám tomu věnovat svůj čas.

Pravdou je že mi pobyt v chlorovém bazénu nedělá dobře a při tomto školení jsem zjistil hned několik příčin.

Dokonce vzhledem k tomu že mám vlastní vodu, poznám vodu z řádu i když se tou vodou jen sprchuju.

Nemyslím, že je rozumné používat tento typ desinfekce, jen pro to že je nejlevnější...

A podotýkám že komerční obrovský bazén je na tom mnohem lépe než ty domácí. Nedělám si iluze o přesném dávkování...
PALEONTOLOG --- 10:04:49 21.12.2015
CUKI: http://www.pkr.sk/cz/files/doc_17.pdf

neni to tak hrozny, k THM patri predevsim chloroform, malo rozpustny, tekavy, jehoz vyssi koncentrace ve vzuchu dosahnnou az teprve kryte bazeny a utoci predevsim na dychaci cesty. dlouhodobym pobytem trpi spis zamestnanci nez klienti.