Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Ekologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
CUKI
Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SNUPAK --- 12:08:54 4.7.2019
???: Také bych potřeboval. stará chata zbourat a postavit větší s patrem. Jsem z prahy, chata na slapech.
??? --- 9:50:37 4.7.2019
Sháním projektanta na úpravu (rozšíření) chatky na Náchodsku, představu máme, jen to neumíme nakreslit. (jsme z Prahy)
Nemáte někdo typ na někoho schopného?
CUKI --- 22:08:00 19.6.2019
LINKOS: No hadice tam není protože ji nejsem schopen udržet v rovině. A za druhé právě ten větší obsah je mi výhodou. počítám že než to proteče těma dírkama tak to někde bude stát. a tedy ten dlouhý vodorovný úsek bude muset pojmout vodu z min jedné sprchy spíš dvou. tedy asi 40l obsah. Pokud by to teklo rychle, zase by se hůř zajistila rovnoměrnost distribuce.
LINKOS --- 21:43:27 19.6.2019
CUKI: no, teoreticky jestli tam mají jemné filtry tak by se to zanaset nemuselo, i když asi něco v těch trubkach se usadí... Těžko říct jakou tam mají technologii.
Proč nepouzijes zahradní hadice? Jsou menší náplní je vodou snaž, bude to pak rovnoměrnějsi. Když tedy nechce přímo ty kapkove. Jinak vesměs jsem viděl tydle živé stěny hydroponicke, kde voda stekala do nějaké nádrže a v časových intervalech byla vyčerpaná nahoru a postupně zase stekla až dolu...
CUKI --- 19:52:31 19.6.2019
LINKOS: jo to mě taky napadlo z čeho to bude. Používá se odpadní voda, což je ještě lepší. Já si od toho u sebe slibuji to, že ta distribuce (s mírnou akumulací) bude rovnoměrná. protože spotřeba v domácnosti je vcelku rovnoměrná. Čeho se bojím, je zanášení kapilár, proto místo klasické kapénkové závlahy chci použít HT trubky, které budou patřičně navrtané. Dají se snadno vyčistit. Nevýhoda je ta že musí být umístěny vodorovně...
LINKOS --- 15:19:27 19.6.2019
CUKI: jo to vypadá dobře, pokud se tedy pouziva dešťová a nejsou na ty kvetinacky(kapsy) pouzivane nějaké shitozni materiály
CUKI --- 12:36:01 19.6.2019
https://video.aktualne.cz/...ium=videobox&utm_content=default&utm_term=position-2&utm_campaign=Video

líbí se mi řešení použití odpadní vody kapénkovou závlahou na zelenou fasádu. Právě buduji něco podobného mimo fasádu, tak jsem zvědav jak to dopadne :-)
KOUSICEK --- 20:07:03 14.6.2019
CUKI: m
CUKI: měla by to být kostka 4*8 se sedlovou střechou. ale velmi nízkou 10%. Ale hřeben bude přes kratší rozměr. Vypadá to tak, má to tak vypadat. Nejdulezitejsi je jednoduchost. Abych to do podzim udělal sám. Nejsnazší mi jako izolace přijdou bloky šedého XPS. Bez řezání (pokud mozno)je dávat mezi trámky. Dvě vrstvy 10cm, ale asi posunuté, kvůli TM. Zevnitr OSB 8mm, spáry v rozích prelepit a zakrýt lištami. Nebo pod to dát parotesnou fólií? Zvenku pojistnou fólií a přes to rám na prknovou fasádu (svislou). Na tvou radu bych zateplit OSB strop shora. Střecha asi prkenný záklop, na to (co? IPA? Nějaká fólie?) Co ten XPS? Jaké má nevýhody? Nezávadnost? Teplotní stabilita pod střechou? Jo podlaha dřevěný rám na patkách vycpaný taky XPS?
COMODOR_FALKON --- 16:11:48 14.6.2019
Ad západní země: Přiložené foto jsem pořídil v květnu v Londýně a zachycuje jeden z řadových domků s vnějšími rozměry cca 4x4 m a výškou cca 2,5 metru...

o kus dál byly i dvoupatrové verze...

Všechno dost bídná práce a některé věci vyloženě bizarní - třeba to, že elektřina, voda, odpady, etc. se tahá po vnějších zdech...
CUKI --- 7:34:37 13.6.2019
Problém je i se zákony. například "sociální bydlení"
"Rodinným domem pro sociální bydlení se rozumí rodinný dům, jehož celková podlahová plocha nepřesáhne 350 m2. Celkovou podlahovou se rozumí součet podlahových ploch všech místností rodinného domu."
Ve SZ je možné jít ještě dál a to postavit dům 150m2 zastavěné plochy s jedním podzemním podlažím a dvěma nadzemními podlažími a podkrovím jako sociální bydlení.
Podle těchto měřítek je 99% lidí u nás sociálně slabých :-)