Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
PREPPERS
KEIKIN
Diskuse o tom, proč by jste měli být připraveni zrovna Vy? Svět normálně funguje, obchody jsou otevřené, světlo svítí...

Výchozí zdroj informací: http://www.preppers.cz/

Alternativní způsob života bez ideologického pozadí. Autonomní elektrické systémy. Mám chalupu a buduju sklep. Budování soběstačného bydlení. Ideální komunita ? Léčitelství, bylinky. Nejcennější komodita v případě krize? Budování sítí, lokální internet. Pitná voda, uchovávní potravin. Přežití - jak přežít náraz meteoritu, megapovodeň, masivní sluneční erupce, brutální změny teplot.
Kterou zbraň ? Kuš.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SPECZ --- 19:10:48 31.8.2020
KEIKIN: Určitě, je to drobnost, ale už sem viděl pár lidí co prostě doma sebrali pár náhodnejch gum ze šuplíku a pak se divili, proto na to upozorňuju.
SUN_VU_KUNG --- 18:53:08 31.8.2020
ZAPPO: díky za komentář a připomínky. Udělal jsem chybu s tím, že jsem to nazval EDC (byť v uvozovkách, byť s vysvětlením, že to vlastně moc EDC není a byť s tím, že řada videí z YT - převážně z USA - s podobnými sety to jako EDC klidně nazývá). A asi jsem málo vysvětlil, co je vlastně tím hlavním posláním téhle brašny, a lidi to pak porovnávají s klasickými EDC, de toho je skutečně málo, je to lehké a lze to nosit na těle nebo v kalhotách denně.

Tady mi šlo o agregaci věcí, které buď používám, nebo mi v některých situacích chyběly do jednoho balíčku, který snadno přehazuji z jednoho zavazadla (batohu) do druhého, aniž bych musel mít obavy, že jsem někde něco zapomněl. Je to fakt docela úleva a pomáhá mi to. Mám takhle v balíčku i lékárničku nebo celtu s paracordem a gumicuky, takže balení na cestu je zjednodušené o to, že do batohu hodím tyhle tři balíčky a mám hned část věcí pořešených aniž bych musel nějak dlouze řešit checklist a podobně. Proto to není ani koncipované čistě jako survival kit, nebo jako tool kit nebo jako lékárnička - je tam od všeho něco a všechno jsou to věci, které využiju - a ty, které ne, tak praxe označí jako něco, co můžu vyřadit. Proto jsem i podotýkal, že to není finální podoba a že je to stále v procesu. Tvoje reakce je v pohodě, ale třeba na FB kde jsem to prezentoval v prepperské skupině si spousta lidí ten text nepřečetla a nebo nepochopila, o co mi šlo a kritizovali vybavení, jeho množství nebo vůbec smysl.

A konkrétněji - je to takový help kit, který neslouží jen mě, ale může pomoc i lidem kolem (což se už několikrát stalo a i když někteří na začátku kroutili hlavou, pak to oceňují). Proto třeba uvažuju o těch lécích proti alergii, ač alergik sám nejsem, tak když nebudu mít u sebe lékárničku a stane se nějaká situace, tak pár tablet s váhou nehne, ale pomoc může hodně. To s tím spotřebákem - máš samozřejmě pravdu, ale většinu těch věcí mám ve víc kusech, s tím, že jakmile něco použiju, tak to pak doma doplňuju. Je fakt, že dát tam třeba dva pytle není problém. S tím, co píšeš o bateriích souhlasím - je to poměrně těžká součást - proto tam zatím nejsou a teprve je zvažuju. Ale mít náhradní baterii do svítilny beru jako nutnost, byť třeba ta velká vydrží nabitá hrozně dlouho a to samovybíjení je podstatně lepší než dřív. Prostě svítilna nebo čelovka by měla mít záložní zdroj energie, ať už akumulátor, nebo třeba tři tužkovky (objevil jsem, že třeba petzl dělá nově nabíjecí akumulátory do čelovek které nahradí ty tři AAA baterky). Jinak věci jsou tam dublované minimálně - hodně lidí mi třeba předhazovalo ty sirky / firesteel a zapalovač - samozřejmě, že nejlepší je zapalovač, ale sirky jsou tak zanedbatelná váha, že tam mohou být taky, pokud by z nějakého důvodu bylo vhodnější je použít - např. zapálit něco na dálku (vím, to už jsou takové hypotetické scénáře, ale prostě sirka zapaluje oheň jinak než zapalovač a to se někdy může hodit). Ale nestojí to na tom a mohu je dát pryč, ale dva zdroje ohně mi přijdou rozumné. Tři jsou už asi zbytečnost, ale v těch setech, co mi sloužily za inspiraci je to běžné. Čištění vody - jde o to, že filtr filtruje mechanicky, ale tablety čistí chemicky. Takže u nějaké opravdu pofidérní vody se může hodit ten účinek zkombinovat, a pár tablet na čištění vody neváží nic a nezabírá žádný prostor. A není jich tam 50 ale třeba jen několik, právě pro tyhle situace.

