Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Melancholická hudba napříč všemi lety - dávejte co chcete
KOOTCHA
Tuto diskuzi původně vymyslel id Miloshit (ahoj, zdravíme), ale protože všechny usměrňoval a vymezoval si právo na vkus, založil jsem tuto kopii ve které nikoho nikdo neomezuje a všichni mají plná práva. Protože jeho srdíčko trápí, že jsem mu tento velkolepý nápad "uloupil", chtěl jsem mu touto cestou vzdát hold a popřát mnoho úspěchů jak v pracovním, tak v soukromém životě!

Pojem melancholie (řecky μελανχολία, ze slov μέλας (melas), „černý“, a χολή (cholé) „žluč“) označuje v dnes běžném užití duševní stav zádumčivosti či trudnomyslnosti a nečinnosti, zpravidla bez zřejmého přímého podnětu. V odborném a medicínském diskursu byl však v 19. a 20. století vytlačen pojmem deprese, přestože významy obou pojmů nelze prohlásit za totožné; pojem melancholie má velmi bohatou historii a široké významové pole, které se týká filosofie, medicíny a psychologie, teologie, mytologie a umění.

Vývoj chápání melancholie začíná v klasickém Řecku v 5. století př. n. l., kdy lékař a myslitel Hippokratés zformuloval teorii čtyř tělesných tekutin, které v člověku tvoří směs a jejichž poměr se projevuje v lidském temperamentu (a analogicky v celém kosmu). Poměr s převahou černé žluči tak vytváří „melancholika“.

V antice nebyla melancholie považována pouze za nemoc, neboť mezi melancholiky byly spatřovány výjimečné osobnosti: mezi ty, jež dle tradice jmenuje Aristotelés, patří Aiás, Bellerofontés, Héraklés, Empedoklés, Sókratés, Platón a Lýsandros. Melancholie zde zároveň úzce souvisí s šílenstvím, přičemž obojí vede k nahlédnutí do podstaty světa či božství; melancholici často získají pocit vlastní božskosti, za který pak platí utrpením či bizarní smrtí.
Obecná práva bez omezení. Stejně, jako vše ostatní. Na filtrování máme plusíky, vole.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
JND --- 17:23:50 31.5.2018
CORNIIS --- 7:45:16 26.4.2018
HRAFNAIN --- 16:53:01 13.1.2018
JND --- 17:19:56 22.10.2017
HRAFNAIN --- 23:48:18 13.10.2017
HRAFNAIN --- 18:04:51 21.7.2017