Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Ekologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
CUKI
Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
LIMECEJ --- 17:13:11 6.1.2021
Děkuju všem za info, budu o tom přemýšlet.

CUKI --- 10:42:38 6.1.2021
Nevyhazuje teď někdo vysloužilé domovní vodoměry ? Potřeboval bych několik kusů na výzkum bilancí spotřeby v RD. dík
CUKI --- 22:38:34 4.1.2021
???:
LIMECEJ:
Nevím jak teď, mě ty okna bez montáže od firmy nechtěli někde ani prodat a nebo na ně dát jakoukoli záruku. A popravdě okno které má necelé 3m2 v trojskle prostě chce víc lidí. Dál ta montáž je díky snížené dani skoro zdarma. Dneska už bych šel jinou cestou.
Nejslabším místem je rámeček. A rámeček swisspacer a pod. dělá hodně, ale zásadní je právě taky ta mezera. I když by nejideálnější vzdálenost skel měla být 16mm. Díky tomu rámečku je to 18mm. Tedy na to bych se zaměřil (4-18-4-18). Protože na rámečku se sráží vlhkost a postupně ničí rám (pokud je ze dřeva).

Pásky nejsou vždy nutné. Ale je potřeba k tomu přizpůsobit tu konstrukci. Předsazené okno v izolantu. Difuzně vyřešená skladba. U dřevostaveb s parotěsnou fólii raději preferuji lepit rovnou fólii na okno. Na kontrolovaných stavbách jsem to neviděl snad ani jednou.

A i tak bych pásky doporučil. Dneska je to běžná věc za pár kaček. Dřív se to dalo koupit akorát za hranicemi, přes nějakej eshop za šílený prachy, dneska to koupíš v každém bau... Hlavně zkontrolovat kvalitu.

Druhá věc, co je třeba řešit, k čemu se to bude lepit. Dřevo, plast, cihla, beton,...
Například u rekonstrukce je to de facto nemožné osadit správně v jednom dni. Protože je potřeba opravit ostění, napenetrovat a nechat zaschnout. Nikde jsem to tak, ale neviděl dělat. 2 ze 3 montáží, které na stavbách vídám jsou udělány tak jako by tam ty pásky nebyli. Jsou tam jen pro parádu. Ještě letos (tedy vlastně už loni) jsem se 2x po sobě setkal s tím, že tam parotěsku nalepili z venku. Jednou jen tuhle z venku a podruhé z obou stran (tedy nebyla zaručena difuze).

Nedostatečné nebo špatné kotvení je bohužel taky stále časté.
??? --- 21:27:56 4.1.2021
LIMECEJ: takhle, teď to docela těším. V podstatě tenhle klasické profil jako dělá Matrix dělají oknari po celých Čechách. Vekra nevím vypadá to stejně, netuším proč místo 92, to značí jako 94.
Nic lepšího než euro 92 se mi tu nepodařilo najít, jen ta slavona dělá ten svůj solid comfort a progression, ale se slavonou je údajně problém v jednání, vcasnych dodávkách, servisu a i ta montáž jak tvrdil třeba CUKI. Což já teda já moc nepotřebuju.

Co je u oken zásadní? Sklo určuje hodně, dvojsko má z hlavy tuším Ug 1,1 trojsklo má z hlavy od 0,5-0,7. Rozdíly jsou u trojsklo v tom co použiji za rámeček. Potřebuješ plastový (což jak jsem zjistil u okna do kotelny není samozřejmost) a potřebuješ aby byl siroky(mezera mezi okny). Slabý rámeček 0,7, silný rámeček 0,5. (Ug je mimochodem označení vodivosti skla a Uw je vodivost celého okna, když ti výrobce udává jen Ug, které je vždy lepší, už to je takové varování, že ten výrobce tě více méně klame).

Rám je nejslabší místo, proto by měl být co to jde prekryt zateplením.

Další důležitá věc je osazení okna. Dneska se snad už nesetkas s tím, že to dají jen na pěnu, to se dělalo naprosto běžně ještě nedávno. S čím se setkáš bude, že to pridelaji přes plíšky, vypění a půjdou od toho. Ty potřebuješ aby tam nalepili airstop pásky ještě předtím než to osadí.
Montáž oken bez opáskování je na prd a dost to zhoršuje izolační vlastnosti té celé skladby.
RAT --- 17:15:12 4.1.2021
LIMECEJ: mame doma Matrix 92mm trojsklo dva roky a zatim super. Napr. kdyz nam pak betonari trochu skrabli lak na dverich, nebyl u nich treba problem s tim, ze mi poslali barvu na opravu. Celkove komunikace mi prisla dost v pohode
IV0 --- 14:13:52 4.1.2021
LIMECEJ: Mě se líbí Slavona, ale před pár dny tady proběhl nějaký chat, kde jim někdo pomlouval montážníky. Já sám mám plastová okna Internorm, ale v rámci výběru jsem se byl podívat v jejich továrně a přišlo mi to hodně dobrý.
LIMECEJ --- 11:50:19 4.1.2021
Ahoj, nevím jestli se tady ptám úplně správně, ale zkusim to.

Neměli byste reference na dobrý dřevěný eurookna? Zatím poptávám Vekru a Matrix.

Díky!
CUKI --- 17:12:56 18.12.2020
IV0: Podhledy tedy... To musela bejt děsná piplačka, ono se to nevrtá moc dobře, nad hlavou dvojnásob. Já měl nějaký starý desky a nevím jestli to bylo tím, že byli dlouho venku a nebo to tak bylo od "přírody" ale šíleně se to štípalo. Musel jsem to předvrtávat a hlavičky frézovat :-(
IV0 --- 16:30:56 18.12.2020
CUKI:

CUKI --- 14:30:41 18.12.2020
zaujalo: https://magazin.aktualne.cz/...~011f95ba3f7c11eb8972ac1f6b220ee8/r~93cef8e63f7811eb80e60cc47ab5f122/
levné to asi nebude ale malé je to určitě. A obsahuje to většinu toho co bych od toho čekal.
Tedy hlavně propojení s okolím, které bývá v dnešní době tragické.