Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Ekologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
CUKI
Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
DEVIL --- 10:47:39 10.12.2019
CUKI: teplota asi nic moc ale hele, takhle nejak se to dela....
jako tam kde zijou je v zime treba -30C atp. v cechach ale to nebude zas tak hrozny s tou zimou a ta ucinnost muze bejt daleko prijemnejsi.
tadyten duchodce ma sklenik s ruznejma citrusama a topi jen rozdilem teplot zeme. https://www.youtube.com/watch?v=ZD_3_gsgsnk&t=390s
nebraska imho podobny klima jako cechy. verim ze kdyz by mel dobre vybudovanej ten kompost (treba zapustenej pod zem a kolem zaizolovanej s vetsi plochou) tak by to na klasickej malej sklenik stacilo
CUKI --- 18:29:41 9.12.2019
DEVIL: Jako dobrý, ale to jakou tam naměřej teplotu když ji nárazově odeberu není moc směrodatné. Pokud má někdo přebytky sena, slámy a kompostu jako z jedné celé vesnice tak proč ne. Ale ta teplota podle mě není tak velká aby fungoval dobře výměník, asi by to chtělo udělat nějak napřímo.
LINKOS --- 22:54:35 27.11.2019
BASTOCH: http://ekozahrady.com/humanure.htm
V knižní podobě jsem ji nikde nenašel, ale je tady volné stazitelna...
BASTOCH --- 21:22:07 27.11.2019
LINKOS: dík za tip, zkusím se po ní někde porozhlednout
CUKI: mám k tomu filmu titulky, pokud bys potřeboval. Jinak chapu, on používá vše, ale především štěpku a slámu (seno), což půjde občas sehnat třeba u místní firmy na údržbu zeleně apod.
Pak v tom "později" je skryto plno "ale", např kolik užitečných látek zbyde pro rostliny, ale rozumím- taky to nemám ozkoušeno, jestli to bude stát za tu určitou namahu, stejně jako např biouhel v záhonech a plno dalšího, takže můžu jen teoreticky plkat,)
CUKI --- 21:06:25 25.11.2019
BASTOCH:
LINKOS: Tak tak, uprostřed bude třeba nějaká teplota, ale na kraji? To se to říká maníkovi co tam nikdy neměl sníh :-)


BASTOCH: Skončil jsem zatím v půlce. Musel jsem to hodně pozorně poslouchat protože slovní zásoba z tohoto odvětví mi není zrovna vlastní :-) Ráno dokoukám zbytek.
Z toho co jsem viděl je to ale dost mimo mojí potřebu. Já potřebuju dělat kompost z toho co mám k dispozici na místě. Jsem vegetarián a určitě nebudu mít zásobu jiných výrobků než lidských. Nějaké piliny dám, protože dělám občas nábytek, ale většina smrtelníků je taky nebude mít k dispozici. Ten kompost prostě musí primárně umět spotřebovat to co je a kdy to je. Což ani klasická čovka neumí. Prostorově to taky musí bejt dost nenáročné. To jak dlouho se ten kompost bude rozkládat, ale zas tak podstatné není. On se nikam neztratí jen bude později...
LINKOS --- 20:32:21 25.11.2019
BASTOCH: takle, při kompostování lidských produktů jsou ochranou 2 roky. Po té máš jistotu, že tam žádný patogen není, protože nikdy nemůžeš zaručit že všechny části kompostu prošli teplým rozkladem, ale žádný patogen není schopen přežít v kompostu 2 roky. Skvělá knížka na tohle téma je "lidský hnůj". Tam to je popsáno chlapikem, který todle dělal v době napsání už 30 let s tím, že si i nechával dělat rozbory půdy a byl i na vyšetření a všechno bylo ok. A to samozřejmě záchod používaly i návštěvy a nárazově docela dost lidí...
Dva roky a normálně to dává do záhonů kde pěstuje zeleninu, kterou jí celá rodina...
BASTOCH --- 20:01:04 25.11.2019
LINKOS: může být,
ještě bych se vrátil zpětně k lidským hovnům v kompostu,
berkley by měl udělat tu teplotu 55-70 v který by se měly buď spálit, případně deaktivovat nebezpečný látky v nich obsažené. Taky kompostuju doposud takhle nějak, promyšleným vrstvením. Výsledky dobrý, ale řešim to především s ohledem na ty hovna
+rychlost a množství je samozřejmě taky skvělá věc, když si chci být jistý tím, jaký kompost používám na zahradě (tim myslim, oproti kupovanému např)
LINKOS --- 18:57:49 25.11.2019
BASTOCH: ono to nestraceni objemu je spíše o tom jak to namichas v poměru N:C. Druhá věc pak je, že on se ten materiál slehává, takže tam máš plus mínus tu samou váhu, ale objem se ti sníží. Osobně kompost neprehazuju vůbec a přijde mi to jako obyčejná pověra, způsobena špatným postupem při ukládání materiálu, to co je zásadní u kompostu je mít dostatek materiálu kterým to zakrýváš a který tam umožňuje aerobní procesy.
Až na konci když to je uzraly, to proseju.
BASTOCH --- 17:08:39 25.11.2019
CUKI: a co jsi na něj říkal?