Repelent je velmi lehký, s velkým obsahem deetu a funguje. Je to přesně ta záchranná věc, kterou hodně ocením, když se třeba někde rozhodneme ke spontánnímu výletu a najednou jsem v místech, kde jsou kvanta komárů nebo klíšťat a já s tím původně nepočítal. Velký repelent u sebe nemám ale nutně nějaký potřebuju, nebo mě sežerou. Takže tady najdu záchranu a mám klid - ten od Lifesystems nebo od Colemana je lehký a místa moc nezabere. Zrovna tady si stojím zatím, že to je praktická věc. A přes zimu samozřejmě může jít pryč, to je jasné. Podobně to je s opalovákem - tyčinka s +50 není nijak velká (asi jako rtěnka), nic moc neváží, ale zase - kolikrát jsem se někde spálil, když jsem třeba nepočítal s tím, že bude slunečno a počasí se změnilo. Tímhle si člověk ochrání obličej a uši, případně ruce a vyhne se tomu nejhoršímu. Stejně jako repelent to nejde nijak nahradit, takže to buďto máš, nebo ne. Fakt jsem si kolikrát říkal - kéž bych tady měl alespoň něco, takže tohle jsou věci, co praxe ověřila. A brousek - zase velmi lehká a malá věc, která nic nezabírá. Je to malá destička s technickým diamantem, na obtahování ostří. Jasně, že nůž si můžu vždycky nabrousit až se vrátím a člověk by s ním musel zacházet hrozně nebo s ním hodně pracovat, aby ho tak rychle ztupil - ale je potřeba myslet i na to, že nemusíš potřebovat nabrousit jen nůž, ale i nějaké jiné nástroje, které zrovna budeš potřebovat nebo vytvářet. Můžeš třeba potřebovat nabrousit zahnutý drátek a udělat z něj háček na ryby, nějaký hrot na šíp atd. - jasně, to už zavání survivalem, ale píšu to jen jako příklad, že ten brousek není jen rovná se nůž. A kdyby byl velký a těžký, tak ho tam nedám, ale je to pár gramů a velikost malá. Tak to jsem jen chtěl vysvětlit ty věci, které zmiňuješ. Určitě časem něco půjde pryč a něco přibude. Ale snažím se ty věci tam dávat s rozmyslem, ne jen aby to byl takový velký multitool co nepoužiju.


KEIKIN: špendíly tam jsou o třech velikostích. Ty knoflíky souhlasím, ty tam musím ještě dát, to je určitě dobrý nápad. Sponky - pravda, na ně jsem úplně zapomněl :) Klasický provázek by taky neškodil, zatím je tam ten paracord, ale ten je silnější. Gumičky, hřebíčky, žiletka - dobrý nápad. Křída - kvůli značkování? Malou svíčku nebo čajovku mi už taky někdo radil ta se tam taky vejde. To samé toaleťák. Jinak to kovové párátko je tak ostré a tenké, že to čištění zubů docela dává :). Kondom je klasika, taky jsem na něj zapomněl a je mi připomínán, to s tím proteinem není špatný nápad, mám normálně 80 syrovátkový do fitka, ale nejsem si jistý, jak dlouho vydrží, protože po čase tak divně žlukne... Taky děkuji za dobré připomínky :)
KEIKIN --- 14:50:00 31.8.2020
SPECZ: samo že bez příchutě a vůně..klasika :-)
SPECZ --- 13:05:41 31.8.2020
KEIKIN: Ad kondom - doporucuju otestovat konkretni typ, on mix vody a parfemovanyho lubrikantu muze bejt fakt ňamka :-)
KEIKIN --- 10:42:57 31.8.2020
SUN_VU_KUNG:k doplnění: 3 různě velké spínací špendlíky (ne jen jedna velikost) , 3 malé a 2 velké (kalhotové) knoflíky. sponky (na vytáhnutí SIMKy :-))
dále provázek, klasické gumičky, hřebíčky či rýsováčky, žiletka, křída, malá svíčka. Mně osobně by chybělo něco na čištění mezizubních prostor (kartáčky) a odmotaný toaletní papír,
kondom (lze do něj nabrat až litr vody - sterilní krytí). A ještě by mi tam chybělo to, co každý den do sebe cpu (vitamíny), případně jedna dávka nějakého proteinové výživy v prášku

Za mně je nadbytečná věc pro střední Evropu: Sada pro čištění vody

Byl jsem bez toho v Maroku v horách, kde bych to asi nejvíce využil, ale nakonec jsem převařil co bylo.
ZAPPO --- 1:17:50 30.8.2020
SUN_VU_KUNG: Nemluví ze mne nijak výrazná praxe, ale co jsem párkrát něco podobnýho zkoušel, tak
- výrazně častěji jsem použil takový "spotřebák" jako náplast, rukavice, duct tape (tu máš ve stavu "zatím není") než ostatní sofistikovaný věci. A zároveň, když jsem je použil, tak jsem většinou spotřeboval víc než "jeden pár/kus/etc". Včetně třeba toho pytle na odpadky a tak.
- Co mám osvědčený jako fakt spíš blbý jsou libovolný baterky, powerbanky atd. Důvod je, že prostě reálně jsem je nevyužíval nijak často (spíš skoro vůbec) a tudíž, když jsem je používat chtěl, tak byly vybitý prostě jen samovybíjením časem. A zároveň docela dost váží. Tohle je za mě něco, co se snadno ověří jestli používáš nebo ne - a pokud ne, tak je to adept na první vyhození.
- Co máš v kategorii že možná přidáš a hodně bych doporučil jsou ty léky na alergii. Nevím teda, jestli ty sám jsi alergik, já ano - ale i kdyby ne, je to jedna z nejužitečnějších věcí "pro druhé". Typicky vosa bodne někoho, kdo je alergickej a nemá s sebou jak na potvoru nic - blbej zyrtec může výrazně pomoct
- pak je o vkusu jestli tam fakt potřebuješ mít sirky/čištění vody atd - který mám výrazně v kategorii venkovního edc nebo jestli to opravdu míříš do města a každodenní použití a pak je to za mě zbytečná váha. Totéž repelent/opalovák. Ty jsou navíc ještě hodně podmíněný ročním obdobím.
- úplně mi tam ční i brousek, protože si neumím představit moc situací, kdy zároveň se mi ztupí nůž tak strašně moc, že ho potřebuju nabrousit hned teď a zároveň se nemůžu dostat k normálnímu brousku.
- jsou tam duplicity, který chápu, že jsou asi záměr - do něčeho co nosím EDC by se mi s nima tahat nechtělo (svítilna vs čelovka, zapalovač/firesteel/sirky atd).

Ale možná jsem jen deformovaný zkušeností, že jsem podobné krámy párkrát udělal a po pár týdnech max přestal nosit, protože to prostě bylo těžký a nešikovný:)
SUN_VU_KUNG --- 21:52:36 28.8.2020
Pomalu dokončuji projekt své "EDC" brašny, tak mne napadlo k tomu něco napsat. Taková zajímavost.

Kdo je připraven, není překvapen. K sestavení svého EDC (= every day carry = důležité věci, které můžete potřebovat a které nosíte neustále s sebou) mne vedlo hned několik skutečností. Byla to inspirace stejnými sety prezentovanými na youtube, dále pak faktem, ža opravdu často u sebe v nějaké situaci postrádám věc, která by se mi zrovna velmi hodila (šroubovák, pizneta, náplast, tužka...) a úplně nejdůležitější byl otravný pocit, že jsem něco někde zapomněl, když jsem potřebné věci přehazoval z různých batohů sem a tam, podle toho, jaký jsem zrovna chtěl vzít s sebou. Idea jedné relativně malé brašny, ve které jsou všechny důležité věci, kterou jen jednoduše vezmu a hodím do batohu, do kufru, do tašky nebo jen tak vezmu s sebou mi připadala stále smysluplnější. Proto jsem začal pracovat na projektu svého EDC.

Předně je třeba přiznat, že hlavní výhoda předmětů EDC je v tom, že je máte fyzicky u sebe, i když přijdete o zavazadlo, batoh nebo auto. Jsou prostě po kapsách, na krku atd. Na druhou stranu, množství těchto věcí je velmi limitované třeba jen na nůž, svítilnu, multitool, tužku a zapalovač. Tato brašna tím pádem situaci, kdy nemáte nic a musíte si vystačit jen s věcmi u sebe neřeší. Ale to ani nebylo cílem - protože hlavním záměrem byla výše zmíněná agregace věcí, které se obvykle nacházejí roztahané na víc místech, takže hrozí jejich zapomenutí. Druhou věcí, kterou je třeba si přiznat je fakt, že nejde úplně o EDC - protože to every day není vždy. Někdy prostě vyběhnete ven jen tak bez ničeho a batoh s brašnou nemáte. Snažím se ale brašnu mít co nejčastěji, v malém batohu, který nosím prakticky neustále. Není to nijak obtěžující a EDC se už začíná osvěčovat.

Vybavení brašny je zkompletované tak z 80%, některé věci mi tam ještě chybí, jiné nosím přímo u sebe, ale z principu by tam patřily také (svítilna...). Další věcí je to, že obsah je nějak navržen, ale to, co skutečně bude brašna později obsahovat určuje praxe - zkrátka až v provozu se ověří, co má smysl a co jen zabírá prostor a přidává váhu. Proto nejde o definitivní podobu. Velikost brašny se už nijak nezvětšuje, stále má v sobě prostor pro další věci, a nepůsobí velká. Horší je to s váhou, která není zanedbatelná a momentálně je 1,3kg. Nicméně nepřepodkládám, že by se mi ani plně vybavenou brašnou podařilo překročit 1,5kg. Což je váhá např. běžné zrcadlovky se slušným objektivem. V batohu o ní ani nevím, problém samozřejmě nastává, pokud je brašna jen částí celkově neseného nákladu, kde člověk řeší každé deko - tam pak 1,3kg znát je. Také mám zatím stranou několik věcí, o kterých nevím, jestli nakonec v brašně budou, případně je někdy přidám např. pro městské užití, ale pro cestu do hor je dám pryč. Mám namysli střeba minihasák Stanley, který je velmi dobrou pomůckou, která se opravdu může hodit, ale v přírodě je využitelný minimálně a díky masivnímu kovu není úplně lehký.

Samotná brašna je značky Vanquest, konkrétně model EDCM - Huge 2.0. Jde o tradičního výrobce s vysokou kvalitou, nicméně u nás se neprodává. Variantou je známá značka Maxpedition, která vyrábí podobné organizery, ale Vanquest se mi líbil víc. Brašna je velmi dobře a bytelně zpracovaná, a i když jsem původně počítal jen s nějakou levnou čínskou variantou, nakonec jsem rád, že jsem i přes cenu šel do značky. Opatřil jsem ji jí ještě plastovými molle klipy, aby šla připnout na nosný systém. Vybavení jsem dával dohromady postupně, je to kombinace kvalitních výrobků (Leatherman, Sawyer...) a prověřených věcí z Číny. Něco je samozřejmě i z našich obchodů. Brašna pojme neuvěřitelné množství věcí a níže najdete seznam, co v ní aktuálně mám a co ještě plánuji.

- Sada pro oheň
- zapalovač
- firesteel
- vata
- sirky (zatím nejsou)

- Sada pro čištění vody
- vodní filtr
- tablety na čištění vody

- Světlo
- svítilna (u sebe)
- čelovka (zatím není)
- lightstick
- baterie (zatím nejsou)
1x USB nabíjecí 15650
1x USB nabíjecí RCR123A
1x normální RCR123A
2x AA
2x AAA
- powerbanka (zatím není / ?)
- USB kabel
- USB nabíječka

- Spojovací materiál
- lepící páska stříbrná (zatím není)
- elektrikářská izolačka
- paracord
- karabinky (4x malá, 1x větší)
- drát
- zavírací špendlíky
- zdrhovací pásky

- Záznam
- tužka (u sebe)
- zápisník (voděodolný)
- popisovač (permanentní, tlustý)

- Nástroje
- nůž (u sebe)
- multitool
- pinzeta
- pen šroubovák
- svinovací metr

- Zdraví
- náplasti
- základní analgetika
valetol, acylkoffin, nalgesin, ibuprofen
- jodid draselný
- dezinfekce jodová
- háček na klíšťata
- nitrilové rukavice 2 páry
- vlhčený ubrousek - balený
- emergency folie
- jelení lůj
- repelent sprej
- opalovací krém +50 (zatím není)
- roušky 2x

- Ostatní
- plastový pytel se zdrhovadlem 30l
- píšťalka
- buzola (s lupou)
- lžíce
- špunty do uší
- brousek
- šití
- mikrovláknová utěrka
- hroznový cukr
- párátko kovové
- kleště na nehty
- hotovost 1500 Kč (1x500, 3x200, 3x100, 4x20, 2x10)
- soupis / seznam věcí

Ještě zvažuji pár věcí:
- silnější hliníkový drát
- mini hasák s nastavením čelistí
- pár knoflíků
- dezinfekci na ruce
- vatové tyčky
- léky na alergickou reakci
- nástavec a bity pro multitool Leatherman Wave
- neodymový magnet

Budu rád, když mi k tomu napíšete co byste třeba přidali vy a proč. Nemá ale jít o survival kit, ale o takovou praktickou help "EDC" brašnu, která pomáhá řešit běžné situace, které člověka můžou potkat ve střední Evropě.

[http://www.darkart.cz/foto/edc_01.jpg]

[http://www.darkart.cz/foto/edc_02.jpg]

[http://www.darkart.cz/foto/edc_02_b.jpg]

[http://www.darkart.cz/foto/edc_03.jpg]

[http://www.darkart.cz/foto/edc_04.jpg]

[http://www.darkart.cz/foto/edc_05.jpg]

[http://www.darkart.cz/foto/edc_06.jpg]

[http://www.darkart.cz/foto/edc_07.jpg]
KEIKIN --- 14:24:07 24.7.2020
zajímavý rozhovor:
Jak přežít kolaps civilizace? První 3 dny jsou nejdůležitější, říká expert na přežití Amar Ibrahim
https://www.youtube.com/watch?v=M0IMuU9HY2Y
KEIKIN --- 20:11:04 20.3.2020
JAZZZ: ber to ale zas tak. útočníci chtěj co - jídlo. - raději se stáhnu. V postaopo bezelektriky je fajn mít mimo dům skrýše s jídlem.
PSYTRANCE007 --- 19:59:49 20.3.2020
JAZZZ: To je výpověď jednoho konkrétního člověka. Na FB je skupina přímo zaměřená na válku v Bosně a jsou tam i autentické fotky z toho konfliktu. V dalším příběhu jsem četl to, že život civilisty byl hlavně o shánění dříví na topení, zásobování se vodou, shánění jídla pomocí směnného obchodování a vyhýbání se odstřelovačům na ulici. Jinak většina přežívala v panelákových bytech pohromadě, kde obývali jednu či dvě místnosti.